Valresultat Norrköping 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Norrköping med 29,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (29,1 %). Valdeltagandet var 82,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Norrköping ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 86 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 82,6 %
- Röstberättigade
- 108 530
- Avgivna röster
- 89 655
- Län
- Östergötlands län
Riksdagsvalet 2022 i Norrköping
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 26 056 | 29,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 20 093 | 22,7 % |
| MModeraterna | 18 122 | 20,4 % |
| VVänsterpartiet | 6 068 | 6,8 % |
| KDKristdemokraterna | 5 389 | 6,1 % |
| CCenterpartiet | 4 509 | 5,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 3 875 | 4,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 321 | 3,7 % |
| Övriga partier | 1 189 | 1,3 % |
Regionvalet 2022 i Norrköping
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 25 841 | 29,4 % |
| MModeraterna | 20 633 | 23,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 14 820 | 16,9 % |
| VVänsterpartiet | 8 600 | 9,8 % |
| KDKristdemokraterna | 6 806 | 7,7 % |
| CCenterpartiet | 4 034 | 4,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 357 | 3,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 558 | 2,9 % |
| Övriga partier | 1 196 | 1,4 % |
Kommunvalet 2022 i Norrköping
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 25 684 | 29,1 % |
| MModeraterna | 21 552 | 24,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 14 624 | 16,6 % |
| VVänsterpartiet | 7 930 | 9,0 % |
| KDKristdemokraterna | 5 174 | 5,9 % |
| CCenterpartiet | 4 273 | 4,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 585 | 4,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 902 | 3,3 % |
| Övriga partier | 2 579 | 2,9 % |
Partiernas utveckling i Norrköping 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Norrköping i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+3,1 procentenheter).
- S
- SD
- M
- V
- KD
- C
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 37,2 % | 32,5 % | 30,9 % | 28,3 % | 29,4 % | 28,5 % |
| SD | 2,8 % | 6,1 % | 16,3 % | 19,6 % | 22,7 % | 19,6 % |
| M | 26,1 % | 30,2 % | 23,2 % | 20,5 % | 20,4 % | 20,5 % |
| V | 5,8 % | 5,7 % | 5,5 % | 8,1 % | 6,8 % | 8,3 % |
| KD | 6,4 % | 5,2 % | 4,6 % | 6,4 % | 6,1 % | 6,5 % |
| C | 5,6 % | 4,7 % | 4,5 % | 6,5 % | 5,1 % | 5,1 % |
| MP | 5,4 % | 7,9 % | 6,9 % | 4,0 % | 4,4 % | 5,2 % |
| L | 6,0 % | 6,0 % | 4,5 % | 4,8 % | 3,7 % | 4,6 % |
| Övr | 4,6 % | 1,8 % | 3,7 % | 1,7 % | 1,3 % | 1,7 % |
| Valdeltagande | 80,8 % | 83,8 % | 85,3 % | 86,3 % | 82,6 % | 83,3 % |
Valdeltagande i Norrköping 2006–2026
Kommunen mot länet (Östergötland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Norrköping 2022
Så skiljer sig Norrköping från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 22,7 % i Norrköping mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 2,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +2,1
- M +1,3
- KD +0,7
- V +0,1
Svagare än i riket
- C −1,6
- S −0,9
- L −0,9
- MP −0,7
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Norrköping, från 19,6 % till 22,7 % (+3,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 6,5 % till 5,1 % (−1,4).
- SD +3,1
- C −1,4
- V −1,3
- L −1,1
- S +1,1
- KD −0,4
- MP +0,3
- M −0,0
Valdeltagande i Norrköping
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 82,6 %, vilket är 1,6 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Norrköping på plats 236 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Norrköping är indelad i 86 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 48,7 % i Hageby Centrum till 93,6 % i Krokek norra.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Hageby Centrum (44,9 %) och sitt svagaste i Kuddby (16,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 64, Sverigedemokraterna i 12, Moderaterna i 10 av 86 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Norrköping är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 16,6 % i kommunvalet mot 22,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,1 procentenheter.
