Valresultat Valdemarsvik 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Valdemarsvik med 30,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (29,5 %). Valdeltagandet var 88,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Valdemarsvik ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 88,4 %
- Röstberättigade
- 6 157
- Avgivna röster
- 5 443
- Län
- Östergötlands län
Riksdagsvalet 2018 i Valdemarsvik
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 618 | 30,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 252 | 23,3 % |
| MModeraterna | 931 | 17,3 % |
| CCenterpartiet | 570 | 10,6 % |
| KDKristdemokraterna | 387 | 7,2 % |
| VVänsterpartiet | 290 | 5,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 145 | 2,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 109 | 2,0 % |
| Övriga partier | 77 | 1,4 % |
Landstingsvalet 2018 i Valdemarsvik
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 665 | 31,5 % |
| MModeraterna | 998 | 18,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 816 | 15,4 % |
| CCenterpartiet | 736 | 13,9 % |
| KDKristdemokraterna | 386 | 7,3 % |
| VVänsterpartiet | 313 | 5,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 182 | 3,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 102 | 1,9 % |
| LPoLPo | 72 | 1,4 % |
| Övriga partier | 23 | 0,4 % |
Kommunvalet 2018 i Valdemarsvik
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 599 | 29,5 % |
| MModeraterna | 1 067 | 19,7 % |
| CCenterpartiet | 894 | 16,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 692 | 12,8 % |
| NBNB | 256 | 4,7 % |
| LPoLPo | 256 | 4,7 % |
| VVänsterpartiet | 236 | 4,4 % |
| KDKristdemokraterna | 216 | 4,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 99 | 1,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 93 | 1,7 % |
| Övriga partier | 14 | 0,3 % |
Partiernas utveckling i Valdemarsvik 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Valdemarsvik i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har S gjort (−5,2 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- KD
- V
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 40,3 % | 37,0 % | 35,3 % | 30,1 % | 29,8 % | 26,7 % |
| SD | 2,5 % | 6,4 % | 18,5 % | 23,3 % | 29,2 % | 26,4 % |
| M | 22,7 % | 26,2 % | 20,0 % | 17,3 % | 17,1 % | 18,3 % |
| C | 14,8 % | 11,9 % | 10,5 % | 10,6 % | 6,4 % | 6,9 % |
| KD | 6,6 % | 5,2 % | 3,5 % | 7,2 % | 7,3 % | 8,0 % |
| V | 4,0 % | 4,1 % | 3,7 % | 5,4 % | 4,1 % | 4,8 % |
| L | 4,2 % | 4,2 % | 2,8 % | 2,7 % | 2,7 % | 4,8 % |
| MP | 2,7 % | 4,4 % | 3,3 % | 2,0 % | 2,0 % | 2,5 % |
| Övr | 2,4 % | 0,6 % | 2,4 % | 1,4 % | 1,3 % | 1,6 % |
| Valdeltagande | 81,2 % | 85,0 % | 87,1 % | 88,4 % | 87,1 % | 84,3 % |
Valdeltagande i Valdemarsvik 2006–2026
Kommunen mot länet (Östergötland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Valdemarsvik 2018
Så skiljer sig Valdemarsvik från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Sverigedemokraterna, som fick 23,3 % i Valdemarsvik mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 5,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +5,7
- C +2,0
- S +1,8
- KD +0,9
Svagare än i riket
- L −2,8
- V −2,6
- M −2,5
- MP −2,4
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Valdemarsvik, från 18,5 % till 23,3 % (+4,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 35,3 % till 30,1 % (−5,2).
- S −5,2
- SD +4,7
- KD +3,7
- M −2,7
- V +1,7
- MP −1,3
- ÖVR −1,1
- FI −1,1
Valdeltagande i Valdemarsvik
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 88,4 %, vilket är 1,2 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Valdemarsvik på plats 88 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Valdemarsvik är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 83,3 % i Valdemarsvik 1 till 89,9 % i Gryt.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Valdemarsvik 1 (39,4 %) och sitt svagaste i Tryserum-Östra Ed (16,0 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 3, Sverigedemokraterna i 2, Moderaterna i 1 av 6 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Valdemarsvik är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 12,8 % i kommunvalet mot 23,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 10,5 procentenheter.
- SD −10,5
- C +5,9
- KD −3,2
- M +2,4
- V −1,0
- S −0,6
Största parti i Valdemarsvik sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Valdemarsvik i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 26,7 % | 84,3 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 29,8 % | 87,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 30,1 % | 88,4 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 35,3 % | 87,1 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 37,0 % | 85,0 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 40,3 % | 81,2 % |
Valresultat per valdistrikt i Valdemarsvik 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Valdemarsvik. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Gryt | M | 24,5 % | C | 30,5 % | 89,9 % |
| Gusum | S | 37,9 % | S | 40,0 % | 84,1 % |
| Ringarum | SD | 29,7 % | M | 22,4 % | 88,3 % |
| Tryserum-Östra Ed | SD | 24,8 % | C | 23,0 % | 88,2 % |
| Valdemarsvik 1 | S | 39,4 % | S | 38,1 % | 83,3 % |
| Valdemarsvik 2 | S | 37,0 % | S | 35,8 % | 87,6 % |
Fler kommuner i Östergötlands län
Hela valresultatet för Östergötlands län 2018 · Alla kommuner 2018