Valresultat Ydre 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Ydre med 22,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Centerpartiet flest röster (31,6 %). Valdeltagandet var 91,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Ydre ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 4 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 91,3 %
- Röstberättigade
- 2 881
- Avgivna röster
- 2 629
- Län
- Östergötlands län
Riksdagsvalet 2018 i Ydre
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 598 | 22,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 536 | 20,5 % |
| MModeraterna | 414 | 15,8 % |
| CCenterpartiet | 390 | 14,9 % |
| KDKristdemokraterna | 324 | 12,4 % |
| VVänsterpartiet | 143 | 5,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 95 | 3,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 78 | 3,0 % |
| Övriga partier | 38 | 1,5 % |
Landstingsvalet 2018 i Ydre
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 630 | 24,7 % |
| CCenterpartiet | 534 | 20,9 % |
| MModeraterna | 414 | 16,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 320 | 12,5 % |
| KDKristdemokraterna | 307 | 12,0 % |
| VVänsterpartiet | 147 | 5,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 82 | 3,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 79 | 3,1 % |
| LPoLPo | 28 | 1,1 % |
| Övriga partier | 13 | 0,5 % |
Kommunvalet 2018 i Ydre
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| CCenterpartiet | 818 | 31,6 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 572 | 22,1 % |
| MModeraterna | 555 | 21,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 216 | 8,3 % |
| KDKristdemokraterna | 172 | 6,6 % |
| VVänsterpartiet | 128 | 4,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 103 | 4,0 % |
| Övriga partier | 27 | 1,0 % |
Partiernas utveckling i Ydre 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Ydre i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har S gjort (−6,3 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- KD
- V
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 30,8 % | 28,2 % | 29,1 % | 22,9 % | 25,9 % | 21,9 % |
| SD | 2,4 % | 5,8 % | 14,3 % | 20,5 % | 24,5 % | 21,7 % |
| M | 20,2 % | 25,5 % | 17,7 % | 15,8 % | 16,2 % | 18,0 % |
| C | 19,2 % | 16,0 % | 16,4 % | 14,9 % | 11,2 % | 12,6 % |
| KD | 14,5 % | 11,3 % | 9,7 % | 12,4 % | 10,8 % | 11,2 % |
| V | 3,6 % | 2,9 % | 3,2 % | 5,5 % | 2,9 % | 3,5 % |
| L | 4,3 % | 5,1 % | 3,4 % | 3,6 % | 3,3 % | 4,2 % |
| MP | 3,7 % | 4,9 % | 4,3 % | 3,0 % | 4,0 % | 5,2 % |
| Övr | 1,3 % | 0,4 % | 1,9 % | 1,5 % | 1,2 % | 1,8 % |
| Valdeltagande | 84,5 % | 88,7 % | 90,2 % | 91,3 % | 89,6 % | 89,7 % |
Valdeltagande i Ydre 2006–2026
Kommunen mot länet (Östergötland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Ydre 2018
Så skiljer sig Ydre från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Centerpartiet, som fick 14,9 % i Ydre mot 8,6 % i hela landet — en skillnad på 6,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- C +6,3
- KD +6,1
- SD +3,0
Svagare än i riket
- S −5,4
- M −4,0
- V −2,5
- L −1,9
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Ydre, från 14,3 % till 20,5 % (+6,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 29,1 % till 22,9 % (−6,3).
- S −6,3
- SD +6,2
- KD +2,7
- V +2,2
- M −1,8
- C −1,5
- MP −1,3
- FI −0,9
Valdeltagande i Ydre
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 91,3 %, vilket är 4,1 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Ydre på plats 12 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Ydre är indelad i 4 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 87,2 % i Torpa till 89,9 % i Västra Ryd.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Sund-Svinhult-Norra Vi (26,3 %) och sitt svagaste i Asby (16,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 2, Sverigedemokraterna i 2 av 4 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Ydre är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 31,6 % i kommunvalet mot 14,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 16,7 procentenheter.
- C +16,7
- SD −12,2
- KD −5,7
- M +5,6
- L −2,9
- S −0,8
- V −0,5
Största parti i Ydre sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Ydre i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 21,9 % | 89,7 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 25,9 % | 89,6 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 22,9 % | 91,3 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 29,1 % | 90,2 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 28,2 % | 88,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 30,8 % | 84,5 % |
Valresultat per valdistrikt i Ydre 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 4 valdistrikten i Ydre. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Asby | SD | 22,2 % | C | 37,3 % | 87,5 % |
| Sund-Svinhult-Norra Vi | S | 26,3 % | M | 26,4 % | 87,3 % |
| Torpa | S | 23,2 % | C | 40,4 % | 87,2 % |
| Västra Ryd | SD | 21,3 % | C | 30,7 % | 89,9 % |
Fler kommuner i Östergötlands län
Hela valresultatet för Östergötlands län 2018 · Alla kommuner 2018