- SD −6,1
- M +4,0
- V +2,1
- MP −1,1
- S −0,3
- L +0,3
- C −0,2
- KD −0,2
Största parti i Norrköping sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Norrköping i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 28,5 % | 83,3 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 29,4 % | 82,6 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 28,3 % | 86,3 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 30,9 % | 85,3 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 32,5 % | 83,8 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 37,2 % | 80,8 % |
Valresultat per valdistrikt i Norrköping 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 86 valdistrikten i Norrköping. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Atriumhusen | S | 33,3 % | S | 33,7 % | 64,5 % |
| Berga-Långtorp | M | 39,1 % | M | 44,2 % | 89,3 % |
| Berget Norra | S | 25,0 % | M | 26,2 % | 84,0 % |
| Berget Västra | S | 25,2 % | S | 25,0 % | 67,7 % |
| Berget Östra | S | 26,6 % | S | 25,9 % | 78,1 % |
| Björkalund-Kårtorp | SD | 29,9 % | M | 28,0 % | 86,1 % |
| Borg | SD | 27,0 % | M | 26,2 % | 88,2 % |
| Brånnestad | M | 29,8 % | M | 36,3 % | 88,7 % |
| Djäknepark | S | 31,8 % | S | 34,2 % | 72,9 % |
| Ektorp Centrum | S | 33,9 % | S | 35,5 % | 70,6 % |
| Ektorp Södra | S | 41,7 % | S | 42,2 % | 82,8 % |
| Eneby Centrum | S | 38,7 % | S | 38,3 % | 78,5 % |
| Haga norra | S | 33,6 % | S | 35,4 % | 74,3 % |
| Haga södra | SD | 31,5 % | S | 30,7 % | 76,1 % |
| Hageby Centrum | S | 44,9 % | S | 42,5 % | 48,7 % |
| Hallberga-Fyrby | S | 26,6 % | M | 29,1 % | 86,7 % |
| Hultdalen-Skriketorp | S | 31,8 % | S | 30,2 % | 88,2 % |
| Jursla | M | 26,6 % | M | 30,1 % | 88,1 % |
| Karlshov-Sandbyhov | S | 29,0 % | M | 31,1 % | 87,9 % |
| Kimstad | S | 27,7 % | S | 27,4 % | 87,0 % |
| Klingsberg | S | 33,2 % | S | 33,0 % | 77,3 % |
| Klockaretorpet Norra | S | 32,2 % | S | 32,4 % | 75,6 % |
| Klockaretorpet Södra | S | 31,8 % | S | 32,1 % | 73,3 % |
| Klockaretorpet Östra | S | 34,2 % | S | 32,6 % | 81,0 % |
| Kneippen | M | 27,9 % | M | 35,0 % | 89,3 % |
| Kolmården västra | SD | 26,3 % | M | 29,4 % | 88,9 % |
| Kolmården östra | S | 25,8 % | S | 23,8 % | 88,7 % |
| Krokek norra | S | 29,9 % | M | 26,2 % | 93,6 % |
| Krokek södra | S | 30,5 % | S | 27,9 % | 89,6 % |
| Kuddby | SD | 30,0 % | M | 32,8 % | 89,5 % |
| Kullerstad-Vickelby | S | 35,4 % | S | 34,7 % | 88,0 % |
| Kvarnberget-Tingstad | S | 26,4 % | M | 28,3 % | 82,8 % |
| Kärrhagen-Kättsätter | M | 29,2 % | M | 32,9 % | 90,3 % |
| Kättinge | SD | 35,1 % | M | 27,4 % | 88,0 % |
| Lagerlunda-Herstadberg | S | 34,9 % | S | 33,4 % | 82,1 % |
| Lindö Västra | M | 37,2 % | M | 45,9 % | 90,2 % |
| Lindö Östra | M | 38,9 % | M | 48,3 % | 91,9 % |
