Valresultat Finspång 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Finspång med 35,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (34,1 %). Valdeltagandet var 85,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Finspång ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 19 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,3 %
- Röstberättigade
- 16 657
- Avgivna röster
- 14 214
- Län
- Östergötlands län
Riksdagsvalet 2022 i Finspång
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 965 | 35,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 656 | 26,1 % |
| MModeraterna | 2 129 | 15,2 % |
| KDKristdemokraterna | 774 | 5,5 % |
| VVänsterpartiet | 752 | 5,4 % |
| CCenterpartiet | 673 | 4,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 443 | 3,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 401 | 2,9 % |
| Övriga partier | 206 | 1,5 % |
Regionvalet 2022 i Finspång
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 881 | 35,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 946 | 21,3 % |
| MModeraterna | 2 180 | 15,7 % |
| VVänsterpartiet | 1 102 | 8,0 % |
| KDKristdemokraterna | 1 051 | 7,6 % |
| CCenterpartiet | 741 | 5,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 565 | 4,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 258 | 1,9 % |
| Övriga partier | 119 | 0,9 % |
Kommunvalet 2022 i Finspång
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 751 | 34,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 066 | 22,0 % |
| MModeraterna | 2 162 | 15,5 % |
| VVänsterpartiet | 1 172 | 8,4 % |
| CCenterpartiet | 910 | 6,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 850 | 6,1 % |
| KDKristdemokraterna | 754 | 5,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 162 | 1,2 % |
| Övriga partier | 97 | 0,7 % |
Partiernas utveckling i Finspång 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Finspång i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+5,6 procentenheter).
- S
- SD
- M
- KD
- V
- C
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 47,4 % | 43,9 % | 43,2 % | 36,7 % | 35,5 % | 32,2 % |
| SD | 2,7 % | 5,3 % | 15,4 % | 20,5 % | 26,1 % | 24,0 % |
| M | 17,9 % | 22,2 % | 16,1 % | 15,1 % | 15,2 % | 16,4 % |
| KD | 7,0 % | 5,8 % | 4,5 % | 6,3 % | 5,5 % | 6,4 % |
| V | 6,6 % | 6,1 % | 5,3 % | 7,4 % | 5,4 % | 6,4 % |
| C | 7,0 % | 5,6 % | 5,1 % | 6,5 % | 4,8 % | 5,0 % |
| L | 4,6 % | 4,6 % | 3,3 % | 3,4 % | 3,2 % | 4,2 % |
| MP | 4,0 % | 5,8 % | 4,6 % | 2,5 % | 2,9 % | 3,8 % |
| Övr | 2,8 % | 0,7 % | 2,6 % | 1,6 % | 1,5 % | 1,4 % |
| Valdeltagande | 82,5 % | 85,2 % | 86,4 % | 87,8 % | 85,3 % | 84,3 % |
Valdeltagande i Finspång 2006–2026
Kommunen mot länet (Östergötland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Finspång 2022
Så skiljer sig Finspång från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 26,1 % i Finspång mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 5,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +5,6
- S +5,1
- KD +0,2
Svagare än i riket
- M −3,9
- MP −2,2
- C −1,9
- L −1,4
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Finspång, från 20,5 % till 26,1 % (+5,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Vänsterpartiet, som gick från 7,4 % till 5,4 % (−2,1).
- SD +5,6
- V −2,1
- C −1,7
- S −1,2
- KD −0,7
- MP +0,4
- L −0,3
- M +0,1
Valdeltagande i Finspång
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 85,3 %, vilket är 1,1 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Finspång på plats 129 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Finspång är indelad i 19 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 77,5 % i Centrum till 90,1 % i Sonstorp.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Storängen (41,5 %) och sitt svagaste i Regna (22,7 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 13, Sverigedemokraterna i 6 av 19 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Finspång är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 22,0 % i kommunvalet mot 26,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,1 procentenheter.
- SD −4,1
- V +3,0
- L +2,9
- C +1,7
- S −1,3
- M +0,3
- KD −0,1
Största parti i Finspång sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Finspång i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 32,2 % | 84,3 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 35,5 % | 85,3 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 36,7 % | 87,8 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 43,2 % | 86,4 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 43,9 % | 85,2 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 47,4 % | 82,5 % |
Valresultat per valdistrikt i Finspång 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 19 valdistrikten i Finspång. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bergska | S | 39,4 % | S | 40,2 % | 87,9 % |
| Brenäs | SD | 26,7 % | SD | 23,2 % | 87,8 % |
| Centrum | S | 40,0 % | S | 37,1 % | 77,5 % |
| Grosvad | S | 40,1 % | S | 38,7 % | 78,8 % |
| Grytgöl | S | 30,5 % | S | 25,5 % | 86,6 % |
| Hagaryd | SD | 28,8 % | S | 26,9 % | 82,1 % |
| Hårstorp Norra | S | 39,4 % | S | 37,0 % | 87,7 % |
| Hårstorp Södra | S | 36,8 % | S | 34,4 % | 79,3 % |
| Hällestad | S | 36,5 % | S | 31,9 % | 88,1 % |
| Ljusfallshammar | S | 30,5 % | S | 28,4 % | 89,4 % |
| Lotorp | SD | 29,7 % | S | 26,3 % | 89,2 % |
| Nyhem | S | 40,6 % | S | 41,4 % | 83,0 % |
| Regna | SD | 36,1 % | SD | 33,3 % | 85,5 % |
| Rejmyre | SD | 33,5 % | S | 30,8 % | 81,8 % |
| Sonstorp | SD | 30,2 % | S | 26,4 % | 90,1 % |
| Storängen | S | 41,5 % | S | 41,1 % | 77,8 % |
| Svälthagen | S | 38,1 % | S | 34,6 % | 84,2 % |
| Viggestorp | S | 33,1 % | S | 33,5 % | 88,6 % |
| Östermalm | S | 39,0 % | S | 37,4 % | 80,5 % |
Fler kommuner i Östergötlands län
Hela valresultatet för Östergötlands län 2022 · Alla kommuner 2022