Valresultat Linköping 2022

I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Linköping med 30,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (28,3 %). Valdeltagandet var 86,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Linköping ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 102 valdistrikt.

Se Linköping på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
86,2 %
Röstberättigade
124 369
Avgivna röster
107 261
Län
Östergötlands län

Riksdagsvalet 2022 i Linköping

Riksdagsvalet 2022 i Linköping: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna31 99730,1 %
MModeraterna22 21720,9 %
SDSverigedemokraterna16 88215,9 %
CCenterpartiet8 5728,1 %
MPMiljöpartiet de gröna6 7226,3 %
VVänsterpartiet6 3336,0 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)6 3286,0 %
KDKristdemokraterna5 6735,3 %
Övriga partier1 5401,4 %

Regionvalet 2022 i Linköping

Regionvalet 2022 i Linköping: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna33 32131,7 %
MModeraterna22 16621,1 %
SDSverigedemokraterna12 67912,1 %
VVänsterpartiet9 3658,9 %
KDKristdemokraterna8 2917,9 %
CCenterpartiet7 3197,0 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)6 1165,8 %
MPMiljöpartiet de gröna4 6164,4 %
Övriga partier1 1871,1 %

Kommunvalet 2022 i Linköping

Kommunvalet 2022 i Linköping: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna29 85628,3 %
MModeraterna21 36820,2 %
SDSverigedemokraterna12 70712,0 %
LinköLinköpingslistan9 5129,0 %
CCenterpartiet7 3687,0 %
VVänsterpartiet7 1096,7 %
MPMiljöpartiet de gröna6 1665,8 %
KDKristdemokraterna5 4165,1 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)5 4055,1 %
Övriga partier7530,7 %

Partiernas utveckling i Linköping 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Linköping i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+2,7 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • C
  • MP
  • V
  • L
  • KD
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Linköping per valår
Parti200620102014201820222026
S33,2 %27,6 %29,1 %27,5 %30,1 %27,8 %
M27,2 %30,6 %24,2 %22,2 %20,9 %21,4 %
SD1,7 %4,5 %11,2 %13,2 %15,9 %13,6 %
C7,1 %6,3 %6,1 %9,6 %8,1 %8,7 %
MP6,1 %9,4 %8,2 %5,6 %6,3 %7,5 %
V4,8 %4,7 %4,7 %6,4 %6,0 %7,9 %
L8,6 %8,8 %7,0 %7,2 %6,0 %5,4 %
KD7,7 %6,4 %5,8 %6,5 %5,3 %6,1 %
Övr3,8 %1,7 %3,7 %1,7 %1,4 %1,5 %
Valdeltagande83,1 %87,3 %88,0 %89,2 %86,2 %87,2 %

Valdeltagande i Linköping 2006–2026

Kommunen mot länet (Östergötland).

8284868890%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Linköping 2022

Så skiljer sig Linköping från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 15,9 % i Linköping mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 4,6 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 3 svagare.

Starkare än i riket

  • M +1,8
  • C +1,4
  • L +1,3
  • MP +1,2

Svagare än i riket

  • SD −4,6
  • V −0,8
  • S −0,2

Förändring sedan valet 2018

Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Linköping, från 13,2 % till 15,9 % (+2,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 9,6 % till 8,1 % (−1,6).

  • SD +2,7
  • S +2,6
  • C −1,6
  • M −1,3
  • L −1,2
  • KD −1,2
  • MP +0,7
  • V −0,5

Valdeltagande i Linköping

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 86,2 %, vilket är 2,0 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Linköping på plats 92 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Linköping är indelad i 102 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 56,8 % i Skäggetorp 4 (Skäggetorp V) till 93,3 % i Johannelund 4 (Ånestad).

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Skäggetorp 1 (Skäggetorp C) (51,6 %) och sitt svagaste i Kaga-Ledberg (19,1 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 85, Moderaterna i 14, Sverigedemokraterna i 3 av 102 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Linköping är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 12,0 % i kommunvalet mot 15,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,9 procentenheter.

