Valresultat Finspång 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Finspång med 32,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (30,6 %). Valdeltagandet var 84,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Finspång ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 16 valdistrikt.

Se Finspång på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
84,3 %
Röstberättigade
16 587
Avgivna röster
13 989
Län
Östergötlands län

Riksdagsvalet 2026 i Finspång

Riksdagsvalet 2026 i Finspång: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 45032,2 %
SDSverigedemokraterna3 32124,0 %
MModeraterna2 27016,4 %
VVänsterpartiet8886,4 %
KDKristdemokraterna8846,4 %
CCenterpartiet6965,0 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)5844,2 %
MPMiljöpartiet de gröna5243,8 %
Övriga partier1961,4 %

Regionvalet 2026 i Finspång

Regionvalet 2026 i Finspång: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 50533,1 %
SDSverigedemokraterna2 94721,6 %
MModeraterna2 32217,0 %
VVänsterpartiet1 0417,6 %
KDKristdemokraterna9937,3 %
CCenterpartiet6895,1 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)6524,8 %
MPMiljöpartiet de gröna4223,1 %
Övriga partier540,4 %

Kommunvalet 2026 i Finspång — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Finspång har 45 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 14 mandat (−2 sedan 2022), följt av Sverigedemokraterna med 11 och Moderaterna med 7.

Kommunvalet 2026 i Finspång: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 22330,6 %14(−2)
SDSverigedemokraterna3 40924,7 %11(+1)
MModeraterna2 12715,4 %7(±0)
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 0737,8 %4(+1)
VVänsterpartiet1 0357,5 %3(−1)
CCenterpartiet7595,5 %2(−1)
KDKristdemokraterna6624,8 %2(±0)
MPMiljöpartiet de gröna4653,4 %2(+2)
Övriga partier260,2 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Finspång 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Finspång i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−3,3 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • V
  • KD
  • C
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Finspång per valår
Parti200620102014201820222026
S47,4 %43,9 %43,2 %36,7 %35,5 %32,2 %
SD2,7 %5,3 %15,4 %20,5 %26,1 %24,0 %
M17,9 %22,2 %16,1 %15,1 %15,2 %16,4 %
V6,6 %6,1 %5,3 %7,4 %5,4 %6,4 %
KD7,0 %5,8 %4,5 %6,3 %5,5 %6,4 %
C7,0 %5,6 %5,1 %6,5 %4,8 %5,0 %
L4,6 %4,6 %3,3 %3,4 %3,2 %4,2 %
MP4,0 %5,8 %4,6 %2,5 %2,9 %3,8 %
Övr2,8 %0,7 %2,6 %1,6 %1,5 %1,4 %
Valdeltagande82,5 %85,2 %86,4 %87,8 %85,3 %84,3 %

Valdeltagande i Finspång 2006–2026

Kommunen mot länet (Östergötland).

8284868890%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Finspång 2026

Så skiljer sig Finspång från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 24,0 % i Finspång mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 6,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +6,6
  • S +4,2
  • KD +0,2

Svagare än i riket

  • M −3,4
  • MP −2,3
  • C −2,0
  • V −2,0

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Finspång, från 15,2 % till 16,4 % (+1,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 35,5 % till 32,2 % (−3,3).

  • S −3,3
  • SD −2,1
  • M +1,2
  • L +1,1
  • V +1,1
  • MP +0,9
  • KD +0,9
  • C +0,2

Valdeltagande i Finspång

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 84,3 %, vilket är 0,5 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Finspång på plats 167 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Finspång är indelad i 16 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 75,0 % i Centrum till 89,6 % i Lotorp.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Nyhem (38,3 %) och sitt svagaste i Regna (21,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 12, Sverigedemokraterna i 4 av 16 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Finspång är skillnaden störst för Liberalerna, som fick 7,8 % i kommunvalet mot 4,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,6 procentenheter.

  • L +3,6
  • KD −1,6
  • S −1,6
  • V +1,1
  • M −1,0
  • SD +0,7
  • C +0,5
  • MP −0,4

Största parti i Finspång sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Finspång i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Finspång per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna32,2 %84,3 %
2022Socialdemokraterna35,5 %85,3 %
2018Socialdemokraterna36,7 %87,8 %
2014Socialdemokraterna43,2 %86,4 %
2010Socialdemokraterna43,9 %85,2 %
2006Socialdemokraterna47,4 %82,5 %

Valresultat per valdistrikt i Finspång 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 16 valdistrikten i Finspång. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Finspång, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
BergskaS34,3 %S34,3 %88,5 %
CentrumS36,2 %S34,2 %75,0 %
GrosvadS36,9 %S34,4 %82,0 %
Grytgöl-LjusfallshammarS28,6 %SD28,1 %86,9 %
Hårstorp NorraS32,7 %S30,3 %83,7 %
Hårstorp SödraS34,2 %S30,9 %81,1 %
Hällestad-SonstorpS27,9 %SD26,9 %86,0 %
HävlaSD24,2 %M27,0 %84,6 %
LotorpSD26,5 %SD29,7 %89,6 %
NyhemS38,3 %S40,2 %78,8 %
RegnaSD30,1 %SD30,3 %81,1 %
RejmyreSD32,4 %SD31,7 %81,8 %
StorängenS36,2 %S37,4 %76,9 %
SvälthagenS35,1 %S34,1 %79,6 %
ViggestorpS30,7 %S27,4 %88,2 %
ÖstermalmS36,9 %S34,6 %79,4 %

Utforska valdistrikten i Finspång på kartan

Fler kommuner i Östergötlands län

Hela valresultatet för Östergötlands län 2026 · Alla kommuner 2026