Valresultat Norrköping 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Norrköping med 28,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (30,3 %). Valdeltagandet var 86,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Norrköping ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 72 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,3 %
- Röstberättigade
- 104 100
- Avgivna röster
- 89 860
- Län
- Östergötlands län
Riksdagsvalet 2018 i Norrköping
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 25 235 | 28,3 % |
| MModeraterna | 18 220 | 20,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 17 459 | 19,6 % |
| VVänsterpartiet | 7 237 | 8,1 % |
| CCenterpartiet | 5 784 | 6,5 % |
| KDKristdemokraterna | 5 736 | 6,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 4 286 | 4,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 3 597 | 4,0 % |
| Övriga partier | 1 491 | 1,7 % |
Landstingsvalet 2018 i Norrköping
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 26 271 | 29,4 % |
| MModeraterna | 20 753 | 23,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 13 237 | 14,8 % |
| VVänsterpartiet | 8 572 | 9,6 % |
| KDKristdemokraterna | 6 247 | 7,0 % |
| CCenterpartiet | 5 165 | 5,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 4 627 | 5,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 3 200 | 3,6 % |
| Övriga partier | 1 190 | 1,3 % |
Kommunvalet 2018 i Norrköping
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 27 264 | 30,3 % |
| MModeraterna | 20 984 | 23,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 13 890 | 15,5 % |
| VVänsterpartiet | 7 367 | 8,2 % |
| CCenterpartiet | 5 097 | 5,7 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 5 051 | 5,6 % |
| KDKristdemokraterna | 4 840 | 5,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 3 055 | 3,4 % |
| FIFeministiskt initiativ | 1 257 | 1,4 % |
| Övriga partier | 1 064 | 1,2 % |
Partiernas utveckling i Norrköping 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Norrköping i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+3,3 procentenheter).
- S
- M
- SD
- V
- C
- KD
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 37,2 % | 32,5 % | 30,9 % | 28,3 % | 29,4 % | 28,5 % |
| M | 26,1 % | 30,2 % | 23,2 % | 20,5 % | 20,4 % | 20,5 % |
| SD | 2,8 % | 6,1 % | 16,3 % | 19,6 % | 22,7 % | 19,6 % |
| V | 5,8 % | 5,7 % | 5,5 % | 8,1 % | 6,8 % | 8,3 % |
| C | 5,6 % | 4,7 % | 4,5 % | 6,5 % | 5,1 % | 5,1 % |
| KD | 6,4 % | 5,2 % | 4,6 % | 6,4 % | 6,1 % | 6,5 % |
| L | 6,0 % | 6,0 % | 4,5 % | 4,8 % | 3,7 % | 4,6 % |
| MP | 5,4 % | 7,9 % | 6,9 % | 4,0 % | 4,4 % | 5,2 % |
| Övr | 4,6 % | 1,8 % | 3,7 % | 1,7 % | 1,3 % | 1,7 % |
| Valdeltagande | 80,8 % | 83,8 % | 85,3 % | 86,3 % | 82,6 % | 83,3 % |
Valdeltagande i Norrköping 2006–2026
Kommunen mot länet (Östergötland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Norrköping 2018
Så skiljer sig Norrköping från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Centerpartiet, som fick 6,5 % i Norrköping mot 8,6 % i hela landet — en skillnad på 2,1 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 3 svagare.
Starkare än i riket
- SD +2,1
- M +0,6
- V +0,1
- KD +0,1
Svagare än i riket
- C −2,1
- L −0,7
- MP −0,4
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Norrköping, från 16,3 % till 19,6 % (+3,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Miljöpartiet, som gick från 6,9 % till 4,0 % (−2,9).
- SD +3,3
- MP −2,9
- M −2,7
- V +2,7
- S −2,6
- FI −2,2
- C +2,0
- KD +1,9
Valdeltagande i Norrköping
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 86,3 %, vilket är 0,9 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Norrköping på plats 199 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Norrköping är indelad i 72 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 66,0 % i Hageby Norra till 92,7 % i Rambodal Södra.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Hageby Norra (51,2 %) och sitt svagaste i Lindö Östra (13,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 53, Moderaterna i 13, Sverigedemokraterna i 6 av 72 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Norrköping är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 15,5 % i kommunvalet mot 19,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,2 procentenheter.
