Valresultat Ydre 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Ydre med 25,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Centerpartiet flest röster (30,5 %). Valdeltagandet var 89,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Ydre ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 4 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 89,6 %
- Röstberättigade
- 2 903
- Avgivna röster
- 2 601
- Län
- Östergötlands län
Riksdagsvalet 2022 i Ydre
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 667 | 25,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 631 | 24,5 % |
| MModeraterna | 416 | 16,2 % |
| CCenterpartiet | 289 | 11,2 % |
| KDKristdemokraterna | 278 | 10,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 103 | 4,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 84 | 3,3 % |
| VVänsterpartiet | 75 | 2,9 % |
| Övriga partier | 31 | 1,2 % |
Regionvalet 2022 i Ydre
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 623 | 24,7 % |
| MModeraterna | 478 | 19,0 % |
| CCenterpartiet | 411 | 16,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 376 | 14,9 % |
| KDKristdemokraterna | 361 | 14,3 % |
| VVänsterpartiet | 120 | 4,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 69 | 2,7 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 66 | 2,6 % |
| Övriga partier | 16 | 0,6 % |
Kommunvalet 2022 i Ydre
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| CCenterpartiet | 781 | 30,5 % |
| MModeraterna | 687 | 26,8 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 586 | 22,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 245 | 9,6 % |
| KDKristdemokraterna | 128 | 5,0 % |
| VVänsterpartiet | 103 | 4,0 % |
| Övriga partier | 33 | 1,3 % |
Partiernas utveckling i Ydre 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Ydre i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+4,0 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- KD
- MP
- L
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 30,8 % | 28,2 % | 29,1 % | 22,9 % | 25,9 % | 21,9 % |
| SD | 2,4 % | 5,8 % | 14,3 % | 20,5 % | 24,5 % | 21,7 % |
| M | 20,2 % | 25,5 % | 17,7 % | 15,8 % | 16,2 % | 18,0 % |
| C | 19,2 % | 16,0 % | 16,4 % | 14,9 % | 11,2 % | 12,6 % |
| KD | 14,5 % | 11,3 % | 9,7 % | 12,4 % | 10,8 % | 11,2 % |
| MP | 3,7 % | 4,9 % | 4,3 % | 3,0 % | 4,0 % | 5,2 % |
| L | 4,3 % | 5,1 % | 3,4 % | 3,6 % | 3,3 % | 4,2 % |
| V | 3,6 % | 2,9 % | 3,2 % | 5,5 % | 2,9 % | 3,5 % |
| Övr | 1,3 % | 0,4 % | 1,9 % | 1,5 % | 1,2 % | 1,8 % |
| Valdeltagande | 84,5 % | 88,7 % | 90,2 % | 91,3 % | 89,6 % | 89,7 % |
Valdeltagande i Ydre 2006–2026
Kommunen mot länet (Östergötland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Ydre 2022
Så skiljer sig Ydre från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Kristdemokraterna, som fick 10,8 % i Ydre mot 5,3 % i hela landet — en skillnad på 5,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- KD +5,5
- C +4,5
- SD +4,0
Svagare än i riket
- S −4,4
- V −3,8
- M −2,9
- L −1,3
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Ydre, från 20,5 % till 24,5 % (+4,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 14,9 % till 11,2 % (−3,7).
- SD +4,0
- C −3,7
- S +3,1
- V −2,6
- KD −1,6
- MP +1,0
- L −0,4
- M +0,3
Valdeltagande i Ydre
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 89,6 %, vilket är 5,4 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Ydre på plats 13 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Ydre är indelad i 4 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 84,7 % i Sund-Svinhult-Norra Vi till 90,6 % i Torpa.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Sund-Svinhult-Norra Vi (27,7 %) och sitt svagaste i Asby (22,1 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 2, Sverigedemokraterna i 2 av 4 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Ydre är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 30,5 % i kommunvalet mot 11,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 19,2 procentenheter.
- C +19,2
- SD −15,0
- M +10,6
- KD −5,8
- MP −3,1
- S −3,0
- L −3,0
Största parti i Ydre sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Ydre i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 21,9 % | 89,7 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 25,9 % | 89,6 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 22,9 % | 91,3 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 29,1 % | 90,2 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 28,2 % | 88,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 30,8 % | 84,5 % |
Valresultat per valdistrikt i Ydre 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 4 valdistrikten i Ydre. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Asby | SD | 27,8 % | C | 31,1 % | 89,1 % |
| Sund-Svinhult-Norra Vi | S | 27,7 % | M | 29,4 % | 84,7 % |
| Torpa | S | 26,9 % | C | 40,1 % | 90,6 % |
| Västra Ryd | SD | 26,8 % | M | 32,9 % | 87,6 % |
Fler kommuner i Östergötlands län
Hela valresultatet för Östergötlands län 2022 · Alla kommuner 2022