Valresultat Åtvidaberg 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Åtvidaberg med 33,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (32,4 %). Valdeltagandet var 89,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Åtvidaberg ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 9 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 89,3 %
- Röstberättigade
- 9 074
- Avgivna röster
- 8 101
- Län
- Östergötlands län
Riksdagsvalet 2018 i Åtvidaberg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 678 | 33,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 705 | 21,3 % |
| MModeraterna | 1 327 | 16,6 % |
| CCenterpartiet | 778 | 9,7 % |
| KDKristdemokraterna | 475 | 5,9 % |
| VVänsterpartiet | 400 | 5,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 324 | 4,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 230 | 2,9 % |
| Övriga partier | 96 | 1,2 % |
Landstingsvalet 2018 i Åtvidaberg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 778 | 35,3 % |
| MModeraterna | 1 435 | 18,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 292 | 16,4 % |
| CCenterpartiet | 744 | 9,5 % |
| KDKristdemokraterna | 471 | 6,0 % |
| VVänsterpartiet | 438 | 5,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 385 | 4,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 210 | 2,7 % |
| Övriga partier | 109 | 1,4 % |
Kommunvalet 2018 i Åtvidaberg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 570 | 32,4 % |
| MModeraterna | 1 671 | 21,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 493 | 18,8 % |
| CCenterpartiet | 937 | 11,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 413 | 5,2 % |
| VVänsterpartiet | 404 | 5,1 % |
| KDKristdemokraterna | 226 | 2,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 168 | 2,1 % |
| Övriga partier | 40 | 0,5 % |
Partiernas utveckling i Åtvidaberg 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Åtvidaberg i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har S gjort (−6,3 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- KD
- V
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 46,6 % | 41,4 % | 39,7 % | 33,4 % | 34,8 % | 30,7 % |
| SD | 2,1 % | 5,0 % | 17,2 % | 21,3 % | 25,8 % | 23,4 % |
| M | 19,6 % | 25,2 % | 18,4 % | 16,6 % | 16,2 % | 19,2 % |
| C | 10,4 % | 8,2 % | 7,9 % | 9,7 % | 6,2 % | 6,2 % |
| KD | 7,0 % | 5,1 % | 3,8 % | 5,9 % | 6,3 % | 7,3 % |
| V | 4,6 % | 4,4 % | 3,9 % | 5,0 % | 3,7 % | 4,0 % |
| L | 4,2 % | 4,8 % | 2,8 % | 4,0 % | 3,0 % | 4,1 % |
| MP | 3,0 % | 5,2 % | 4,5 % | 2,9 % | 3,1 % | 3,5 % |
| Övr | 2,4 % | 0,6 % | 1,8 % | 1,2 % | 0,9 % | 1,6 % |
| Valdeltagande | 83,0 % | 86,2 % | 87,8 % | 89,3 % | 87,7 % | 86,8 % |
Valdeltagande i Åtvidaberg 2006–2026
Kommunen mot länet (Östergötland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Åtvidaberg 2018
Så skiljer sig Åtvidaberg från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Socialdemokraterna, som fick 33,4 % i Åtvidaberg mot 28,3 % i hela landet — en skillnad på 5,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +5,2
- SD +3,7
- C +1,1
Svagare än i riket
- M −3,3
- V −3,0
- MP −1,5
- L −1,4
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Åtvidaberg, från 17,2 % till 21,3 % (+4,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 39,7 % till 33,4 % (−6,3).
- S −6,3
- SD +4,1
- KD +2,1
- M −1,8
- C +1,8
- MP −1,6
- L +1,2
- V +1,1
Valdeltagande i Åtvidaberg
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 89,3 %, vilket är 2,1 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Åtvidaberg på plats 47 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Åtvidaberg är indelad i 9 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 82,6 % i Djurgården till 92,4 % i Villahagen.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Djurgården (41,2 %) och sitt svagaste i Hannäs (23,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 8, Sverigedemokraterna i 1 av 9 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Åtvidaberg är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 21,1 % i kommunvalet mot 16,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,5 procentenheter.
- M +4,5
- KD −3,1
- SD −2,4
- C +2,1
- L +1,2
- S −1,0
- V +0,1
Största parti i Åtvidaberg sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Åtvidaberg i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 30,7 % | 86,8 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 34,8 % | 87,7 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 33,4 % | 89,3 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 39,7 % | 87,8 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 41,4 % | 86,2 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 46,6 % | 83,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Åtvidaberg 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 9 valdistrikten i Åtvidaberg. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Björsäter-Yxnerum | S | 25,7 % | M | 26,9 % | 88,0 % |
| Djurgården | S | 41,2 % | S | 39,6 % | 82,6 % |
| Edberga | S | 33,8 % | S | 33,6 % | 86,4 % |
| Eksätter | S | 35,4 % | S | 34,6 % | 84,0 % |
| Grebo-Värna | S | 26,3 % | M | 31,7 % | 90,5 % |
| Gärdserum | S | 28,3 % | S | 27,4 % | 84,2 % |
| Hannäs | SD | 28,0 % | C | 39,0 % | 85,3 % |
| Nygård | S | 39,9 % | S | 38,5 % | 89,5 % |
| Villahagen | S | 37,3 % | S | 36,0 % | 92,4 % |
Fler kommuner i Östergötlands län
Hela valresultatet för Östergötlands län 2018 · Alla kommuner 2018