- SD −4,2
- M +2,9
- S +2,0
- KD −1,1
- C −0,8
- L +0,8
- MP −0,6
- V +0,1
Största parti i Norrköping sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Norrköping i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 28,5 % | 83,3 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 29,4 % | 82,6 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 28,3 % | 86,3 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 30,9 % | 85,3 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 32,5 % | 83,8 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 37,2 % | 80,8 % |
Valresultat per valdistrikt i Norrköping 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 72 valdistrikten i Norrköping. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Beckershov | S | 26,9 % | S | 31,8 % | 80,0 % |
| Berget | S | 26,1 % | S | 27,1 % | 77,9 % |
| Brånnestad | M | 30,1 % | M | 34,0 % | 91,1 % |
| Campus | S | 27,1 % | S | 28,8 % | 85,8 % |
| City | S | 34,0 % | S | 35,7 % | 71,0 % |
| Dalen | M | 22,9 % | S | 24,3 % | 82,7 % |
| Djäkneparken | S | 28,5 % | S | 30,2 % | 82,1 % |
| Ektorp Norra | S | 38,7 % | S | 40,6 % | 78,2 % |
| Ektorp Södra | S | 40,2 % | S | 41,1 % | 88,3 % |
| Enebymo | S | 33,8 % | S | 36,7 % | 84,8 % |
| Folkparken | S | 26,7 % | S | 30,5 % | 78,3 % |
| Generalen | S | 33,2 % | S | 36,0 % | 74,2 % |
| Guldringen m fl | S | 41,2 % | S | 42,9 % | 71,1 % |
| Gustaf Adolf | S | 22,9 % | M | 24,6 % | 85,9 % |
| Hagagymnasiet | S | 31,2 % | S | 35,0 % | 79,1 % |
| Hagaskolan | S | 30,2 % | S | 32,2 % | 81,7 % |
| Hageby Centrum | S | 46,3 % | S | 49,2 % | 70,3 % |
| Hageby Norra | S | 51,2 % | S | 50,6 % | 66,0 % |
| Hageby-Mamre | S | 39,9 % | S | 42,2 % | 75,2 % |
| Hageby-Vrinnevi | S | 42,7 % | S | 46,8 % | 69,8 % |
| Hallberga-Fiskeby | S | 28,1 % | M | 30,5 % | 89,2 % |
| Hultdalen | S | 30,3 % | S | 32,9 % | 90,9 % |
| Jursla | M | 25,9 % | M | 31,9 % | 91,1 % |
| Kimstad | S | 26,5 % | S | 27,2 % | 88,8 % |
| Klingsberg | S | 29,2 % | S | 30,8 % | 82,2 % |
| Klockaretorpet Norra | S | 38,0 % | S | 37,7 % | 77,7 % |
| Klockaretorpet-Borg m fl | S | 29,7 % | S | 31,0 % | 84,8 % |
| Klockaretorpet-Skarphagen | S | 32,0 % | S | 33,7 % | 83,4 % |
| Kneippen | M | 27,2 % | M | 32,0 % | 87,9 % |
| Kolmården-Kvarsebo | S | 24,5 % | S | 23,9 % | 87,8 % |
| Kuddby | SD | 26,2 % | M | 26,5 % | 89,6 % |
| Kullerstad-Vickelby | S | 36,8 % | S | 38,7 % | 88,9 % |
| Kättinge | SD | 29,2 % | M | 23,9 % | 87,2 % |
| Kättsätter-Kårtorp | M | 26,1 % | M | 31,7 % | 89,8 % |
| Lagerlunda-Herstadberg | S | 33,8 % | S | 36,5 % | 85,8 % |
| Lindö Västra | M | 37,9 % | M | 42,0 % | 89,8 % |
| Lindö Östra | M | 40,6 % | M | 47,3 % | 91,3 % |
| Ljunga | M | 27,3 % | M | 36,9 % | 90,3 % |
| Ljura | S | 37,6 % | S | 38,4 % | 76,2 % |
| Långtorp-Berga | M | 41,0 % | M | 45,8 % | 92,5 % |
| Marielund | S | 32,5 % | S | 33,9 % | 75,1 % |
| Mosstorp | S | 33,3 % | S | 35,7 % | 85,8 % |
| Nordantill | S | 28,9 % | S | 30,0 % | 81,4 % |
| Norsholm-Skärkind | SD | 23,5 % | M | 24,4 % | 88,9 % |
| Oxelbergen | S | 25,9 % | S | 27,0 % | 85,5 % |
| Pryssgården | S | 31,9 % | S | 34,2 % | 89,0 % |
| Rambodal Norra | S | 26,9 % | S | 31,0 % | 89,3 % |
| Rambodal Södra | S | 26,6 % | M | 32,3 % | 92,7 % |
| Rosen | S | 25,0 % | S | 27,2 % | 84,6 % |
| Rådhuset | M | 25,1 % | M | 25,9 % | 83,3 % |
| Råssla | S | 27,2 % | M | 28,4 % | 89,5 % |
| Saltängen-Nordantill | S | 27,9 % | S | 30,2 % | 83,9 % |
| Sandbyhov | S | 33,8 % | S | 36,7 % | 83,0 % |
| Silverringen m fl | S | 32,8 % | S | 35,2 % | 79,0 % |
| Skarphagen | S | 26,1 % | S | 28,4 % | 89,6 % |
| Smedby | M | 28,4 % | M | 34,2 % | 91,1 % |
| Svärtinge Norra | M | 28,2 % | M | 33,2 % | 92,4 % |
| Svärtinge Södra | M | 25,1 % | M | 30,2 % | 88,3 % |
| Såpkullen | S | 29,0 % | S | 31,9 % | 82,3 % |
| Söderstaden Väster | S | 26,7 % | S | 28,7 % | 85,1 % |
| Söderstaden Öster | S | 23,3 % | S | 26,1 % | 86,4 % |
| Taborsberg | S | 27,0 % | S | 28,9 % | 86,6 % |
| Torshag-Simonstorp | SD | 24,1 % | M | 26,3 % | 88,7 % |
| Uttersberg | S | 26,3 % | S | 25,8 % | 90,3 % |
| Vasastan-Söderport | S | 27,5 % | S | 30,3 % | 86,9 % |
| Vilbergen Norra | S | 37,1 % | S | 38,3 % | 82,7 % |
| Vilbergen Södra | S | 38,7 % | S | 38,3 % | 82,9 % |
| Vilbergen Västra | S | 39,7 % | S | 40,5 % | 86,8 % |
| Vånga | SD | 28,2 % | S | 25,2 % | 87,9 % |
| Åby Östra | S | 29,1 % | S | 30,7 % | 90,2 % |
| Åbymo | S | 32,9 % | S | 34,6 % | 79,0 % |
| Östra Husby | SD | 23,6 % | M | 28,2 % | 90,1 % |
Fler kommuner i Östergötlands län
Hela valresultatet för Östergötlands län 2018 · Alla kommuner 2018