| Ljunga | M | 27,2 % | M | 35,9 % | 89,8 % |
| Ljura | S | 35,8 % | S | 34,7 % | 70,3 % |
| Mamre | S | 38,5 % | S | 38,9 % | 63,3 % |
| Marielund mellersta | S | 31,8 % | S | 34,7 % | 61,2 % |
| Marielund södra | S | 29,4 % | S | 28,6 % | 80,4 % |
| Marielund västra | S | 30,0 % | S | 30,8 % | 76,4 % |
| Mosstorp | SD | 34,0 % | S | 30,9 % | 83,7 % |
| Nordantill nordost | S | 32,9 % | S | 30,7 % | 77,2 % |
| Nordantill nordväst | S | 32,0 % | S | 31,3 % | 68,7 % |
| Nordantill sydost | S | 26,5 % | S | 26,3 % | 82,5 % |
| Nordantill sydväst | S | 31,5 % | S | 30,3 % | 78,6 % |
| Norsholm-Skärkind | SD | 29,8 % | M | 25,9 % | 88,0 % |
| Oxelbergen Norra | S | 27,2 % | M | 26,6 % | 82,5 % |
| Oxelbergen Södra | S | 27,4 % | S | 28,3 % | 80,1 % |
| Porten | S | 42,2 % | S | 43,8 % | 53,4 % |
| Portlåset | S | 40,1 % | S | 40,2 % | 53,2 % |
| Pryssgården | S | 29,8 % | S | 31,1 % | 88,3 % |
| Rambodal Norra | S | 27,9 % | M | 32,1 % | 91,6 % |
| Rambodal Södra | S | 31,6 % | M | 31,3 % | 89,3 % |
| Ringdansen | S | 43,4 % | S | 45,1 % | 56,0 % |
| Rosen-Gamla staden | S | 30,5 % | S | 29,9 % | 72,9 % |
| Saltängen-Nya torget | M | 27,5 % | M | 31,9 % | 83,8 % |
| Sankt Johannes | S | 34,0 % | S | 32,2 % | 86,2 % |
| Skarphagen | S | 31,9 % | S | 34,9 % | 82,3 % |
| Smedby | S | 28,5 % | M | 32,0 % | 89,9 % |
| Strömbacken-Ektorp | S | 31,5 % | S | 30,7 % | 73,3 % |
| Strömparken-G:a Rådstugugatan | S | 27,2 % | M | 26,9 % | 78,6 % |
| Svärtinge mellersta | S | 29,1 % | M | 30,8 % | 91,4 % |
| Svärtinge västra | M | 30,9 % | M | 33,2 % | 91,9 % |
| Svärtinge östra | SD | 29,0 % | M | 29,6 % | 90,6 % |
| Såpkullen | S | 29,7 % | M | 31,0 % | 79,5 % |
| Söder Tull | S | 30,3 % | S | 31,8 % | 74,0 % |
| Söderporten | S | 42,2 % | S | 43,3 % | 52,7 % |
| Söderstaden Västra | S | 31,6 % | S | 30,5 % | 81,7 % |
| Söderstaden Östra | S | 26,0 % | S | 26,9 % | 82,9 % |
| Taborsberg | S | 28,8 % | S | 28,5 % | 79,1 % |
| Torshag-Simonstorp | SD | 27,7 % | M | 24,7 % | 80,4 % |
| Vasaparken-Ljurafältet | S | 30,8 % | S | 30,6 % | 72,2 % |
| Vidablick | S | 35,6 % | S | 35,0 % | 78,5 % |
| Vilbergen Norra | S | 36,4 % | S | 36,1 % | 78,1 % |
| Vilbergen Södra | S | 38,8 % | S | 40,4 % | 82,1 % |
| Vilbergen Västra | S | 38,8 % | S | 38,6 % | 84,3 % |
| Vrinnevi-Klingsborg | S | 35,6 % | S | 37,7 % | 57,4 % |
| Vånga | SD | 35,2 % | SD | 28,3 % | 88,8 % |
| Åby Östra | S | 30,4 % | M | 27,7 % | 84,7 % |
| Åbymo | S | 32,5 % | S | 29,8 % | 74,4 % |
| Östantill västra | S | 35,2 % | S | 34,1 % | 64,3 % |
| Östantill östra | S | 29,7 % | S | 29,5 % | 69,6 % |
| Östra Husby | SD | 29,2 % | M | 29,5 % | 87,7 % |
Fler kommuner i Östergötlands län
Hela valresultatet för Östergötlands län 2022 · Alla kommuner 2022