Valresultat Ödeshög 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Ödeshög med 23,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (30,4 %). Valdeltagandet var 86,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Ödeshög ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 3 valdistrikt.

Se Ödeshög på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
86,2 %
Röstberättigade
4 118
Avgivna röster
3 551
Län
Östergötlands län

Riksdagsvalet 2026 i Ödeshög

Riksdagsvalet 2026 i Ödeshög: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna83823,8 %
SDSverigedemokraterna81423,2 %
MModeraterna71820,4 %
KDKristdemokraterna44812,7 %
CCenterpartiet2116,0 %
MPMiljöpartiet de gröna1614,6 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1303,7 %
VVänsterpartiet1273,6 %
Övriga partier681,9 %

Regionvalet 2026 i Ödeshög

Regionvalet 2026 i Ödeshög: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna82724,0 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna79323,0 %
KDKristdemokraterna65018,8 %
SDSverigedemokraterna52715,3 %
CCenterpartiet2386,9 %
MPMiljöpartiet de gröna1654,8 %
VVänsterpartiet1564,5 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)782,3 %
Övriga partier190,6 %

Kommunvalet 2026 i Ödeshög — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Ödeshög har 29 mandat. Moderaterna fick flest, 9 mandat (+1 sedan 2022), följt av Kristdemokraterna med 7 och Socialdemokraterna med 5.

Kommunvalet 2026 i Ödeshög: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
MModeraterna1 06330,4 %9(+1)
KDKristdemokraterna78622,5 %7(−3)
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna64218,4 %5(−2)
SDSverigedemokraterna43512,4 %4(−2)
MPMiljöpartiet de gröna2437,0 %2(+1)
CCenterpartiet2246,4 %2(−1)
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)531,5 %
VVänsterpartiet471,3 %
Övriga partier30,1 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Ödeshög 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Ödeshög i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−3,8 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • KD
  • C
  • MP
  • L
  • V
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Ödeshög per valår
Parti200620102014201820222026
S36,1 %31,2 %31,5 %26,1 %24,4 %23,8 %
SD2,8 %5,9 %17,4 %20,9 %26,9 %23,2 %
M20,3 %26,5 %18,4 %16,6 %17,5 %20,4 %
KD13,8 %12,4 %10,0 %15,1 %12,9 %12,7 %
C12,9 %9,6 %9,4 %10,3 %7,8 %6,0 %
MP3,6 %5,9 %4,9 %2,6 %3,9 %4,6 %
L4,0 %3,8 %2,7 %2,3 %2,1 %3,7 %
V3,9 %3,8 %3,0 %4,1 %2,8 %3,6 %
Övr2,6 %0,9 %2,7 %2,0 %1,7 %1,9 %
Valdeltagande79,1 %85,5 %87,4 %88,9 %87,1 %86,2 %

Valdeltagande i Ödeshög 2006–2026

Kommunen mot länet (Östergötland).

77,58082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Ödeshög 2026

Så skiljer sig Ödeshög från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Kristdemokraterna, som fick 12,7 % i Ödeshög mot 6,2 % i hela landet — en skillnad på 6,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • KD +6,6
  • SD +5,7
  • M +0,6

Svagare än i riket

  • V −4,8
  • S −4,2
  • L −1,6
  • MP −1,5

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Ödeshög, från 17,5 % till 20,4 % (+2,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 26,9 % till 23,2 % (−3,8).

  • SD −3,8
  • M +2,9
  • C −1,8
  • L +1,5
  • V +0,8
  • MP +0,7
  • S −0,5
  • KD −0,1

Valdeltagande i Ödeshög

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 86,2 %, vilket är 1,3 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Ödeshög på plats 84 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Ödeshög är indelad i 3 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 70,4 % i Ödeshög till 80,4 % i Alvastra.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Ödeshög (32,0 %) och sitt svagaste i Holaveden (16,0 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 1, Socialdemokraterna i 1, Sverigedemokraterna i 1 av 3 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Ödeshög är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 12,4 % i kommunvalet mot 23,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 10,7 procentenheter.

  • SD −10,7
  • M +10,0
  • KD +9,7
  • S −5,5
  • MP +2,4
  • V −2,3
  • L −2,2
  • C +0,4

Största parti i Ödeshög sedan 2006

Största parti har skiftat i Ödeshög under perioden 2006–2026: Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Ödeshög per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna23,8 %86,2 %
2022Sverigedemokraterna26,9 %87,1 %
2018Socialdemokraterna26,1 %88,9 %
2014Socialdemokraterna31,5 %87,4 %
2010Socialdemokraterna31,2 %85,5 %
2006Socialdemokraterna36,1 %79,1 %

Valresultat per valdistrikt i Ödeshög 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 3 valdistrikten i Ödeshög. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Ödeshög, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
AlvastraM24,4 %M33,5 %80,4 %
HolavedenSD26,2 %M31,3 %76,7 %
ÖdeshögS32,0 %M28,3 %70,4 %

Utforska valdistrikten i Ödeshög på kartan

Fler kommuner i Östergötlands län

Hela valresultatet för Östergötlands län 2026 · Alla kommuner 2026