Valresultat Kinda 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Kinda med 27,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (22,7 %). Valdeltagandet var 89,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Kinda ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 89,1 %
- Röstberättigade
- 7 556
- Avgivna röster
- 6 734
- Län
- Östergötlands län
Riksdagsvalet 2018 i Kinda
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 831 | 27,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 373 | 20,6 % |
| MModeraterna | 1 125 | 16,9 % |
| CCenterpartiet | 812 | 12,2 % |
| KDKristdemokraterna | 532 | 8,0 % |
| VVänsterpartiet | 396 | 5,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 250 | 3,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 238 | 3,6 % |
| Övriga partier | 107 | 1,6 % |
Landstingsvalet 2018 i Kinda
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 751 | 26,7 % |
| MModeraterna | 1 152 | 17,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 962 | 14,7 % |
| CCenterpartiet | 743 | 11,3 % |
| KDKristdemokraterna | 667 | 10,2 % |
| VVänsterpartiet | 473 | 7,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 356 | 5,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 241 | 3,7 % |
| LPoLPo | 187 | 2,9 % |
| Övriga partier | 24 | 0,4 % |
Kommunvalet 2018 i Kinda
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 512 | 22,7 % |
| MModeraterna | 1 049 | 15,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 958 | 14,4 % |
| CCenterpartiet | 875 | 13,1 % |
| VVänsterpartiet | 558 | 8,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 518 | 7,8 % |
| KDKristdemokraterna | 466 | 7,0 % |
| LPoLPo | 462 | 6,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 251 | 3,8 % |
| Övriga partier | 11 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Kinda 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Kinda i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har S gjort (−4,2 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- KD
- V
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 37,9 % | 32,1 % | 31,7 % | 27,5 % | 29,7 % | 25,8 % |
| SD | 2,5 % | 6,3 % | 16,7 % | 20,6 % | 25,3 % | 22,1 % |
| M | 20,8 % | 25,0 % | 19,2 % | 16,9 % | 16,5 % | 19,4 % |
| C | 16,2 % | 13,2 % | 10,4 % | 12,2 % | 8,0 % | 8,7 % |
| KD | 8,4 % | 6,7 % | 6,3 % | 8,0 % | 8,2 % | 7,9 % |
| V | 4,1 % | 4,7 % | 4,6 % | 5,9 % | 3,9 % | 4,4 % |
| MP | 4,0 % | 6,3 % | 5,0 % | 3,8 % | 4,5 % | 5,6 % |
| L | 3,6 % | 5,0 % | 3,2 % | 3,6 % | 2,5 % | 4,3 % |
| Övr | 2,4 % | 0,7 % | 3,0 % | 1,6 % | 1,5 % | 1,8 % |
| Valdeltagande | 83,2 % | 86,7 % | 88,0 % | 89,1 % | 88,1 % | 87,8 % |
Valdeltagande i Kinda 2006–2026
Kommunen mot länet (Östergötland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Kinda 2018
Så skiljer sig Kinda från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Centerpartiet, som fick 12,2 % i Kinda mot 8,6 % i hela landet — en skillnad på 3,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- C +3,6
- SD +3,1
- KD +1,7
Svagare än i riket
- M −3,0
- V −2,1
- L −1,9
- S −0,8
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Kinda, från 16,7 % till 20,6 % (+3,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 31,7 % till 27,5 % (−4,2).
- S −4,2
- SD +3,9
- M −2,3
- C +1,7
- KD +1,7
- FI −1,6
- V +1,4
- MP −1,2
Valdeltagande i Kinda
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 89,1 %, vilket är 1,9 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Kinda på plats 55 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Kinda är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 83,5 % i Kisa sydöstra till 89,8 % i Rimforsa S.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Kisa samhälle (34,5 %) och sitt svagaste i Horn-Hycklinge-Björkfors (19,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 5, Sverigedemokraterna i 1 av 6 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Kinda är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 14,4 % i kommunvalet mot 20,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,2 procentenheter.
- SD −6,2
- S −4,8
- L +4,2
- V +2,4
- M −1,1
- KD −1,0
- C +1,0
- MP +0,0
Största parti i Kinda sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Kinda i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 25,8 % | 87,8 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 29,7 % | 88,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 27,5 % | 89,1 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 31,7 % | 88,0 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 32,1 % | 86,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 37,9 % | 83,2 % |
Valresultat per valdistrikt i Kinda 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Kinda. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Horn-Hycklinge-Björkfors | SD | 22,7 % | LPo | 24,2 % | 86,3 % |
| Kisa samhälle | S | 34,5 % | S | 27,9 % | 87,3 % |
| Kisa sydöstra | S | 27,2 % | S | 24,3 % | 83,5 % |
| Kisa västra | S | 32,7 % | S | 27,0 % | 87,5 % |
| Rimforsa N | S | 29,1 % | S | 24,9 % | 89,3 % |
| Rimforsa S | S | 22,9 % | M | 20,4 % | 89,8 % |
Fler kommuner i Östergötlands län
Hela valresultatet för Östergötlands län 2018 · Alla kommuner 2018