Valresultat Söderköping 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Moderaterna största parti i Söderköping med 33,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (28,8 %). Valdeltagandet var 85,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Söderköping ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 9 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,8 %
- Röstberättigade
- 11 026
- Avgivna röster
- 9 460
- Län
- Östergötlands län
Riksdagsvalet 2010 i Söderköping
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 3 143 | 33,7 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 450 | 26,2 % |
| CCenterpartiet | 933 | 10,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 663 | 7,1 % |
| KDKristdemokraterna | 614 | 6,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 549 | 5,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 470 | 5,0 % |
| VVänsterpartiet | 396 | 4,2 % |
| Övriga partier | 118 | 1,3 % |
Landstingsvalet 2010 i Söderköping
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 2 410 | 26,7 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 308 | 25,5 % |
| VLVL | 1 347 | 14,9 % |
| CCenterpartiet | 848 | 9,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 503 | 5,6 % |
| KDKristdemokraterna | 469 | 5,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 434 | 4,8 % |
| VVänsterpartiet | 356 | 3,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 296 | 3,3 % |
| Övriga partier | 65 | 0,7 % |
Kommunvalet 2010 i Söderköping
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 627 | 28,8 % |
| MModeraterna | 2 607 | 28,5 % |
| CCenterpartiet | 1 385 | 15,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 607 | 6,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 586 | 6,4 % |
| KDKristdemokraterna | 554 | 6,1 % |
| VVänsterpartiet | 414 | 4,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 302 | 3,3 % |
| Övriga partier | 54 | 0,6 % |
Partiernas utveckling i Söderköping 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Söderköping i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har M gjort (+5,2 procentenheter).
- M
- S
- C
- MP
- KD
- L
- SD
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 28,5 % | 33,7 % | 26,0 % | 21,7 % | 21,4 % | 21,5 % |
| S | 31,0 % | 26,2 % | 27,0 % | 22,4 % | 24,4 % | 22,6 % |
| C | 11,7 % | 10,0 % | 8,7 % | 10,9 % | 7,1 % | 7,7 % |
| MP | 5,1 % | 7,1 % | 5,8 % | 3,5 % | 3,7 % | 5,0 % |
| KD | 7,6 % | 6,6 % | 5,0 % | 7,8 % | 7,1 % | 8,0 % |
| L | 5,3 % | 5,9 % | 4,3 % | 5,0 % | 4,4 % | 5,5 % |
| SD | 2,7 % | 5,0 % | 16,5 % | 21,9 % | 26,7 % | 24,8 % |
| V | 4,4 % | 4,2 % | 3,8 % | 5,5 % | 4,1 % | 3,5 % |
| Övr | 3,6 % | 1,3 % | 2,8 % | 1,3 % | 1,1 % | 1,5 % |
| Valdeltagande | 83,3 % | 85,8 % | 88,3 % | 89,9 % | 88,8 % | 88,3 % |
Valdeltagande i Söderköping 2006–2026
Kommunen mot länet (Östergötland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Söderköping 2010
Så skiljer sig Söderköping från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 26,2 % i Söderköping mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 4,4 procentenheter nedåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +3,6
- C +3,4
- KD +1,0
Svagare än i riket
- S −4,4
- V −1,4
- FP −1,2
- SD −0,7
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Söderköping, från 28,5 % till 33,7 % (+5,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 31,0 % till 26,2 % (−4,8).
- M +5,2
- S −4,8
- SD +2,4
- MP +2,0
- C −1,8
- KD −1,1
- JL −1,0
- FP +0,6
Valdeltagande i Söderköping
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 85,8 %, vilket är 1,2 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Söderköping på plats 76 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Söderköping är indelad i 9 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 79,1 % i Alboga till 87,8 % i Drothem.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Sankt Anna-Börrum (40,1 %) och sitt svagaste i Alboga (27,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 7, Socialdemokraterna i 2 av 9 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Söderköping är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 15,2 % i kommunvalet mot 10,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,2 procentenheter.
- C +5,2
- M −5,1
- S +2,5
- SD −1,7
- FP +0,5
- KD −0,5
- MP −0,5
- V +0,3
Största parti i Söderköping sedan 2006
Största parti har skiftat i Söderköping under perioden 2006–2010: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 24,8 % | 88,3 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 26,7 % | 88,8 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 22,4 % | 89,9 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 27,0 % | 88,3 % |
| 2010 | Moderaterna | 33,7 % | 85,8 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 31,0 % | 83,3 % |
Valresultat per valdistrikt i Söderköping 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 9 valdistrikten i Söderköping. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Alboga | S | 33,6 % | S | 36,9 % | 79,1 % |
| Bossgård | M | 31,2 % | S | 28,6 % | 80,8 % |
| Drothem | M | 34,9 % | M | 29,3 % | 87,8 % |
| S:t Laurentii | M | 38,6 % | M | 32,8 % | 82,9 % |
| Sankt Anna-Börrum | M | 40,1 % | M | 34,7 % | 81,6 % |
| Skällvik-Mogata | M | 34,8 % | M | 31,2 % | 83,8 % |
| Skönberga | S | 32,7 % | S | 36,7 % | 84,9 % |
| Västra Husby-Gårdeby | M | 35,5 % | M | 30,4 % | 84,0 % |
| Östra Ryd | M | 28,8 % | S | 27,2 % | 83,6 % |
Fler kommuner i Östergötlands län
Hela valresultatet för Östergötlands län 2010 · Alla kommuner 2010