Valresultat Söderköping 2014

I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Söderköping med 27,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (33,5 %). Valdeltagandet var 88,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Söderköping ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 9 valdistrikt.

Se Söderköping på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
88,3 %
Röstberättigade
11 217
Avgivna röster
9 909
Län
Östergötlands län

Riksdagsvalet 2014 i Söderköping

Riksdagsvalet 2014 i Söderköping: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 65127,0 %
MModeraterna2 55526,0 %
SDSverigedemokraterna1 62416,5 %
CCenterpartiet8568,7 %
MPMiljöpartiet de gröna5715,8 %
KDKristdemokraterna4945,0 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4254,3 %
VVänsterpartiet3723,8 %
FIFeministiskt initiativ1821,9 %
Övriga partier961,0 %

Landstingsvalet 2014 i Söderköping

Landstingsvalet 2014 i Söderköping: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 04131,8 %
MModeraterna2 39325,0 %
SDSverigedemokraterna98210,3 %
CCenterpartiet8649,0 %
KDKristdemokraterna6566,9 %
MPMiljöpartiet de gröna5465,7 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4995,2 %
VVänsterpartiet4654,9 %
Övriga partier1171,2 %

Kommunvalet 2014 i Söderköping

Kommunvalet 2014 i Söderköping: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 24333,5 %
MModeraterna2 32424,0 %
CCenterpartiet1 11911,6 %
SDSverigedemokraterna8438,7 %
MPMiljöpartiet de gröna6216,4 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)5215,4 %
KDKristdemokraterna5155,3 %
VVänsterpartiet4644,8 %
Övriga partier350,4 %

Partiernas utveckling i Söderköping 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Söderköping i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+11,5 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • C
  • MP
  • KD
  • L
  • V
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Söderköping per valår
Parti200620102014201820222026
S31,0 %26,2 %27,0 %22,4 %24,4 %22,6 %
M28,5 %33,7 %26,0 %21,7 %21,4 %21,5 %
SD2,7 %5,0 %16,5 %21,9 %26,7 %24,8 %
C11,7 %10,0 %8,7 %10,9 %7,1 %7,7 %
MP5,1 %7,1 %5,8 %3,5 %3,7 %5,0 %
KD7,6 %6,6 %5,0 %7,8 %7,1 %8,0 %
L5,3 %5,9 %4,3 %5,0 %4,4 %5,5 %
V4,4 %4,2 %3,8 %5,5 %4,1 %3,5 %
Övr3,6 %1,3 %2,8 %1,3 %1,1 %1,5 %
Valdeltagande83,3 %85,8 %88,3 %89,9 %88,8 %88,3 %

Valdeltagande i Söderköping 2006–2026

Kommunen mot länet (Östergötland).

8284868890%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Söderköping 2014

Så skiljer sig Söderköping från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 27,0 % i Söderköping mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 4,0 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +3,7
  • M +2,7
  • C +2,6
  • KD +0,5

Svagare än i riket

  • S −4,0
  • V −1,9
  • FI −1,3
  • FP −1,1

Förändring sedan valet 2010

Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Söderköping, från 5,0 % till 16,5 % (+11,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 33,7 % till 26,0 % (−7,7).

  • SD +11,5
  • M −7,7
  • FP −1,6
  • KD −1,5
  • FI +1,5
  • MP −1,3
  • C −1,3
  • S +0,7

Valdeltagande i Söderköping

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 88,3 %, vilket är 2,5 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Söderköping på plats 41 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Söderköping är indelad i 9 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 81,3 % i Alboga till 88,9 % i Drothem.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Skönberga (33,0 %) och sitt svagaste i Sankt Anna-Börrum (18,4 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 5, Socialdemokraterna i 4 av 9 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Söderköping är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 8,7 % i kommunvalet mot 16,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,8 procentenheter.

  • SD −7,8
  • S +6,5
  • C +2,8
  • M −2,0
  • FP +1,1
  • V +1,0
  • MP +0,6
  • KD +0,3

Största parti i Söderköping sedan 2006

Största parti har skiftat i Söderköping under perioden 2006–2014: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Söderköping per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Sverigedemokraterna24,8 %88,3 %
2022Sverigedemokraterna26,7 %88,8 %
2018Socialdemokraterna22,4 %89,9 %
2014Socialdemokraterna27,0 %88,3 %
2010Moderaterna33,7 %85,8 %
2006Socialdemokraterna31,0 %83,3 %

Valresultat per valdistrikt i Söderköping 2014

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 9 valdistrikten i Söderköping. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Söderköping, riksdagsvalet och kommunvalet 2014
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
AlbogaS32,8 %S42,4 %81,3 %
BossgårdS31,4 %S39,8 %84,7 %
DrothemM29,3 %S30,7 %88,9 %
S:t LaurentiiM29,2 %S32,9 %86,9 %
Sankt Anna-BörrumM30,3 %M28,0 %86,2 %
Skällvik-MogataM27,8 %M28,6 %88,1 %
SkönbergaS33,0 %S39,8 %85,9 %
Västra Husby-GårdebyM26,7 %S30,6 %87,3 %
Östra RydS26,4 %S30,3 %85,9 %

Utforska valdistrikten i Söderköping på kartan

Fler kommuner i Östergötlands län

Hela valresultatet för Östergötlands län 2014 · Alla kommuner 2014