Valresultat Finspång 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Finspång med 43,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (43,6 %). Valdeltagandet var 85,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Finspång ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 17 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,2 %
- Röstberättigade
- 16 373
- Avgivna röster
- 13 953
- Län
- Östergötlands län
Riksdagsvalet 2010 i Finspång
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 042 | 43,9 % |
| MModeraterna | 3 048 | 22,2 % |
| VVänsterpartiet | 839 | 6,1 % |
| KDKristdemokraterna | 803 | 5,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 800 | 5,8 % |
| CCenterpartiet | 771 | 5,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 723 | 5,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 634 | 4,6 % |
| Övriga partier | 100 | 0,7 % |
Landstingsvalet 2010 i Finspång
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 936 | 44,0 % |
| MModeraterna | 2 537 | 18,8 % |
| VLVL | 1 107 | 8,2 % |
| VVänsterpartiet | 798 | 5,9 % |
| CCenterpartiet | 773 | 5,7 % |
| KDKristdemokraterna | 669 | 5,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 599 | 4,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 585 | 4,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 423 | 3,1 % |
| Övriga partier | 52 | 0,4 % |
Kommunvalet 2010 i Finspång
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 923 | 43,6 % |
| MModeraterna | 2 747 | 20,2 % |
| VVänsterpartiet | 1 261 | 9,3 % |
| CCenterpartiet | 1 017 | 7,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 850 | 6,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 687 | 5,1 % |
| KDKristdemokraterna | 660 | 4,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 410 | 3,0 % |
| Övriga partier | 16 | 0,1 % |
Partiernas utveckling i Finspång 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Finspång i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har M gjort (+4,3 procentenheter).
- S
- M
- V
- KD
- MP
- C
- SD
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 47,4 % | 43,9 % | 43,2 % | 36,7 % | 35,5 % | 32,2 % |
| M | 17,9 % | 22,2 % | 16,1 % | 15,1 % | 15,2 % | 16,4 % |
| V | 6,6 % | 6,1 % | 5,3 % | 7,4 % | 5,4 % | 6,4 % |
| KD | 7,0 % | 5,8 % | 4,5 % | 6,3 % | 5,5 % | 6,4 % |
| MP | 4,0 % | 5,8 % | 4,6 % | 2,5 % | 2,9 % | 3,8 % |
| C | 7,0 % | 5,6 % | 5,1 % | 6,5 % | 4,8 % | 5,0 % |
| SD | 2,7 % | 5,3 % | 15,4 % | 20,5 % | 26,1 % | 24,0 % |
| L | 4,6 % | 4,6 % | 3,3 % | 3,4 % | 3,2 % | 4,2 % |
| Övr | 2,8 % | 0,7 % | 2,6 % | 1,6 % | 1,5 % | 1,4 % |
| Valdeltagande | 82,5 % | 85,2 % | 86,4 % | 87,8 % | 85,3 % | 84,3 % |
Valdeltagande i Finspång 2006–2026
Kommunen mot länet (Östergötland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Finspång 2010
Så skiljer sig Finspång från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 43,9 % i Finspång mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 13,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +13,2
- V +0,5
- KD +0,2
Svagare än i riket
- M −7,9
- FP −2,4
- MP −1,5
- C −1,0
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Finspång, från 17,9 % till 22,2 % (+4,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 47,4 % till 43,9 % (−3,4).
- M +4,3
- S −3,4
- SD +2,6
- MP +1,8
- C −1,4
- KD −1,2
- V −0,5
- FP −0,0
Valdeltagande i Finspång
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 85,2 %, vilket är 0,6 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Finspång på plats 99 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Finspång är indelad i 17 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 75,2 % i Storängen till 89,4 % i Viggestorp.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Storängen (58,0 %) och sitt svagaste i Brenäs (24,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 15, Moderaterna i 2 av 17 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Finspång är skillnaden störst för Vänsterpartiet, som fick 9,3 % i kommunvalet mot 6,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,2 procentenheter.
- V +3,2
- SD −2,2
- M −1,9
- C +1,9
- FP +1,7
- KD −1,0
- MP −0,8
- S −0,3
Största parti i Finspång sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Finspång i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 32,2 % | 84,3 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 35,5 % | 85,3 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 36,7 % | 87,8 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 43,2 % | 86,4 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 43,9 % | 85,2 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 47,4 % | 82,5 % |
Valresultat per valdistrikt i Finspång 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 17 valdistrikten i Finspång. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Brenäs | M | 32,8 % | M | 33,8 % | 79,3 % |
| Centrum | S | 46,8 % | S | 44,8 % | 78,2 % |
| Grosvad | S | 48,1 % | S | 48,9 % | 81,3 % |
| Grytgöl | S | 40,5 % | S | 41,9 % | 83,1 % |
| Hagaryd | S | 34,0 % | S | 31,9 % | 81,3 % |
| Hårstorp | S | 38,4 % | S | 40,0 % | 84,6 % |
| Hällestad | S | 40,0 % | S | 39,8 % | 84,9 % |
| Ljusfallshammar | S | 36,9 % | S | 38,2 % | 89,4 % |
| Lotorp | S | 40,0 % | S | 39,6 % | 85,4 % |
| Nyhem | S | 54,4 % | S | 53,8 % | 84,0 % |
| Regna | M | 32,8 % | M | 33,7 % | 81,8 % |
| Rejmyre | S | 46,6 % | S | 48,6 % | 82,5 % |
| Sonstorp | S | 38,0 % | S | 36,7 % | 87,0 % |
| Storängen | S | 58,0 % | S | 55,8 % | 75,2 % |
| Svälthagen | S | 46,7 % | S | 47,6 % | 85,1 % |
| Viggestorp | S | 41,4 % | S | 41,2 % | 89,4 % |
| Östermalm | S | 50,9 % | S | 46,6 % | 80,9 % |
Fler kommuner i Östergötlands län
Hela valresultatet för Östergötlands län 2010 · Alla kommuner 2010