Valresultat Motala 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Motala med 31,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (35,7 %). Valdeltagandet var 84,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Motala ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 24 valdistrikt.

Se Motala på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
84,5 %
Röstberättigade
33 713
Avgivna röster
28 499
Län
Östergötlands län

Riksdagsvalet 2026 i Motala

Riksdagsvalet 2026 i Motala: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna8 90231,6 %
SDSverigedemokraterna6 18721,9 %
MModeraterna5 48119,4 %
KDKristdemokraterna1 7506,2 %
VVänsterpartiet1 6275,8 %
CCenterpartiet1 4885,3 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 3224,7 %
MPMiljöpartiet de gröna9303,3 %
Övriga partier5051,8 %

Regionvalet 2026 i Motala

Regionvalet 2026 i Motala: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna9 58834,5 %
MModeraterna6 23422,4 %
SDSverigedemokraterna4 80417,3 %
KDKristdemokraterna2 0047,2 %
VVänsterpartiet1 8376,6 %
CCenterpartiet1 5985,7 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)8363,0 %
MPMiljöpartiet de gröna7632,7 %
Övriga partier1320,5 %

Kommunvalet 2026 i Motala — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Motala har 57 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 21 mandat (+1 sedan 2022), följt av Moderaterna med 13 och Sverigedemokraterna med 9.

Kommunvalet 2026 i Motala: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna9 99235,7 %21(+1)
MModeraterna6 54223,4 %13(−2)
SDSverigedemokraterna4 56716,3 %9(−1)
CCenterpartiet1 9727,0 %4(+1)
VVänsterpartiet1 6766,0 %3(±0)
KDKristdemokraterna1 3324,8 %3(±0)
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)9253,3 %2(±0)
MPMiljöpartiet de gröna8363,0 %2(+1)
Övriga partier1720,6 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Motala 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Motala i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−2,9 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • KD
  • V
  • C
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Motala per valår
Parti200620102014201820222026
S44,3 %42,9 %39,8 %32,7 %34,2 %31,6 %
SD2,7 %5,7 %16,2 %20,3 %24,9 %21,9 %
M20,9 %24,0 %18,7 %19,5 %18,7 %19,4 %
KD5,9 %4,6 %3,8 %6,2 %5,5 %6,2 %
V5,8 %5,5 %4,8 %6,3 %4,4 %5,8 %
C6,1 %4,6 %5,0 %6,8 %5,1 %5,3 %
L6,1 %6,2 %4,4 %4,4 %3,5 %4,7 %
MP3,9 %5,2 %4,9 %2,7 %2,7 %3,3 %
Övr4,3 %1,3 %2,4 %1,0 %1,0 %1,8 %
Valdeltagande81,4 %86,0 %87,0 %88,2 %85,3 %84,5 %

Valdeltagande i Motala 2006–2026

Kommunen mot länet (Östergötland).

808284868890%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Motala 2026

Så skiljer sig Motala från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 21,9 % i Motala mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 4,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +4,5
  • S +3,6
  • KD +0,0

Svagare än i riket

  • MP −2,8
  • V −2,6
  • C −1,8
  • L −0,6

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Vänsterpartiet mest i Motala, från 4,4 % till 5,8 % (+1,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 24,9 % till 21,9 % (−2,9).

  • SD −2,9
  • S −2,6
  • V +1,3
  • L +1,2
  • M +0,7
  • KD +0,7
  • MP +0,6
  • C +0,2

Valdeltagande i Motala

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 84,5 %, vilket är 0,4 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Motala på plats 155 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Motala är indelad i 24 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 67,9 % i Ekön till 90,5 % i Borensberg Västra - Kristberg.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Ekön (46,2 %) och sitt svagaste i Fågelsta (18,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 19, Sverigedemokraterna i 5 av 24 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Motala är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 16,3 % i kommunvalet mot 21,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,6 procentenheter.

  • SD −5,6
  • S +4,1
  • M +3,9
  • C +1,8
  • KD −1,5
  • L −1,4
  • MP −0,3
  • V +0,2

Största parti i Motala sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Motala i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Motala per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna31,6 %84,5 %
2022Socialdemokraterna34,2 %85,3 %
2018Socialdemokraterna32,7 %88,2 %
2014Socialdemokraterna39,8 %87,0 %
2010Socialdemokraterna42,9 %86,0 %
2006Socialdemokraterna44,3 %81,4 %

Valresultat per valdistrikt i Motala 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 24 valdistrikten i Motala. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Motala, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
BergsätterS38,6 %S44,7 %83,5 %
BispmotalaS40,7 %S46,0 %75,5 %
Borensberg Västra - KristbergS28,0 %S28,8 %90,5 %
Borensberg ÖstraS26,2 %S25,8 %86,5 %
BorenshultS28,7 %S34,3 %88,1 %
BrunnsvikS33,2 %S40,1 %87,6 %
BråstorpS33,3 %S38,4 %84,8 %
CentrumS35,7 %S41,3 %77,3 %
CharlottenborgS43,1 %S48,1 %79,6 %
EkenäsS39,0 %S41,7 %80,2 %
EkönS46,2 %S48,5 %67,9 %
Fornåsa - ÖsterstadSD30,7 %M26,2 %86,1 %
FågelstaSD26,5 %M25,8 %86,7 %
GodegårdSD26,6 %SD21,5 %84,1 %
HolmS27,3 %S32,4 %80,4 %
HyddmarkenS33,3 %S41,7 %75,3 %
Marieberg -VästraS33,1 %S39,9 %85,7 %
Marieberg-ÖstraS39,3 %S43,6 %70,5 %
MossenS32,3 %S36,8 %80,0 %
NykyrkaSD26,8 %S30,6 %82,9 %
SamuelsbergS29,0 %S33,2 %79,0 %
SöderS31,1 %S34,8 %85,7 %
TjällmoSD30,3 %SD27,9 %85,8 %
ÖstermalmS32,3 %S36,6 %85,3 %

Utforska valdistrikten i Motala på kartan

Fler kommuner i Östergötlands län

Hela valresultatet för Östergötlands län 2026 · Alla kommuner 2026