Valresultat Motala 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Motala med 34,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (34,9 %). Valdeltagandet var 85,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Motala ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 24 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,3 %
- Röstberättigade
- 33 347
- Avgivna röster
- 28 449
- Län
- Östergötlands län
Riksdagsvalet 2022 i Motala
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 9 611 | 34,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 6 989 | 24,9 % |
| MModeraterna | 5 259 | 18,7 % |
| KDKristdemokraterna | 1 547 | 5,5 % |
| CCenterpartiet | 1 433 | 5,1 % |
| VVänsterpartiet | 1 245 | 4,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 988 | 3,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 762 | 2,7 % |
| Övriga partier | 270 | 1,0 % |
Regionvalet 2022 i Motala
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 9 993 | 36,0 % |
| MModeraterna | 5 926 | 21,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 779 | 17,2 % |
| KDKristdemokraterna | 2 151 | 7,7 % |
| VVänsterpartiet | 1 842 | 6,6 % |
| CCenterpartiet | 1 349 | 4,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 068 | 3,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 524 | 1,9 % |
| Övriga partier | 143 | 0,5 % |
Kommunvalet 2022 i Motala
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 9 774 | 34,9 % |
| MModeraterna | 7 222 | 25,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 598 | 16,4 % |
| VVänsterpartiet | 1 635 | 5,8 % |
| CCenterpartiet | 1 505 | 5,4 % |
| KDKristdemokraterna | 1 468 | 5,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 030 | 3,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 571 | 2,0 % |
| Övriga partier | 165 | 0,6 % |
Partiernas utveckling i Motala 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Motala i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+4,5 procentenheter).
- S
- SD
- M
- KD
- C
- V
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 44,3 % | 42,9 % | 39,8 % | 32,7 % | 34,2 % | 31,6 % |
| SD | 2,7 % | 5,7 % | 16,2 % | 20,3 % | 24,9 % | 21,9 % |
| M | 20,9 % | 24,0 % | 18,7 % | 19,5 % | 18,7 % | 19,4 % |
| KD | 5,9 % | 4,6 % | 3,8 % | 6,2 % | 5,5 % | 6,2 % |
| C | 6,1 % | 4,6 % | 5,0 % | 6,8 % | 5,1 % | 5,3 % |
| V | 5,8 % | 5,5 % | 4,8 % | 6,3 % | 4,4 % | 5,8 % |
| L | 6,1 % | 6,2 % | 4,4 % | 4,4 % | 3,5 % | 4,7 % |
| MP | 3,9 % | 5,2 % | 4,9 % | 2,7 % | 2,7 % | 3,3 % |
| Övr | 4,3 % | 1,3 % | 2,4 % | 1,0 % | 1,0 % | 1,8 % |
| Valdeltagande | 81,4 % | 86,0 % | 87,0 % | 88,2 % | 85,3 % | 84,5 % |
Valdeltagande i Motala 2006–2026
Kommunen mot länet (Östergötland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Motala 2022
Så skiljer sig Motala från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 24,9 % i Motala mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 4,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +4,3
- S +3,9
- KD +0,2
Svagare än i riket
- MP −2,4
- V −2,3
- C −1,6
- L −1,1
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Motala, från 20,3 % till 24,9 % (+4,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Vänsterpartiet, som gick från 6,3 % till 4,4 % (−1,9).
- SD +4,5
- V −1,9
- C −1,7
- S +1,5
- L −0,9
- M −0,8
- KD −0,7
- MP +0,0
Valdeltagande i Motala
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 85,3 %, vilket är 1,1 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Motala på plats 130 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Motala är indelad i 24 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 66,1 % i Ekön till 90,3 % i Brunnsvik.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Ekön (52,4 %) och sitt svagaste i Fornåsa - Österstad (22,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 20, Sverigedemokraterna i 4 av 24 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Motala är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 16,4 % i kommunvalet mot 24,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,4 procentenheter.
- SD −8,4
- M +7,1
- V +1,4
- S +0,7
- C +0,3
- KD −0,3
- L +0,2
Största parti i Motala sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Motala i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 31,6 % | 84,5 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 34,2 % | 85,3 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 32,7 % | 88,2 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 39,8 % | 87,0 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 42,9 % | 86,0 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 44,3 % | 81,4 % |
Valresultat per valdistrikt i Motala 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 24 valdistrikten i Motala. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bergsätter | S | 42,7 % | S | 44,1 % | 84,7 % |
| Bispmotala | S | 42,4 % | S | 42,7 % | 76,4 % |
| Borensberg Västra - Kristberg | S | 33,4 % | S | 30,5 % | 90,3 % |
| Borensberg Östra | S | 28,8 % | S | 29,0 % | 86,6 % |
| Borenshult | S | 31,5 % | S | 31,2 % | 87,1 % |
| Brunnsvik | S | 37,5 % | S | 38,7 % | 90,3 % |
| Bråstorp | S | 35,1 % | M | 36,0 % | 85,9 % |
| Centrum | S | 37,0 % | S | 38,4 % | 82,0 % |
| Charlottenborg | S | 47,5 % | S | 51,9 % | 78,2 % |
| Ekenäs | S | 38,6 % | S | 40,3 % | 79,2 % |
| Ekön | S | 52,4 % | S | 55,3 % | 66,1 % |
| Fornåsa - Österstad | SD | 32,8 % | M | 25,3 % | 81,8 % |
| Fågelsta | SD | 30,3 % | M | 24,6 % | 84,7 % |
| Godegård | SD | 27,6 % | C | 24,3 % | 83,2 % |
| Holm | S | 32,5 % | S | 34,2 % | 82,3 % |
| Hyddmarken | S | 37,1 % | S | 38,3 % | 77,3 % |
| Marieberg -Västra | S | 35,3 % | S | 35,1 % | 86,3 % |
| Marieberg-Östra | S | 41,0 % | S | 45,2 % | 68,8 % |
| Mossen | S | 33,5 % | S | 34,4 % | 79,7 % |
| Nykyrka | S | 30,7 % | S | 31,4 % | 84,6 % |
| Samuelsberg | S | 29,7 % | S | 32,4 % | 80,3 % |
| Söder | S | 30,8 % | M | 32,1 % | 86,9 % |
| Tjällmo | SD | 33,8 % | SD | 27,0 % | 82,2 % |
| Östermalm | S | 32,7 % | S | 33,8 % | 85,3 % |
Fler kommuner i Östergötlands län
Hela valresultatet för Östergötlands län 2022 · Alla kommuner 2022