Valresultat Valdemarsvik 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Valdemarsvik med 26,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (27,4 %). Valdeltagandet var 84,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Valdemarsvik ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,3 %
- Röstberättigade
- 6 140
- Avgivna röster
- 5 178
- Län
- Östergötlands län
Riksdagsvalet 2026 i Valdemarsvik
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 366 | 26,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 348 | 26,4 % |
| MModeraterna | 936 | 18,3 % |
| KDKristdemokraterna | 411 | 8,0 % |
| CCenterpartiet | 355 | 6,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 245 | 4,8 % |
| VVänsterpartiet | 243 | 4,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 128 | 2,5 % |
| Övriga partier | 83 | 1,6 % |
Regionvalet 2026 i Valdemarsvik
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 413 | 28,0 % |
| MModeraterna | 1 174 | 23,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 929 | 18,4 % |
| KDKristdemokraterna | 511 | 10,1 % |
| CCenterpartiet | 455 | 9,0 % |
| VVänsterpartiet | 300 | 6,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 123 | 2,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 91 | 1,8 % |
| Övriga partier | 42 | 0,8 % |
Kommunvalet 2026 i Valdemarsvik — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Valdemarsvik har 31 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 9 mandat (−1 sedan 2022), följt av Moderaterna med 8 och Centerpartiet med 4.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 393 | 27,4 % | 9(−1) |
| MModeraterna | 1 291 | 25,4 % | 8(+1) |
| SDSverigedemokraterna | 702 | 13,8 % | 4(−1) |
| CCenterpartiet | 678 | 13,3 % | 4(±0) |
| LOLandsbygdspartiet Oberoende | 333 | 6,5 % | 2(−3) |
| KDKristdemokraterna | 310 | 6,1 % | 2(±0) |
| VVänsterpartiet | 292 | 5,7 % | 2(±0) |
| Övriga partier | 87 | 1,7 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Valdemarsvik 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Valdemarsvik i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−3,1 procentenheter).
- S
- SD
- M
- KD
- C
- L
- V
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 40,3 % | 37,0 % | 35,3 % | 30,1 % | 29,8 % | 26,7 % |
| SD | 2,5 % | 6,4 % | 18,5 % | 23,3 % | 29,2 % | 26,4 % |
| M | 22,7 % | 26,2 % | 20,0 % | 17,3 % | 17,1 % | 18,3 % |
| KD | 6,6 % | 5,2 % | 3,5 % | 7,2 % | 7,3 % | 8,0 % |
| C | 14,8 % | 11,9 % | 10,5 % | 10,6 % | 6,4 % | 6,9 % |
| L | 4,2 % | 4,2 % | 2,8 % | 2,7 % | 2,7 % | 4,8 % |
| V | 4,0 % | 4,1 % | 3,7 % | 5,4 % | 4,1 % | 4,8 % |
| MP | 2,7 % | 4,4 % | 3,3 % | 2,0 % | 2,0 % | 2,5 % |
| Övr | 2,4 % | 0,6 % | 2,4 % | 1,4 % | 1,3 % | 1,6 % |
| Valdeltagande | 81,2 % | 85,0 % | 87,1 % | 88,4 % | 87,1 % | 84,3 % |
Valdeltagande i Valdemarsvik 2006–2026
Kommunen mot länet (Östergötland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Valdemarsvik 2026
Så skiljer sig Valdemarsvik från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 26,4 % i Valdemarsvik mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 8,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +8,9
- KD +1,9
Svagare än i riket
- V −3,7
- MP −3,6
- M −1,6
- S −1,3
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Liberalerna mest i Valdemarsvik, från 2,7 % till 4,8 % (+2,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 29,8 % till 26,7 % (−3,1).
- S −3,1
- SD −2,8
- L +2,1
- M +1,2
- KD +0,7
- V +0,6
- C +0,5
- MP +0,5
Valdeltagande i Valdemarsvik
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 84,3 %, vilket är 0,6 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Valdemarsvik på plats 168 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Valdemarsvik är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 77,0 % i Valdemarsvik 1 till 87,2 % i Gryt.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Valdemarsvik 1 (33,3 %) och sitt svagaste i Tryserum-Östra Ed (15,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 3, Sverigedemokraterna i 2, Moderaterna i 1 av 6 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Valdemarsvik är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 13,8 % i kommunvalet mot 26,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 12,6 procentenheter.
- SD −12,6
- M +7,1
- C +6,4
- L −4,1
- KD −1,9
- V +1,0
- S +0,7
Största parti i Valdemarsvik sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Valdemarsvik i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 26,7 % | 84,3 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 29,8 % | 87,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 30,1 % | 88,4 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 35,3 % | 87,1 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 37,0 % | 85,0 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 40,3 % | 81,2 % |
Valresultat per valdistrikt i Valdemarsvik 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Valdemarsvik. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Gryt | M | 22,2 % | C | 29,1 % | 87,2 % |
| Gusum | S | 31,0 % | S | 33,1 % | 80,5 % |
| Ringarum | SD | 29,3 % | M | 31,2 % | 86,8 % |
| Tryserum-Östra Ed | SD | 32,2 % | M | 27,8 % | 87,1 % |
| Valdemarsvik 1 | S | 33,3 % | S | 33,6 % | 77,0 % |
| Valdemarsvik 2 | S | 32,8 % | S | 35,6 % | 80,7 % |
Fler kommuner i Östergötlands län
Hela valresultatet för Östergötlands län 2026 · Alla kommuner 2026