Valresultat Motala 2010

I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Motala med 42,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (43,7 %). Valdeltagandet var 86,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Motala ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 23 valdistrikt.

Se Motala på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
86,0 %
Röstberättigade
32 615
Avgivna röster
28 049
Län
Östergötlands län

Riksdagsvalet 2010 i Motala

Riksdagsvalet 2010 i Motala: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna11 90242,9 %
MModeraterna6 64524,0 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 7266,2 %
SDSverigedemokraterna1 5805,7 %
VVänsterpartiet1 5205,5 %
MPMiljöpartiet de gröna1 4485,2 %
CCenterpartiet1 2854,6 %
KDKristdemokraterna1 2744,6 %
Övriga partier3581,3 %

Landstingsvalet 2010 i Motala

Landstingsvalet 2010 i Motala: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna12 20145,3 %
MModeraterna6 00322,3 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 7016,3 %
VVänsterpartiet1 4975,6 %
MPMiljöpartiet de gröna1 2744,7 %
CCenterpartiet1 2194,5 %
KDKristdemokraterna1 2024,5 %
SDSverigedemokraterna1 0613,9 %
VLVL3511,3 %
Övriga partier4191,6 %

Kommunvalet 2010 i Motala

Kommunvalet 2010 i Motala: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna11 86343,7 %
MModeraterna6 73424,8 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 9717,3 %
VVänsterpartiet1 5245,6 %
MPMiljöpartiet de gröna1 2484,6 %
CCenterpartiet1 2324,5 %
SDSverigedemokraterna1 2164,5 %
KDKristdemokraterna9383,5 %
SPISveriges Pensionärers Intresseparti3051,1 %
Övriga partier1300,5 %

Partiernas utveckling i Motala 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Motala i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har M gjort (+3,1 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • L
  • SD
  • V
  • MP
  • C
  • KD
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Motala per valår
Parti200620102014201820222026
S44,3 %42,9 %39,8 %32,7 %34,2 %31,6 %
M20,9 %24,0 %18,7 %19,5 %18,7 %19,4 %
L6,1 %6,2 %4,4 %4,4 %3,5 %4,7 %
SD2,7 %5,7 %16,2 %20,3 %24,9 %21,9 %
V5,8 %5,5 %4,8 %6,3 %4,4 %5,8 %
MP3,9 %5,2 %4,9 %2,7 %2,7 %3,3 %
C6,1 %4,6 %5,0 %6,8 %5,1 %5,3 %
KD5,9 %4,6 %3,8 %6,2 %5,5 %6,2 %
Övr4,3 %1,3 %2,4 %1,0 %1,0 %1,8 %
Valdeltagande81,4 %86,0 %87,0 %88,2 %85,3 %84,5 %

Valdeltagande i Motala 2006–2026

Kommunen mot länet (Östergötland).

808284868890%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Motala 2010

Så skiljer sig Motala från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 42,9 % i Motala mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 12,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 1 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +12,2

Svagare än i riket

  • M −6,1
  • MP −2,1
  • C −1,9
  • KD −1,0

Förändring sedan valet 2006

Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Motala, från 20,9 % till 24,0 % (+3,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Sveriges Pensionärers Intresseparti, som gick från 2,3 % till 0,5 % (−1,7).

  • M +3,1
  • SD +3,0
  • SPI −1,7
  • C −1,5
  • S −1,4
  • MP +1,3
  • KD −1,3
  • V −0,4

Valdeltagande i Motala

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 86,0 %, vilket är 1,4 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Motala på plats 68 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Motala är indelad i 23 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 77,4 % i Väster till 89,8 % i Klockrike.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Väster (63,5 %) och sitt svagaste i Kristberg (25,4 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 19, Moderaterna i 4 av 23 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Motala är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 4,5 % i kommunvalet mot 5,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 1,2 procentenheter.

  • SD −1,2
  • KD −1,1
  • FP +1,0
  • M +0,8
  • S +0,8
  • MP −0,6
  • V +0,1
  • C −0,1

Största parti i Motala sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Motala i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Motala per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna31,6 %84,5 %
2022Socialdemokraterna34,2 %85,3 %
2018Socialdemokraterna32,7 %88,2 %
2014Socialdemokraterna39,8 %87,0 %
2010Socialdemokraterna42,9 %86,0 %
2006Socialdemokraterna44,3 %81,4 %

Valresultat per valdistrikt i Motala 2010

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 23 valdistrikten i Motala. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Motala, riksdagsvalet och kommunvalet 2010
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Ask-Ekebyborna-LönsåsS35,5 %S36,5 %86,7 %
BergsätterS44,3 %S45,6 %86,3 %
BorenshultS40,4 %S41,8 %87,7 %
Brunneby 1S33,0 %S33,4 %89,2 %
Brunneby 2M30,3 %M31,0 %88,9 %
BrunnsvikS44,2 %S43,3 %81,7 %
Bråstorp-BrommaS45,7 %S45,3 %88,4 %
CentrumM32,8 %M35,2 %84,2 %
CharlottenborgS57,1 %S57,5 %80,9 %
EkönS60,1 %S62,1 %79,5 %
Fornåsa-ÄlvestadS34,2 %S35,6 %88,0 %
Gamla Stan-TegelvikenS46,4 %S46,4 %78,0 %
GodegårdS33,5 %S30,7 %80,9 %
HolmS48,4 %S49,1 %84,5 %
KlockrikeM28,0 %S30,2 %89,8 %
KristbergM28,8 %M32,0 %84,8 %
Marieberg-RåssnäsS47,0 %S46,5 %86,1 %
MossenS49,5 %S50,8 %82,1 %
SöderS43,0 %S45,2 %86,1 %
TjällmoS35,6 %S35,6 %85,7 %
Varv/Styra-V Stenby-FivelstS36,1 %S35,8 %83,7 %
VästerS63,5 %S62,7 %77,4 %
Västra NyS38,3 %S37,6 %86,3 %

Utforska valdistrikten i Motala på kartan

Fler kommuner i Östergötlands län

Hela valresultatet för Östergötlands län 2010 · Alla kommuner 2010