Valresultat Finspång 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Finspång med 43,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (43,6 %). Valdeltagandet var 86,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Finspång ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 17 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,4 %
- Röstberättigade
- 16 372
- Avgivna röster
- 14 142
- Län
- Östergötlands län
Riksdagsvalet 2014 i Finspång
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 029 | 43,2 % |
| MModeraterna | 2 247 | 16,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 146 | 15,4 % |
| VVänsterpartiet | 734 | 5,3 % |
| CCenterpartiet | 714 | 5,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 642 | 4,6 % |
| KDKristdemokraterna | 635 | 4,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 461 | 3,3 % |
| FIFeministiskt initiativ | 252 | 1,8 % |
| Övriga partier | 111 | 0,8 % |
Landstingsvalet 2014 i Finspång
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 301 | 46,0 % |
| MModeraterna | 2 169 | 15,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 367 | 10,0 % |
| VVänsterpartiet | 993 | 7,3 % |
| CCenterpartiet | 722 | 5,3 % |
| KDKristdemokraterna | 720 | 5,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 667 | 4,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 603 | 4,4 % |
| Övriga partier | 142 | 1,0 % |
Kommunvalet 2014 i Finspång
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 041 | 43,6 % |
| MModeraterna | 2 301 | 16,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 355 | 9,8 % |
| VVänsterpartiet | 1 171 | 8,5 % |
| CCenterpartiet | 868 | 6,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 747 | 5,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 651 | 4,7 % |
| KDKristdemokraterna | 546 | 3,9 % |
| Övriga partier | 170 | 1,2 % |
Partiernas utveckling i Finspång 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Finspång i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+10,1 procentenheter).
- S
- M
- SD
- V
- C
- MP
- KD
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 47,4 % | 43,9 % | 43,2 % | 36,7 % | 35,5 % | 32,2 % |
| M | 17,9 % | 22,2 % | 16,1 % | 15,1 % | 15,2 % | 16,4 % |
| SD | 2,7 % | 5,3 % | 15,4 % | 20,5 % | 26,1 % | 24,0 % |
| V | 6,6 % | 6,1 % | 5,3 % | 7,4 % | 5,4 % | 6,4 % |
| C | 7,0 % | 5,6 % | 5,1 % | 6,5 % | 4,8 % | 5,0 % |
| MP | 4,0 % | 5,8 % | 4,6 % | 2,5 % | 2,9 % | 3,8 % |
| KD | 7,0 % | 5,8 % | 4,5 % | 6,3 % | 5,5 % | 6,4 % |
| L | 4,6 % | 4,6 % | 3,3 % | 3,4 % | 3,2 % | 4,2 % |
| Övr | 2,8 % | 0,7 % | 2,6 % | 1,6 % | 1,5 % | 1,4 % |
| Valdeltagande | 82,5 % | 85,2 % | 86,4 % | 87,8 % | 85,3 % | 84,3 % |
Valdeltagande i Finspång 2006–2026
Kommunen mot länet (Östergötland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Finspång 2014
Så skiljer sig Finspång från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 43,2 % i Finspång mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 12,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +12,1
- SD +2,5
Svagare än i riket
- M −7,2
- MP −2,3
- FP −2,1
- FI −1,3
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Finspång, från 5,3 % till 15,4 % (+10,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 22,2 % till 16,1 % (−6,1).
- SD +10,1
- M −6,1
- FI +1,6
- FP −1,3
- KD −1,3
- MP −1,2
- V −0,8
- S −0,8
Valdeltagande i Finspång
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 86,4 %, vilket är 0,6 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Finspång på plats 122 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Finspång är indelad i 17 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 76,2 % i Storängen till 90,9 % i Hårstorp.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Storängen (53,9 %) och sitt svagaste i Brenäs (22,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 16, Moderaterna i 1 av 17 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Finspång är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 9,8 % i kommunvalet mot 15,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,6 procentenheter.
- SD −5,6
- V +3,2
- FP +2,1
- C +1,2
- KD −0,6
- M +0,5
- S +0,5
- MP +0,1
Största parti i Finspång sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Finspång i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 32,2 % | 84,3 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 35,5 % | 85,3 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 36,7 % | 87,8 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 43,2 % | 86,4 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 43,9 % | 85,2 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 47,4 % | 82,5 % |
Valresultat per valdistrikt i Finspång 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 17 valdistrikten i Finspång. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Brenäs | M | 23,9 % | M | 24,0 % | 82,3 % |
| Centrum | S | 47,0 % | S | 47,1 % | 78,2 % |
| Grosvad | S | 48,0 % | S | 48,8 % | 81,7 % |
| Grytgöl | S | 41,4 % | S | 40,0 % | 88,4 % |
| Hagaryd | S | 33,9 % | S | 27,0 % | 85,4 % |
| Hårstorp | S | 40,5 % | S | 40,2 % | 90,9 % |
| Hällestad | S | 42,5 % | S | 41,8 % | 85,6 % |
| Ljusfallshammar | S | 38,1 % | S | 36,8 % | 85,6 % |
| Lotorp | S | 35,7 % | S | 38,0 % | 84,1 % |
| Nyhem | S | 52,8 % | S | 53,1 % | 85,9 % |
| Regna | S | 27,2 % | S | 27,3 % | 82,1 % |
| Rejmyre | S | 45,8 % | S | 45,8 % | 83,4 % |
| Sonstorp | S | 36,4 % | S | 36,3 % | 88,8 % |
| Storängen | S | 53,9 % | S | 54,2 % | 76,2 % |
| Svälthagen | S | 47,4 % | S | 49,8 % | 84,6 % |
| Viggestorp | S | 42,3 % | S | 43,1 % | 89,1 % |
| Östermalm | S | 46,2 % | S | 45,8 % | 82,4 % |
Fler kommuner i Östergötlands län
Hela valresultatet för Östergötlands län 2014 · Alla kommuner 2014