Valresultat Norrköping 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Norrköping med 28,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (30,8 %). Valdeltagandet var 83,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Norrköping ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 86 valdistrikt.

Se Norrköping på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
83,3 %
Röstberättigade
111 995
Avgivna röster
93 262
Län
Östergötlands län

Riksdagsvalet 2026 i Norrköping

Riksdagsvalet 2026 i Norrköping: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna26 29628,5 %
MModeraterna18 93120,5 %
SDSverigedemokraterna18 06119,6 %
VVänsterpartiet7 6738,3 %
KDKristdemokraterna5 9936,5 %
MPMiljöpartiet de gröna4 8445,2 %
CCenterpartiet4 7135,1 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4 2454,6 %
Övriga partier1 5391,7 %

Regionvalet 2026 i Norrköping

Regionvalet 2026 i Norrköping: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna27 66730,1 %
MModeraterna20 80022,6 %
SDSverigedemokraterna15 69817,1 %
VVänsterpartiet8 8559,6 %
KDKristdemokraterna6 7247,3 %
CCenterpartiet4 1084,5 %
MPMiljöpartiet de gröna4 0024,4 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2 7613,0 %
Övriga partier1 2691,4 %

Kommunvalet 2026 i Norrköping — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Norrköping har 85 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 27 mandat (+2 sedan 2022), följt av Moderaterna med 18 och Sverigedemokraterna med 15.

Kommunvalet 2026 i Norrköping: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna28 38130,8 %27(+2)
MModeraterna19 66321,3 %18(−3)
SDSverigedemokraterna16 41217,8 %15(±0)
VVänsterpartiet8 6629,4 %8(±0)
KDKristdemokraterna5 6926,2 %5(±0)
MPMiljöpartiet de gröna4 2354,6 %4(+1)
CCenterpartiet3 9804,3 %4(±0)
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3 7434,1 %4(±0)
ÖstgöÖstgötapartiet1 0021,1 %
Övriga partier4690,5 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Norrköping 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Norrköping i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−3,1 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • V
  • KD
  • MP
  • C
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Norrköping per valår
Parti200620102014201820222026
S37,2 %32,5 %30,9 %28,3 %29,4 %28,5 %
M26,1 %30,2 %23,2 %20,5 %20,4 %20,5 %
SD2,8 %6,1 %16,3 %19,6 %22,7 %19,6 %
V5,8 %5,7 %5,5 %8,1 %6,8 %8,3 %
KD6,4 %5,2 %4,6 %6,4 %6,1 %6,5 %
MP5,4 %7,9 %6,9 %4,0 %4,4 %5,2 %
C5,6 %4,7 %4,5 %6,5 %5,1 %5,1 %
L6,0 %6,0 %4,5 %4,8 %3,7 %4,6 %
Övr4,6 %1,8 %3,7 %1,7 %1,3 %1,7 %
Valdeltagande80,8 %83,8 %85,3 %86,3 %82,6 %83,3 %

Valdeltagande i Norrköping 2006–2026

Kommunen mot länet (Östergötland).

808284868890%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Norrköping 2026

Så skiljer sig Norrköping från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 19,6 % i Norrköping mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 2,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +2,1
  • M +0,7
  • S +0,5
  • KD +0,3

Svagare än i riket

  • C −1,9
  • MP −0,9
  • L −0,7
  • V −0,1

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Vänsterpartiet mest i Norrköping, från 6,8 % till 8,3 % (+1,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 22,7 % till 19,6 % (−3,1).

  • SD −3,1
  • V +1,5
  • S −0,9
  • MP +0,9
  • L +0,9
  • KD +0,4
  • M +0,1
  • C +0,0

Valdeltagande i Norrköping

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 83,3 %, vilket är 1,6 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Norrköping på plats 208 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Norrköping är indelad i 86 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 53,9 % i Hageby Centrum till 92,3 % i Svärtinge Västra.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Östantill Västra (40,2 %) och sitt svagaste i Kuddby (16,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 62, Moderaterna i 18, Sverigedemokraterna i 6 av 86 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Norrköping är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 30,8 % i kommunvalet mot 28,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 2,3 procentenheter.

  • S +2,3
  • SD −1,8
  • V +1,1
  • M +0,8
  • C −0,8
  • MP −0,7
  • L −0,5
  • KD −0,3

Största parti i Norrköping sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Norrköping i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Norrköping per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna28,5 %83,3 %
2022Socialdemokraterna29,4 %82,6 %
2018Socialdemokraterna28,3 %86,3 %
2014Socialdemokraterna30,9 %85,3 %
2010Socialdemokraterna32,5 %83,8 %
2006Socialdemokraterna37,2 %80,8 %