  • SD −3,9
  • S −1,9
  • C −1,1
  • L −0,8
  • V +0,8
  • M −0,7
  • MP −0,5
  • KD −0,2

Största parti i Linköping sedan 2006

Största parti har skiftat i Linköping under perioden 2006–2022: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Linköping per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna27,8 %87,2 %
2022Socialdemokraterna30,1 %86,2 %
2018Socialdemokraterna27,5 %89,2 %
2014Socialdemokraterna29,1 %88,0 %
2010Moderaterna30,6 %87,3 %
2006Socialdemokraterna33,2 %83,1 %

Valresultat per valdistrikt i Linköping 2022

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 102 valdistrikten i Linköping. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Linköping, riksdagsvalet och kommunvalet 2022
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
BankekindM23,6 %M22,4 %91,7 %
Berga 1 (Ramshäll)S30,5 %S27,6 %78,2 %
Berga 2 (Berga NO)S43,8 %S41,9 %68,4 %
Berga 3 (Berga NV)S43,9 %S42,6 %63,2 %
Berga 4 (Berga SO)S32,4 %S29,7 %86,2 %
Berga 5 (Vidingsjö N)S26,1 %M25,9 %92,6 %
Berga 6 (Berga SV)S33,2 %S32,4 %75,0 %
Berga 7 (Vidingsjö S)S42,5 %S38,5 %89,0 %
Berga 8 (Haninge mfl)S37,9 %S36,7 %86,2 %
Berga 9 (Hagaberg)S32,7 %S29,2 %89,6 %
Berga 10 (Södra Ekkällan N)S34,1 %S31,8 %90,8 %
Berga 11 (Södra Ekkällan S)S30,0 %S26,3 %90,3 %
Domkyrko 1 (Nedre Vasastaden V)S27,6 %M24,2 %82,4 %
Domkyrko 2 (Hunneberg)S29,7 %S28,4 %78,1 %
Domkyrko 3 (Övre Vasastaden Ö)S26,4 %S25,2 %82,7 %
Domkyrko 4 (Övre Vasastaden V)S35,1 %S33,0 %73,7 %
Domkyrko 5 (Nedre Vasastaden Ö)M28,0 %M26,0 %84,7 %
Domkyrko 6 (Kanberget mfl)S27,2 %S23,5 %87,3 %
Domkyrko 7 (Innerstaden S)S27,3 %M24,3 %81,3 %
Domkyrko 8 (Ekkällan-Stolplyckan)S34,5 %S31,1 %83,5 %
Domkyrko 9 (Gottfridsberg NO)S30,4 %S29,5 %78,6 %
Domkyrko 10 (Gottfridsberg SO)S25,1 %S23,6 %85,7 %
Domkyrko 11 (Fridhem)S23,8 %S23,9 %90,4 %
Domkyrko 12 (Barhäll-Tornhagen)S30,8 %S29,3 %87,4 %
Domkyrko 13 (Åbylund)S35,2 %S35,3 %77,6 %
Domkyrko 14 (Valla)S25,7 %S24,4 %85,6 %
Domkyrko 15 (T1 N)S29,1 %S28,8 %83,5 %
Domkyrko 16 (T1 S)S29,8 %S25,8 %84,3 %
Domkyrko 17 (Innerstaden N)S27,9 %S25,2 %80,9 %
Domkyrko 18 (Övre Vasastaden N)M27,9 %M27,2 %85,9 %
Domkyrko 19 (Folkets Park)S32,8 %S30,1 %87,1 %
Domkyrko 20 (Vallastaden N)M27,6 %M28,9 %86,8 %
Domkyrko 21 (Vallastaden S)M33,1 %M33,1 %82,5 %
Domkyrko 22 (Ebbe Park)M24,7 %M24,3 %86,1 %
Flistad-LjungS27,8 %S27,6 %90,0 %
Johannelund 1 (Vimanshäll)S26,9 %S26,1 %83,6 %
Johannelund 2 (Johannelund NV)S36,0 %S34,3 %76,5 %
Johannelund 3 (Johannelund NO)S39,0 %S36,8 %84,5 %
Johannelund 4 (Ånestad)S31,4 %S26,7 %93,3 %
Johannelund 5 (Johannelund SV)S36,4 %S34,2 %85,2 %
Johannelund 6 (Johannelund SO)S29,2 %S24,7 %82,0 %
Kaga-LedbergM30,5 %M26,7 %92,8 %
Kärna 1 (Malmslätt SO mfl)S31,3 %S28,5 %85,1 %
