Valresultat Söderköping 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Sverigedemokraterna största parti i Söderköping med 26,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (22,6 %). Valdeltagandet var 88,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Söderköping ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 9 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 88,8 %
- Röstberättigade
- 11 419
- Avgivna röster
- 10 138
- Län
- Östergötlands län
Riksdagsvalet 2022 i Söderköping
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 2 675 | 26,7 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 450 | 24,4 % |
| MModeraterna | 2 149 | 21,4 % |
| CCenterpartiet | 715 | 7,1 % |
| KDKristdemokraterna | 708 | 7,1 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 440 | 4,4 % |
| VVänsterpartiet | 410 | 4,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 369 | 3,7 % |
| Övriga partier | 110 | 1,1 % |
Regionvalet 2022 i Söderköping
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 302 | 23,4 % |
| MModeraterna | 2 190 | 22,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 027 | 20,6 % |
| KDKristdemokraterna | 1 008 | 10,2 % |
| CCenterpartiet | 804 | 8,2 % |
| VVänsterpartiet | 634 | 6,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 555 | 5,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 259 | 2,6 % |
| Övriga partier | 66 | 0,7 % |
Kommunvalet 2022 i Söderköping
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 2 250 | 22,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 988 | 20,0 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 968 | 19,8 % |
| CCenterpartiet | 1 083 | 10,9 % |
| KDKristdemokraterna | 702 | 7,1 % |
| VVänsterpartiet | 599 | 6,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 463 | 4,7 % |
| SöderSöderköpingsinitiativet | 422 | 4,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 292 | 2,9 % |
| LOLandsbygdspartiet Oberoende | 151 | 1,5 % |
| Övriga partier | 32 | 0,3 % |
Partiernas utveckling i Söderköping 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Söderköping i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+4,8 procentenheter).
- SD
- S
- M
- C
- KD
- L
- V
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| SD | 2,7 % | 5,0 % | 16,5 % | 21,9 % | 26,7 % | 24,8 % |
| S | 31,0 % | 26,2 % | 27,0 % | 22,4 % | 24,4 % | 22,6 % |
| M | 28,5 % | 33,7 % | 26,0 % | 21,7 % | 21,4 % | 21,5 % |
| C | 11,7 % | 10,0 % | 8,7 % | 10,9 % | 7,1 % | 7,7 % |
| KD | 7,6 % | 6,6 % | 5,0 % | 7,8 % | 7,1 % | 8,0 % |
| L | 5,3 % | 5,9 % | 4,3 % | 5,0 % | 4,4 % | 5,5 % |
| V | 4,4 % | 4,2 % | 3,8 % | 5,5 % | 4,1 % | 3,5 % |
| MP | 5,1 % | 7,1 % | 5,8 % | 3,5 % | 3,7 % | 5,0 % |
| Övr | 3,6 % | 1,3 % | 2,8 % | 1,3 % | 1,1 % | 1,5 % |
| Valdeltagande | 83,3 % | 85,8 % | 88,3 % | 89,9 % | 88,8 % | 88,3 % |
Valdeltagande i Söderköping 2006–2026
Kommunen mot länet (Östergötland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Söderköping 2022
Så skiljer sig Söderköping från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 26,7 % i Söderköping mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 6,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +6,1
- M +2,3
- KD +1,7
- C +0,4
Svagare än i riket
- S −5,9
- V −2,7
- MP −1,4
- L −0,2
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Söderköping, från 21,9 % till 26,7 % (+4,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 10,9 % till 7,1 % (−3,8).
- SD +4,8
- C −3,8
- S +2,0
- V −1,4
- KD −0,8
- L −0,6
- M −0,2
- MP +0,2
Valdeltagande i Söderköping
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 88,8 %, vilket är 4,6 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Söderköping på plats 23 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Söderköping är indelad i 9 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 81,0 % i Alboga till 90,2 % i Drothem.
Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Östra Ryd (32,4 %) och sitt svagaste i Bossgård (22,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Sverigedemokraterna i 5, Socialdemokraterna i 3, Moderaterna i 1 av 9 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Söderköping är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 20,0 % i kommunvalet mot 26,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,7 procentenheter.
- SD −6,7
- S −4,7
- C +3,8
- V +1,9
- M +1,2
- MP −0,7
- L +0,3
- KD −0,0
Största parti i Söderköping sedan 2006
Största parti har skiftat i Söderköping under perioden 2006–2022: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 24,8 % | 88,3 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 26,7 % | 88,8 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 22,4 % | 89,9 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 27,0 % | 88,3 % |
| 2010 | Moderaterna | 33,7 % | 85,8 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 31,0 % | 83,3 % |
Valresultat per valdistrikt i Söderköping 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 9 valdistrikten i Söderköping. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Alboga | S | 28,6 % | S | 23,2 % | 81,0 % |
| Bossgård | S | 29,8 % | S | 23,3 % | 84,5 % |
| Drothem | SD | 23,6 % | M | 22,6 % | 90,2 % |
| S:t Laurentii | S | 25,6 % | M | 23,3 % | 86,9 % |
| Sankt Anna-Börrum | M | 25,2 % | M | 26,6 % | 88,7 % |
| Skällvik-Mogata | SD | 31,6 % | SD | 24,8 % | 89,6 % |
| Skönberga | SD | 28,8 % | M | 24,3 % | 87,7 % |
| Västra Husby-Gårdeby | SD | 30,3 % | M | 24,8 % | 88,5 % |
| Östra Ryd | SD | 32,4 % | C | 23,2 % | 88,7 % |
Fler kommuner i Östergötlands län
Hela valresultatet för Östergötlands län 2022 · Alla kommuner 2022