Valresultat Motala 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Motala med 44,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (40,4 %). Valdeltagandet var 81,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Motala ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 23 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 81,4 %
- Röstberättigade
- 32 147
- Avgivna röster
- 26 160
- Län
- Östergötlands län
Riksdagsvalet 2006 i Motala
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 11 323 | 44,3 % |
| MModeraterna | 5 335 | 20,9 % |
| CCenterpartiet | 1 572 | 6,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 557 | 6,1 % |
| KDKristdemokraterna | 1 512 | 5,9 % |
| VVänsterpartiet | 1 491 | 5,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 997 | 3,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 682 | 2,7 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 577 | 2,3 % |
| Övriga partier | 511 | 2,0 % |
Landstingsvalet 2006 i Motala
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 10 349 | 41,4 % |
| MModeraterna | 5 102 | 20,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 095 | 8,4 % |
| VVänsterpartiet | 1 638 | 6,6 % |
| CCenterpartiet | 1 587 | 6,3 % |
| KDKristdemokraterna | 1 477 | 5,9 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 1 006 | 4,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 967 | 3,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 576 | 2,3 % |
| Övriga partier | 192 | 0,8 % |
Kommunvalet 2006 i Motala
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 10 305 | 40,4 % |
| MModeraterna | 5 604 | 21,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 222 | 8,7 % |
| CCenterpartiet | 1 645 | 6,4 % |
| VVänsterpartiet | 1 620 | 6,3 % |
| KDKristdemokraterna | 1 302 | 5,1 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 1 118 | 4,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 050 | 4,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 637 | 2,5 % |
| Övriga partier | 18 | 0,1 % |
Partiernas utveckling i Motala 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Motala i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- C
- L
- KD
- V
- Övr
- MP
- SD
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 44,3 % | 42,9 % | 39,8 % | 32,7 % | 34,2 % | 31,6 % |
| M | 20,9 % | 24,0 % | 18,7 % | 19,5 % | 18,7 % | 19,4 % |
| C | 6,1 % | 4,6 % | 5,0 % | 6,8 % | 5,1 % | 5,3 % |
| L | 6,1 % | 6,2 % | 4,4 % | 4,4 % | 3,5 % | 4,7 % |
| KD | 5,9 % | 4,6 % | 3,8 % | 6,2 % | 5,5 % | 6,2 % |
| V | 5,8 % | 5,5 % | 4,8 % | 6,3 % | 4,4 % | 5,8 % |
| Övr | 4,3 % | 1,3 % | 2,4 % | 1,0 % | 1,0 % | 1,8 % |
| MP | 3,9 % | 5,2 % | 4,9 % | 2,7 % | 2,7 % | 3,3 % |
| SD | 2,7 % | 5,7 % | 16,2 % | 20,3 % | 24,9 % | 21,9 % |
| Valdeltagande | 81,4 % | 86,0 % | 87,0 % | 88,2 % | 85,3 % | 84,5 % |
Valdeltagande i Motala 2006–2026
Kommunen mot länet (Östergötland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Motala 2006
Så skiljer sig Motala från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Socialdemokraterna, som fick 44,3 % i Motala mot 35,2 % i hela landet — en skillnad på 9,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +9,1
- SPI +1,7
Svagare än i riket
- M −5,2
- C −1,8
- FP −1,4
- MP −1,3
Valdeltagande i Motala
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 81,4 %, vilket är 0,9 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Motala på plats 97 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Motala är indelad i 23 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 71,9 % i Agneshög till 88,4 % i Bråstorp.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Ekön (62,3 %) och sitt svagaste i Godegård (31,3 %). Partiet var största parti i samtliga 23 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Motala är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 40,4 % i kommunvalet mot 44,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,9 procentenheter.
- S −3,9
- FP +2,6
- M +1,1
- KD −0,8
- V +0,5
- C +0,3
- MP +0,2
Största parti i Motala sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Motala i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 31,6 % | 84,5 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 34,2 % | 85,3 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 32,7 % | 88,2 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 39,8 % | 87,0 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 42,9 % | 86,0 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 44,3 % | 81,4 % |
Valresultat per valdistrikt i Motala 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 23 valdistrikten i Motala. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Agneshög | S | 58,1 % | S | 56,0 % | 71,9 % |
| Ask-Ekebyborna-Lönsås | S | 38,7 % | S | 35,3 % | 84,4 % |
| Bergsätter | S | 46,9 % | S | 41,7 % | 84,8 % |
| Borenshult | S | 40,5 % | S | 38,2 % | 84,0 % |
| Brunneby 1 | S | 39,4 % | S | 36,2 % | 87,8 % |
| Brunneby 2 | S | 31,3 % | S | 29,8 % | 85,2 % |
| Brunnsvik | S | 43,7 % | S | 39,1 % | 80,8 % |
| Bråstorp | S | 50,1 % | S | 43,8 % | 88,4 % |
| Centrum | S | 31,7 % | M | 32,2 % | 79,9 % |
| Charlottenborg | S | 55,3 % | S | 52,8 % | 75,4 % |
| Ekön | S | 62,3 % | S | 59,9 % | 76,6 % |
| Fornåsa-Älvestad | S | 33,1 % | S | 31,8 % | 81,7 % |
| Gamla Stan | S | 45,2 % | S | 41,8 % | 75,7 % |
| Godegård | S | 31,3 % | C | 33,0 % | 78,1 % |
| Holm | S | 52,3 % | S | 46,2 % | 80,4 % |
| Klockrike | S | 32,0 % | S | 29,5 % | 87,1 % |
| Kristberg | S | 31,6 % | M | 28,5 % | 83,5 % |
| Mossen | S | 49,1 % | S | 45,2 % | 78,7 % |
| Söder | S | 46,8 % | S | 41,7 % | 84,0 % |
| Tjällmo | S | 36,3 % | S | 35,9 % | 83,4 % |
| Varv/Styra-V Stenby-Fivelst | S | 32,5 % | S | 30,3 % | 79,3 % |
| Väster | S | 47,9 % | S | 41,6 % | 85,4 % |
| Västra Ny | S | 35,4 % | S | 29,2 % | 84,1 % |
Fler kommuner i Östergötlands län
Hela valresultatet för Östergötlands län 2006 · Alla kommuner 2006