Valresultat Boxholm 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Boxholm med 37,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (43,7 %). Valdeltagandet var 89,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Boxholm ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 3 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 89,1 %
- Röstberättigade
- 4 212
- Avgivna röster
- 3 752
- Län
- Östergötlands län
Riksdagsvalet 2018 i Boxholm
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 396 | 37,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 729 | 19,7 % |
| MModeraterna | 557 | 15,0 % |
| CCenterpartiet | 354 | 9,6 % |
| KDKristdemokraterna | 214 | 5,8 % |
| VVänsterpartiet | 183 | 4,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 101 | 2,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 93 | 2,5 % |
| Övriga partier | 78 | 2,1 % |
Landstingsvalet 2018 i Boxholm
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 457 | 40,0 % |
| MModeraterna | 555 | 15,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 550 | 15,1 % |
| CCenterpartiet | 388 | 10,6 % |
| KDKristdemokraterna | 241 | 6,6 % |
| VVänsterpartiet | 202 | 5,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 132 | 3,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 77 | 2,1 % |
| Övriga partier | 45 | 1,2 % |
Kommunvalet 2018 i Boxholm
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 616 | 43,7 % |
| MModeraterna | 638 | 17,3 % |
| CCenterpartiet | 554 | 15,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 471 | 12,7 % |
| VVänsterpartiet | 153 | 4,1 % |
| KDKristdemokraterna | 144 | 3,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 60 | 1,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 41 | 1,1 % |
| Övriga partier | 19 | 0,5 % |
Partiernas utveckling i Boxholm 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Boxholm i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har S gjort (−6,4 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- KD
- V
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 50,6 % | 45,4 % | 44,1 % | 37,7 % | 35,9 % | 30,3 % |
| SD | 2,6 % | 5,4 % | 15,6 % | 19,7 % | 26,6 % | 24,0 % |
| M | 13,5 % | 20,2 % | 14,8 % | 15,0 % | 14,9 % | 16,4 % |
| C | 11,2 % | 9,1 % | 8,3 % | 9,6 % | 5,9 % | 7,0 % |
| KD | 8,0 % | 5,1 % | 4,4 % | 5,8 % | 6,0 % | 6,8 % |
| V | 5,5 % | 5,7 % | 4,3 % | 4,9 % | 4,1 % | 5,5 % |
| L | 2,9 % | 3,7 % | 2,7 % | 2,7 % | 2,5 % | 4,4 % |
| MP | 2,9 % | 4,9 % | 4,2 % | 2,5 % | 2,6 % | 3,5 % |
| Övr | 2,9 % | 0,5 % | 1,5 % | 2,1 % | 1,4 % | 2,0 % |
| Valdeltagande | 83,6 % | 87,3 % | 89,3 % | 89,1 % | 88,0 % | 88,0 % |
Valdeltagande i Boxholm 2006–2026
Kommunen mot länet (Östergötland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Boxholm 2018
Så skiljer sig Boxholm från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Socialdemokraterna, som fick 37,7 % i Boxholm mot 28,3 % i hela landet — en skillnad på 9,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +9,4
- SD +2,1
- C +0,9
Svagare än i riket
- M −4,8
- V −3,1
- L −2,8
- MP −1,9
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Boxholm, från 15,6 % till 19,7 % (+4,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 44,1 % till 37,7 % (−6,4).
- S −6,4
- SD +4,1
- MP −1,7
- KD +1,3
- C +1,3
- V +0,7
- M +0,3
- L −0,0
Valdeltagande i Boxholm
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 89,1 %, vilket är 1,9 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Boxholm på plats 57 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Boxholm är indelad i 3 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 86,0 % i Boxholm Västra m fl till 86,9 % i Strålsnäs-Åsbo-Ekeby-Rinna.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Boxholm Västra m fl (42,1 %) och sitt svagaste i Strålsnäs-Åsbo-Ekeby-Rinna (28,0 %). Partiet var största parti i samtliga 3 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Boxholm är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 12,7 % i kommunvalet mot 19,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,9 procentenheter.
- SD −6,9
- S +6,0
- C +5,4
- M +2,2
- KD −1,9
- V −0,8
Största parti i Boxholm sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Boxholm i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 30,3 % | 88,0 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 35,9 % | 88,0 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 37,7 % | 89,1 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 44,1 % | 89,3 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 45,4 % | 87,3 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 50,6 % | 83,6 % |
Valresultat per valdistrikt i Boxholm 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 3 valdistrikten i Boxholm. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Boxholm Västra m fl | S | 42,1 % | S | 50,0 % | 86,0 % |
| Boxholm Östra-Malexander-Blåvik | S | 40,6 % | S | 47,2 % | 86,4 % |
| Strålsnäs-Åsbo-Ekeby-Rinna | S | 28,0 % | S | 30,3 % | 86,9 % |
Fler kommuner i Östergötlands län
Hela valresultatet för Östergötlands län 2018 · Alla kommuner 2018