Valresultat Motala 2014

I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Motala med 39,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (41,7 %). Valdeltagandet var 87,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Motala ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 25 valdistrikt.

Se Motala på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
87,0 %
Röstberättigade
32 910
Avgivna röster
28 633
Län
Östergötlands län

Riksdagsvalet 2014 i Motala

Riksdagsvalet 2014 i Motala: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna11 26839,8 %
MModeraterna5 28518,7 %
SDSverigedemokraterna4 60116,2 %
CCenterpartiet1 4235,0 %
MPMiljöpartiet de gröna1 3774,9 %
VVänsterpartiet1 3664,8 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 2574,4 %
KDKristdemokraterna1 0693,8 %
FIFeministiskt initiativ4001,4 %
Övriga partier2811,0 %

Landstingsvalet 2014 i Motala

Landstingsvalet 2014 i Motala: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna11 98443,0 %
MModeraterna5 30419,0 %
SDSverigedemokraterna2 85210,2 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 6525,9 %
VVänsterpartiet1 6385,9 %
MPMiljöpartiet de gröna1 4595,2 %
CCenterpartiet1 3985,0 %
KDKristdemokraterna1 1354,1 %
Övriga partier4351,6 %

Kommunvalet 2014 i Motala

Kommunvalet 2014 i Motala: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna11 71241,7 %
MModeraterna5 66520,2 %
SDSverigedemokraterna2 93510,5 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 8156,5 %
CCenterpartiet1 5395,5 %
VVänsterpartiet1 5345,5 %
MPMiljöpartiet de gröna1 5295,4 %
KDKristdemokraterna8443,0 %
SPISveriges Pensionärers Intresseparti2961,1 %
Övriga partier2060,7 %

Partiernas utveckling i Motala 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Motala i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+10,5 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • C
  • MP
  • V
  • L
  • KD
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Motala per valår
Parti200620102014201820222026
S44,3 %42,9 %39,8 %32,7 %34,2 %31,6 %
M20,9 %24,0 %18,7 %19,5 %18,7 %19,4 %
SD2,7 %5,7 %16,2 %20,3 %24,9 %21,9 %
C6,1 %4,6 %5,0 %6,8 %5,1 %5,3 %
MP3,9 %5,2 %4,9 %2,7 %2,7 %3,3 %
V5,8 %5,5 %4,8 %6,3 %4,4 %5,8 %
L6,1 %6,2 %4,4 %4,4 %3,5 %4,7 %
KD5,9 %4,6 %3,8 %6,2 %5,5 %6,2 %
Övr4,3 %1,3 %2,4 %1,0 %1,0 %1,8 %
Valdeltagande81,4 %86,0 %87,0 %88,2 %85,3 %84,5 %

Valdeltagande i Motala 2006–2026

Kommunen mot länet (Östergötland).

808284868890%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Motala 2014

Så skiljer sig Motala från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 39,8 % i Motala mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 8,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +8,8
  • SD +3,4

Svagare än i riket

  • M −4,7
  • MP −2,0
  • FI −1,7
  • C −1,1

Förändring sedan valet 2010

Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Motala, från 5,7 % till 16,2 % (+10,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 24,0 % till 18,7 % (−5,3).

  • SD +10,5
  • M −5,3
  • S −3,1
  • FP −1,8
  • FI +1,3
  • KD −0,8
  • V −0,7
  • C +0,4

Valdeltagande i Motala

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 87,0 %, vilket är 1,2 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Motala på plats 92 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Motala är indelad i 25 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 74,8 % i Väster till 92,3 % i Brunnsvik.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Ekön (60,2 %) och sitt svagaste i Kristberg (23,0 %). Partiet var största parti i samtliga 25 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Motala är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 10,5 % i kommunvalet mot 16,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,8 procentenheter.

  • SD −5,8
  • FP +2,0
  • S +1,9
  • M +1,5
  • KD −0,8
  • V +0,6
  • MP +0,6
  • C +0,5

Största parti i Motala sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Motala i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Motala per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna31,6 %84,5 %
2022Socialdemokraterna34,2 %85,3 %
2018Socialdemokraterna32,7 %88,2 %
2014Socialdemokraterna39,8 %87,0 %
2010Socialdemokraterna42,9 %86,0 %
2006Socialdemokraterna44,3 %81,4 %

Valresultat per valdistrikt i Motala 2014

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 25 valdistrikten i Motala. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Motala, riksdagsvalet och kommunvalet 2014
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
BergsätterS43,8 %S46,2 %88,4 %
Borensberg VästraS33,6 %S34,3 %90,8 %
Borensberg ÖstraS26,9 %S28,2 %91,0 %
BorenshultS37,7 %S36,3 %89,3 %
BrunnsvikS38,7 %S40,5 %92,3 %
Bråstorp-BrommaS42,0 %S44,0 %88,9 %
CentrumS33,3 %S35,0 %84,2 %
EkönS60,2 %S62,5 %79,4 %
FornåsaS31,1 %S35,1 %90,6 %
FågelstaS29,2 %S33,4 %87,0 %
Gamla Stan-TegelvikenS44,5 %S46,1 %80,2 %
GodegårdS30,8 %C29,4 %84,6 %
HolmS43,6 %S46,1 %83,4 %
KlockrikeS27,4 %S28,3 %86,8 %
KristbergS23,0 %M23,3 %86,5 %
LustigkulleS53,1 %S55,2 %81,1 %
Marieberg-RåssnäsS42,5 %S44,1 %87,8 %
MossenS46,1 %S48,3 %82,2 %
Motala VerkstadS35,6 %S37,0 %85,6 %
NykyrkaS34,5 %S34,7 %89,0 %
SöderS39,7 %S42,2 %87,7 %
TjällmoS32,7 %S34,4 %87,3 %
VästerS55,6 %S56,7 %74,8 %
ZederslundS39,1 %S41,0 %82,6 %
ÖsterstadS32,6 %S37,2 %89,4 %

Utforska valdistrikten i Motala på kartan

Fler kommuner i Östergötlands län

Hela valresultatet för Östergötlands län 2014 · Alla kommuner 2014