Kärna 2 (Malmslätt mellersta)S34,5 %S31,5 %91,8 %
Kärna 3 (Tokarp)S36,2 %S35,7 %89,5 %
Kärna 4 (Malmslätt V)S39,8 %S37,8 %87,0 %
Landeryd 1 (Hackefors mfl)M28,3 %M28,8 %89,0 %
Landeryd 2 (Ekholmen NO mfl)S36,4 %S31,5 %77,6 %
Landeryd 3 (Kvinneby mfl)S31,6 %S27,2 %90,6 %
Landeryd 4 (Ekholmen NV)S39,5 %S37,6 %81,7 %
Landeryd 5 (Ekholmen SO)S37,7 %S36,2 %84,6 %
Landeryd 6 (Hjulsbro mellersta)M32,0 %M29,6 %89,3 %
Landeryd 7 (Ekholmen SV)S35,7 %S33,7 %88,8 %
Landeryd 8 (Ullstämma)S31,1 %S28,9 %89,6 %
Landeryd 9 (Möjetorp-Holmen)S29,0 %M27,1 %89,6 %
Lillkyrka-GistadS25,7 %S24,4 %87,2 %
Nykil-GammalkilS23,9 %S22,7 %90,4 %
Rappestad (Rappestad-Vikingstad N)S29,1 %S27,1 %87,9 %
Ryd 1 (Ryd N)S27,9 %S27,9 %85,0 %
Ryd 2 (Ryd SO)S28,6 %S31,0 %75,5 %
Ryd 3 (Ryd SV)S31,4 %S33,2 %66,5 %
Ryd 4 (Ryd NO)S37,1 %S38,5 %65,2 %
Ryd 5 (Ryd mellersta)S23,3 %S24,7 %82,3 %
Rystad 2 (Tallboda V)M28,0 %M27,8 %87,4 %
Rystad 3 (Tallboda Ö)S33,6 %S32,1 %87,2 %
Rystad 4 (Ekängen)M34,6 %M37,3 %89,5 %
S:t Lars 1 (Innerstaden NO)S28,2 %S27,7 %80,7 %
S:t Lars 2 (Innerstaden Ö)S27,2 %S24,9 %77,8 %
S:t Lars 3 (Hejdegården)S24,6 %S21,8 %84,0 %
S:t Lars 4 (Kungsberget V mfl)M29,4 %M28,2 %86,5 %
S:t Lars 5 (Kungsberget-Tannefors N)S26,7 %S23,5 %80,4 %
S:t Lars 6 (Råberga-Tannefors S)S28,5 %S26,0 %74,8 %
S:t Lars 7 (Innerstaden SO)S30,0 %S24,2 %85,7 %
S:t Lars 8 (Stångån V)S33,6 %S31,5 %83,5 %
SjögestadS23,7 %S22,4 %86,9 %
SkedaSD22,4 %S18,8 %91,5 %
Skäggetorp 1 (Skäggetorp C)S51,6 %S50,1 %59,2 %
Skäggetorp 2 (Nygård)S43,9 %S43,7 %61,2 %
Skäggetorp 3 (Skäggetorp SV)S38,9 %S43,1 %64,8 %
Skäggetorp 4 (Skäggetorp V)S45,4 %S50,9 %56,8 %
Skäggetorp 5 (Tornby-Skäggetorp N)S44,7 %S44,4 %63,8 %
Slaka 1 (Lambohov C)S31,0 %S29,6 %73,1 %
Slaka 2 (Lambohov Ö)S31,9 %S30,6 %79,6 %
Slaka 3 (Slaka-Lilla Mjärdevi)S30,6 %S26,9 %87,2 %
Slaka 4 (Lambohov S)S35,6 %S30,6 %74,5 %
Slaka 5 (Lambohov N)S33,5 %S31,9 %74,4 %
StjärnorpS24,8 %S23,0 %90,4 %
Törnevalla-Ö SkrukebyS24,8 %M25,2 %89,2 %
UlrikaSD34,1 %SD28,8 %81,7 %
Vikingstad (Vikingstad S)S25,5 %S25,6 %90,9 %
Vist 1 (Vist-Sturefors S)S32,6 %S27,6 %89,9 %
Vist 2 (Sturefors N)S32,8 %S30,6 %91,4 %
Vreta Kloster 1 Berg-Vreta Kloster SM28,2 %M26,5 %89,6 %
Vreta Kloster 2 Ljungsbro-Vreta Kl NS31,8 %S27,6 %87,5 %
Vreta Kloster 3 (Ljungsbro Ö)S30,0 %S27,7 %87,9 %
Vreta Kloster 4 (Ljungsbro S)S35,2 %S33,9 %91,5 %
Vreta Kloster 5 (Ljungsbro V)S34,6 %S32,6 %88,7 %
VårdnäsS27,3 %M23,8 %87,7 %
VårdsbergS27,9 %M27,6 %88,3 %
Västerlösa-BjörkebergSD29,0 %SD23,9 %89,9 %
Örtomta-AskebyS22,1 %M20,9 %91,0 %
Östra Harg-Rystad 1 (Ö Harg-Rystad)M26,4 %M25,8 %87,1 %

Utforska valdistrikten i Linköping på kartan

Fler kommuner i Östergötlands län

Hela valresultatet för Östergötlands län 2022 · Alla kommuner 2022