Valresultat per valdistrikt i Norrköping 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 86 valdistrikten i Norrköping. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Norrköping, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
AtriumhusenS33,8 %S33,7 %59,8 %
Berga-LångtorpM40,5 %M42,5 %86,7 %
Berget NorraS25,9 %S28,5 %77,7 %
Berget VästraS32,8 %S33,0 %65,6 %
Berget ÖstraS29,4 %S30,8 %76,9 %
Björkalund-KårtorpM26,0 %M25,7 %80,5 %
BorgM25,3 %M28,2 %85,2 %
BrånnestadM29,1 %M29,2 %83,8 %
DjäkneparkS35,1 %S37,2 %71,2 %
Ektorp CentrumS37,3 %S38,8 %67,3 %
Ektorp SödraS38,7 %S43,7 %80,0 %
Eneby CentrumS33,2 %S36,9 %78,2 %
Haga NorraS36,7 %S39,1 %74,3 %
Haga SödraS32,4 %S33,9 %75,8 %
Hageby CentrumS36,3 %S36,5 %53,9 %
Hallberga-FyrbyS27,2 %S28,7 %81,9 %
Hultdalen-SkriketorpS26,3 %S32,3 %87,4 %
JurslaM25,7 %M28,0 %89,3 %
Karlshov-SandbyhovS29,4 %S32,8 %84,1 %
KimstadM24,8 %S27,4 %86,4 %
KlingsbergS33,5 %S36,1 %78,1 %
Klockaretorpet NorraS34,6 %S35,7 %74,7 %
Klockaretorpet SödraS31,4 %S32,9 %72,4 %
Klockaretorpet ÖstraS35,0 %S35,3 %77,6 %
KneippenM24,7 %M29,4 %86,3 %
Kolmården VästraM24,4 %S26,6 %87,8 %
Kolmården ÖstraS23,7 %S24,6 %86,0 %
Krokek NorraS26,7 %S28,4 %91,7 %
Krokek SödraS26,4 %S29,5 %84,0 %
KuddbySD26,3 %M25,3 %85,2 %
Kullerstad-VickelbyS32,2 %S35,1 %87,0 %
Kvarnberget-TingstadS26,9 %S31,3 %77,4 %
Kärrhagen-KättsätterM28,4 %S31,0 %89,0 %
KättingeSD30,2 %SD27,0 %83,3 %
Lagerlunda-HerstadbergS32,5 %S36,8 %80,0 %
Lindö VästraM35,0 %M39,3 %85,7 %
Lindö ÖstraM39,5 %M42,1 %86,5 %
LjungaM28,5 %M31,3 %83,8 %
LjuraS35,3 %S34,3 %70,0 %
MamreS37,2 %S35,5 %65,9 %
Marielund MellerstaS30,4 %V32,7 %65,7 %
Marielund SödraS29,6 %S31,8 %76,9 %
Marielund VästraS31,1 %S31,8 %71,5 %
MosstorpSD31,8 %SD31,2 %80,9 %
Nordantill NordostS35,0 %S35,5 %74,6 %
Nordantill NordvästS31,0 %S31,8 %70,8 %
Nordantill SydostS27,0 %S29,8 %77,3 %
Nordantill SydvästS33,1 %S35,1 %72,0 %
Norsholm-SkärkindM23,0 %M24,3 %85,8 %
Oxelbergen NorraS27,8 %S29,6 %81,0 %
Oxelbergen SödraS28,8 %S30,3 %77,0 %
PortenS40,2 %S38,4 %55,5 %
PortlåsetS37,7 %S38,3 %56,8 %
PryssgårdenS28,5 %S33,8 %88,3 %
Rambodal NorraM27,5 %S27,9 %86,1 %
Rambodal SödraS28,8 %S30,0 %85,3 %
RingdansenS40,2 %S40,3 %61,7 %
Rosen-Gamla stadenS32,0 %S32,0 %74,4 %
Saltängen-Nya torgetM28,3 %M29,8 %80,1 %
Sankt JohannesS33,2 %S35,4 %82,7 %
SkarphagenS29,2 %S32,4 %79,1 %
SmedbyS27,2 %S31,3 %85,5 %
Strömbacken-EktorpS32,2 %S34,2 %72,8 %
Strömparken-G:a RådstugugatanS26,7 %S29,0 %75,9 %
Svärtinge MellerstaM29,9 %M29,6 %91,4 %
Svärtinge VästraM31,2 %M34,4 %92,3 %
Svärtinge ÖstraM28,3 %M31,9 %88,7 %
SåpkullenS29,7 %S32,8 %76,9 %
Söder TullS31,7 %S34,9 %69,1 %
SöderportenS37,0 %S36,3 %61,1 %
Söderstaden VästraS33,2 %S35,3 %77,9 %
Söderstaden ÖstraS25,0 %S30,2 %81,4 %
TaborsbergS28,1 %S29,9 %77,3 %
Torshag-SimonstorpSD23,4 %M26,0 %86,1 %
Vasaparken-LjurafältetS33,3 %S33,6 %70,1 %
VidablickS34,6 %S36,7 %76,4 %
Vilbergen NorraS35,2 %S36,8 %76,1 %
Vilbergen SödraS36,8 %S39,9 %76,4 %
Vilbergen VästraS36,6 %S39,6 %81,4 %
Vrinnevi-KlingsborgS37,6 %S39,9 %64,1 %
VångaSD32,9 %SD30,3 %86,8 %
Åby ÖstraS27,6 %S30,0 %88,1 %
ÅbymoS28,7 %S30,0 %77,0 %
Östantill VästraS40,2 %S39,8 %62,8 %
Östantill ÖstraS33,8 %S33,8 %70,3 %
Östra HusbySD26,1 %M25,2 %84,9 %

Utforska valdistrikten i Norrköping på kartan

Fler kommuner i Östergötlands län

Hela valresultatet för Östergötlands län 2026 · Alla kommuner 2026