Valresultat Ödeshög 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Ödeshög med 26,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Kristdemokraterna flest röster (33,5 %). Valdeltagandet var 88,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Ödeshög ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 4 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 88,9 %
- Röstberättigade
- 4 031
- Avgivna röster
- 3 582
- Län
- Östergötlands län
Riksdagsvalet 2018 i Ödeshög
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 928 | 26,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 742 | 20,9 % |
| MModeraterna | 592 | 16,6 % |
| KDKristdemokraterna | 536 | 15,1 % |
| CCenterpartiet | 365 | 10,3 % |
| VVänsterpartiet | 147 | 4,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 92 | 2,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 82 | 2,3 % |
| Övriga partier | 72 | 2,0 % |
Landstingsvalet 2018 i Ödeshög
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 939 | 27,0 % |
| KDKristdemokraterna | 623 | 17,9 % |
| MModeraterna | 549 | 15,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 499 | 14,4 % |
| CCenterpartiet | 473 | 13,6 % |
| VVänsterpartiet | 139 | 4,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 107 | 3,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 103 | 3,0 % |
| Övriga partier | 43 | 1,2 % |
Kommunvalet 2018 i Ödeshög
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| KDKristdemokraterna | 1 195 | 33,5 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 737 | 20,7 % |
| MModeraterna | 442 | 12,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 398 | 11,2 % |
| CCenterpartiet | 374 | 10,5 % |
| ÖHGPÖHGP | 152 | 4,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 101 | 2,8 % |
| FIFeministiskt initiativ | 79 | 2,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 42 | 1,2 % |
| VVänsterpartiet | 37 | 1,0 % |
| Övriga partier | 5 | 0,1 % |
Partiernas utveckling i Ödeshög 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Ödeshög i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har S gjort (−5,4 procentenheter).
- S
- SD
- M
- KD
- C
- V
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 36,1 % | 31,2 % | 31,5 % | 26,1 % | 24,4 % | 23,8 % |
| SD | 2,8 % | 5,9 % | 17,4 % | 20,9 % | 26,9 % | 23,2 % |
| M | 20,3 % | 26,5 % | 18,4 % | 16,6 % | 17,5 % | 20,4 % |
| KD | 13,8 % | 12,4 % | 10,0 % | 15,1 % | 12,9 % | 12,7 % |
| C | 12,9 % | 9,6 % | 9,4 % | 10,3 % | 7,8 % | 6,0 % |
| V | 3,9 % | 3,8 % | 3,0 % | 4,1 % | 2,8 % | 3,6 % |
| MP | 3,6 % | 5,9 % | 4,9 % | 2,6 % | 3,9 % | 4,6 % |
| L | 4,0 % | 3,8 % | 2,7 % | 2,3 % | 2,1 % | 3,7 % |
| Övr | 2,6 % | 0,9 % | 2,7 % | 2,0 % | 1,7 % | 1,9 % |
| Valdeltagande | 79,1 % | 85,5 % | 87,4 % | 88,9 % | 87,1 % | 86,2 % |
Valdeltagande i Ödeshög 2006–2026
Kommunen mot länet (Östergötland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Ödeshög 2018
Så skiljer sig Ödeshög från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Kristdemokraterna, som fick 15,1 % i Ödeshög mot 6,3 % i hela landet — en skillnad på 8,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- KD +8,8
- SD +3,3
- C +1,7
Svagare än i riket
- V −3,9
- M −3,2
- L −3,2
- S −2,2
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Kristdemokraterna mest i Ödeshög, från 10,0 % till 15,1 % (+5,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 31,5 % till 26,1 % (−5,4).
- S −5,4
- KD +5,1
- SD +3,5
- MP −2,3
- M −1,8
- FI −1,3
- V +1,1
- C +0,9
Valdeltagande i Ödeshög
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 88,9 %, vilket är 1,7 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Ödeshög på plats 67 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Ödeshög är indelad i 4 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 78,8 % i Lysing till 82,7 % i Alvastra.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Fridtjuv Berg (33,4 %) och sitt svagaste i Alvastra (17,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 3, Sverigedemokraterna i 1 av 4 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Ödeshög är skillnaden störst för Kristdemokraterna, som fick 33,5 % i kommunvalet mot 15,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 18,5 procentenheter.
- KD +18,5
- SD −9,7
- S −5,4
- M −4,2
- V −3,1
- C +0,2
Största parti i Ödeshög sedan 2006
Största parti har skiftat i Ödeshög under perioden 2006–2018: Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 23,8 % | 86,2 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 26,9 % | 87,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 26,1 % | 88,9 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 31,5 % | 87,4 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 31,2 % | 85,5 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 36,1 % | 79,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Ödeshög 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 4 valdistrikten i Ödeshög. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Alvastra | SD | 22,1 % | KD | 28,0 % | 82,7 % |
| Fridtjuv Berg | S | 33,4 % | KD | 36,4 % | 79,0 % |
| Holaveden | S | 20,7 % | KD | 36,8 % | 79,5 % |
| Lysing | S | 29,0 % | KD | 36,1 % | 78,8 % |
Fler kommuner i Östergötlands län
Hela valresultatet för Östergötlands län 2018 · Alla kommuner 2018