Valresultat Valdemarsvik 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Valdemarsvik med 29,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (27,4 %). Valdeltagandet var 87,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Valdemarsvik ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 87,1 %
- Röstberättigade
- 6 130
- Avgivna röster
- 5 337
- Län
- Östergötlands län
Riksdagsvalet 2022 i Valdemarsvik
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 576 | 29,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 543 | 29,2 % |
| MModeraterna | 903 | 17,1 % |
| KDKristdemokraterna | 388 | 7,3 % |
| CCenterpartiet | 339 | 6,4 % |
| VVänsterpartiet | 218 | 4,1 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 141 | 2,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 108 | 2,0 % |
| Övriga partier | 69 | 1,3 % |
Regionvalet 2022 i Valdemarsvik
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 593 | 30,9 % |
| MModeraterna | 1 050 | 20,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 994 | 19,3 % |
| KDKristdemokraterna | 557 | 10,8 % |
| CCenterpartiet | 431 | 8,4 % |
| VVänsterpartiet | 298 | 5,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 140 | 2,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 59 | 1,1 % |
| Övriga partier | 36 | 0,7 % |
Kommunvalet 2022 i Valdemarsvik
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 441 | 27,4 % |
| MModeraterna | 1 085 | 20,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 810 | 15,4 % |
| LOLandsbygdspartiet Oberoende | 687 | 13,1 % |
| CCenterpartiet | 601 | 11,4 % |
| KDKristdemokraterna | 264 | 5,0 % |
| VVänsterpartiet | 260 | 4,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 57 | 1,1 % |
| Övriga partier | 51 | 1,0 % |
Partiernas utveckling i Valdemarsvik 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Valdemarsvik i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+5,9 procentenheter).
- S
- SD
- M
- KD
- C
- V
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 40,3 % | 37,0 % | 35,3 % | 30,1 % | 29,8 % | 26,7 % |
| SD | 2,5 % | 6,4 % | 18,5 % | 23,3 % | 29,2 % | 26,4 % |
| M | 22,7 % | 26,2 % | 20,0 % | 17,3 % | 17,1 % | 18,3 % |
| KD | 6,6 % | 5,2 % | 3,5 % | 7,2 % | 7,3 % | 8,0 % |
| C | 14,8 % | 11,9 % | 10,5 % | 10,6 % | 6,4 % | 6,9 % |
| V | 4,0 % | 4,1 % | 3,7 % | 5,4 % | 4,1 % | 4,8 % |
| L | 4,2 % | 4,2 % | 2,8 % | 2,7 % | 2,7 % | 4,8 % |
| MP | 2,7 % | 4,4 % | 3,3 % | 2,0 % | 2,0 % | 2,5 % |
| Övr | 2,4 % | 0,6 % | 2,4 % | 1,4 % | 1,3 % | 1,6 % |
| Valdeltagande | 81,2 % | 85,0 % | 87,1 % | 88,4 % | 87,1 % | 84,3 % |
Valdeltagande i Valdemarsvik 2006–2026
Kommunen mot länet (Östergötland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Valdemarsvik 2022
Så skiljer sig Valdemarsvik från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 29,2 % i Valdemarsvik mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 8,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +8,7
- KD +2,0
Svagare än i riket
- MP −3,0
- V −2,6
- M −2,0
- L −1,9
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Valdemarsvik, från 23,3 % till 29,2 % (+5,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 10,6 % till 6,4 % (−4,2).
- SD +5,9
- C −4,2
- V −1,3
- S −0,3
- M −0,2
- KD +0,1
- L −0,0
- MP +0,0
Valdeltagande i Valdemarsvik
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 87,1 %, vilket är 2,9 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Valdemarsvik på plats 64 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Valdemarsvik är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 77,9 % i Valdemarsvik 1 till 83,9 % i Ringarum.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Valdemarsvik 1 (40,1 %) och sitt svagaste i Tryserum-Östra Ed (16,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 3, Sverigedemokraterna i 3 av 6 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Valdemarsvik är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 15,4 % i kommunvalet mot 29,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 13,8 procentenheter.
- SD −13,8
- C +5,0
- M +3,6
- S −2,4
- KD −2,3
- V +0,8
Största parti i Valdemarsvik sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Valdemarsvik i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 26,7 % | 84,3 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 29,8 % | 87,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 30,1 % | 88,4 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 35,3 % | 87,1 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 37,0 % | 85,0 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 40,3 % | 81,2 % |
Valresultat per valdistrikt i Valdemarsvik 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Valdemarsvik. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Gryt | SD | 29,3 % | M | 25,8 % | 79,5 % |
| Gusum | S | 32,4 % | S | 30,4 % | 81,0 % |
| Ringarum | SD | 36,0 % | M | 25,4 % | 83,9 % |
| Tryserum-Östra Ed | SD | 32,8 % | M | 22,4 % | 78,7 % |
| Valdemarsvik 1 | S | 40,1 % | S | 37,2 % | 77,9 % |
| Valdemarsvik 2 | S | 38,5 % | S | 36,4 % | 82,7 % |
Fler kommuner i Östergötlands län
Hela valresultatet för Östergötlands län 2022 · Alla kommuner 2022