Valresultat Ydre 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Ydre med 28,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (30,6 %). Valdeltagandet var 88,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Ydre ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 4 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 88,7 %
- Röstberättigade
- 2 932
- Avgivna röster
- 2 602
- Län
- Östergötlands län
Riksdagsvalet 2010 i Ydre
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 723 | 28,2 % |
| MModeraterna | 656 | 25,5 % |
| CCenterpartiet | 410 | 16,0 % |
| KDKristdemokraterna | 289 | 11,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 149 | 5,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 132 | 5,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 126 | 4,9 % |
| VVänsterpartiet | 74 | 2,9 % |
| Övriga partier | 9 | 0,4 % |
Landstingsvalet 2010 i Ydre
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 782 | 31,2 % |
| MModeraterna | 526 | 21,0 % |
| CCenterpartiet | 523 | 20,9 % |
| KDKristdemokraterna | 255 | 10,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 125 | 5,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 118 | 4,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 99 | 4,0 % |
| VVänsterpartiet | 55 | 2,2 % |
| Övriga partier | 23 | 0,9 % |
Kommunvalet 2010 i Ydre
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 782 | 30,6 % |
| CCenterpartiet | 780 | 30,5 % |
| MModeraterna | 456 | 17,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 240 | 9,4 % |
| KDKristdemokraterna | 175 | 6,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 76 | 3,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 28 | 1,1 % |
| Övriga partier | 21 | 0,8 % |
Partiernas utveckling i Ydre 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Ydre i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har M gjort (+5,4 procentenheter).
- S
- M
- C
- KD
- SD
- L
- MP
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 30,8 % | 28,2 % | 29,1 % | 22,9 % | 25,9 % | 21,9 % |
| M | 20,2 % | 25,5 % | 17,7 % | 15,8 % | 16,2 % | 18,0 % |
| C | 19,2 % | 16,0 % | 16,4 % | 14,9 % | 11,2 % | 12,6 % |
| KD | 14,5 % | 11,3 % | 9,7 % | 12,4 % | 10,8 % | 11,2 % |
| SD | 2,4 % | 5,8 % | 14,3 % | 20,5 % | 24,5 % | 21,7 % |
| L | 4,3 % | 5,1 % | 3,4 % | 3,6 % | 3,3 % | 4,2 % |
| MP | 3,7 % | 4,9 % | 4,3 % | 3,0 % | 4,0 % | 5,2 % |
| V | 3,6 % | 2,9 % | 3,2 % | 5,5 % | 2,9 % | 3,5 % |
| Övr | 1,3 % | 0,4 % | 1,9 % | 1,5 % | 1,2 % | 1,8 % |
| Valdeltagande | 84,5 % | 88,7 % | 90,2 % | 91,3 % | 89,6 % | 89,7 % |
Valdeltagande i Ydre 2006–2026
Kommunen mot länet (Östergötland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Ydre 2010
Så skiljer sig Ydre från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Centerpartiet, som fick 16,0 % i Ydre mot 6,6 % i hela landet — en skillnad på 9,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- C +9,4
- KD +5,7
- SD +0,1
Svagare än i riket
- M −4,5
- V −2,7
- S −2,5
- MP −2,4
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Ydre, från 20,2 % till 25,5 % (+5,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 19,2 % till 16,0 % (−3,2).
- M +5,4
- SD +3,4
- C −3,2
- KD −3,2
- S −2,7
- MP +1,2
- FP +0,9
- V −0,7
Valdeltagande i Ydre
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 88,7 %, vilket är 4,1 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Ydre på plats 13 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Ydre är indelad i 4 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 85,0 % i Sund-Svinhult-Norra Vi till 91,3 % i Torpa.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Torpa (31,2 %) och sitt svagaste i Asby (21,1 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 2, Centerpartiet i 1, Moderaterna i 1 av 4 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Ydre är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 30,5 % i kommunvalet mot 16,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 14,5 procentenheter.
- C +14,5
- M −7,7
- MP +4,5
- KD −4,4
- FP −4,0
- SD −2,8
- S +2,4
Största parti i Ydre sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Ydre i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 21,9 % | 89,7 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 25,9 % | 89,6 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 22,9 % | 91,3 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 29,1 % | 90,2 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 28,2 % | 88,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 30,8 % | 84,5 % |
Valresultat per valdistrikt i Ydre 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 4 valdistrikten i Ydre. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Asby | C | 24,9 % | C | 36,3 % | 87,7 % |
| Sund-Svinhult-Norra Vi | S | 30,6 % | S | 35,2 % | 85,0 % |
| Torpa | S | 31,2 % | S | 36,2 % | 91,3 % |
| Västra Ryd | M | 28,0 % | C | 33,3 % | 87,2 % |
Fler kommuner i Östergötlands län
Hela valresultatet för Östergötlands län 2010 · Alla kommuner 2010