Valresultat Linköping 2010

I riksdagsvalet 2010 blev Moderaterna största parti i Linköping med 30,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (30,6 %). Valdeltagandet var 87,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Linköping ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 93 valdistrikt.

Se Linköping på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
87,3 %
Röstberättigade
111 013
Avgivna röster
96 878
Län
Östergötlands län

Riksdagsvalet 2010 i Linköping

Riksdagsvalet 2010 i Linköping: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna29 35930,6 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna26 41927,6 %
MPMiljöpartiet de gröna8 9669,4 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)8 4398,8 %
KDKristdemokraterna6 0986,4 %
CCenterpartiet6 0846,3 %
VVänsterpartiet4 5224,7 %
SDSverigedemokraterna4 3234,5 %
Övriga partier1 6341,7 %

Landstingsvalet 2010 i Linköping

Landstingsvalet 2010 i Linköping: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna28 95631,5 %
MModeraterna26 92029,2 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)7 8498,5 %
MPMiljöpartiet de gröna7 7078,4 %
KDKristdemokraterna5 3375,8 %
CCenterpartiet4 9295,4 %
VVänsterpartiet4 5785,0 %
SDSverigedemokraterna2 9533,2 %
VLVL1 3751,5 %
Övriga partier1 4591,6 %

Kommunvalet 2010 i Linköping

Kommunvalet 2010 i Linköping: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna28 37330,6 %
MModeraterna27 98430,2 %
MPMiljöpartiet de gröna8 4899,2 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)7 9958,6 %
CCenterpartiet6 1196,6 %
KDKristdemokraterna4 5684,9 %
VVänsterpartiet4 1644,5 %
SDSverigedemokraterna3 4643,7 %
Övriga partier1 5541,7 %

Partiernas utveckling i Linköping 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Linköping i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−5,6 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • M
  • S
  • MP
  • L
  • KD
  • C
  • V
  • SD
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Linköping per valår
Parti200620102014201820222026
M27,2 %30,6 %24,2 %22,2 %20,9 %21,4 %
S33,2 %27,6 %29,1 %27,5 %30,1 %27,8 %
MP6,1 %9,4 %8,2 %5,6 %6,3 %7,5 %
L8,6 %8,8 %7,0 %7,2 %6,0 %5,4 %
KD7,7 %6,4 %5,8 %6,5 %5,3 %6,1 %
C7,1 %6,3 %6,1 %9,6 %8,1 %8,7 %
V4,8 %4,7 %4,7 %6,4 %6,0 %7,9 %
SD1,7 %4,5 %11,2 %13,2 %15,9 %13,6 %
Övr3,8 %1,7 %3,7 %1,7 %1,4 %1,5 %
Valdeltagande83,1 %87,3 %88,0 %89,2 %86,2 %87,2 %

Valdeltagande i Linköping 2006–2026

Kommunen mot länet (Östergötland).

8284868890%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Linköping 2010

Så skiljer sig Linköping från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 27,6 % i Linköping mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 3,1 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • MP +2,0
  • FP +1,7
  • KD +0,8
  • M +0,6

Svagare än i riket

  • S −3,1
  • SD −1,2
  • V −0,9
  • C −0,2

Förändring sedan valet 2006

Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Linköping, från 27,2 % till 30,6 % (+3,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 33,2 % till 27,6 % (−5,6).

  • S −5,6
  • M +3,5
  • MP +3,3
  • SD +2,8
  • KD −1,3
  • SPI −0,8
  • C −0,8
  • FP +0,3

Valdeltagande i Linköping

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 87,3 %, vilket är 2,6 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Linköping på plats 34 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Linköping är indelad i 93 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 70,9 % i Skäggetorp 1 (Skäggetorp C) till 94,7 % i Berga 5 (Vidingsjö N).

Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Rystad 4 (Ekängen) (53,0 %) och sitt svagaste i Skäggetorp 1 (Skäggetorp C) (9,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 58, Socialdemokraterna i 35 av 93 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Linköping är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 30,6 % i kommunvalet mot 27,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,0 procentenheter.

  • S +3,0
  • KD −1,4
  • SD −0,8
  • M −0,4
  • C +0,3
  • V −0,2
  • MP −0,2
  • FP −0,2

Största parti i Linköping sedan 2006

Största parti har skiftat i Linköping under perioden 2006–2010: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Linköping per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna27,8 %87,2 %
2022Socialdemokraterna30,1 %86,2 %
2018Socialdemokraterna27,5 %89,2 %
2014Socialdemokraterna29,1 %88,0 %
2010Moderaterna30,6 %87,3 %
2006Socialdemokraterna33,2 %83,1 %

Valresultat per valdistrikt i Linköping 2010

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 93 valdistrikten i Linköping. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Linköping, riksdagsvalet och kommunvalet 2010
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
BankekindM28,2 %M26,7 %90,0 %
Berga 1 (Ramshäll)M32,0 %M34,1 %81,3 %
Berga 2 (Berga NO)S54,7 %S58,4 %78,3 %
Berga 3 (Berga NV)S45,0 %S48,6 %78,0 %
Berga 4 (Berga SO)M35,5 %M36,4 %88,3 %
Berga 5 (Vidingsjö N)M41,2 %M42,8 %94,7 %
Berga 6 (Berga SV)S38,1 %S42,2 %82,5 %
Berga 7 (Vidingsjö S)S33,1 %S35,0 %88,4 %
Berga 8 (Haninge mfl)S37,3 %S40,3 %86,7 %
Berga 9 (Garnisonen)M37,9 %M40,0 %91,2 %
Domkyrko 1 (Nedre Vasastaden V)M36,3 %M38,2 %79,8 %
Domkyrko 2 (Hunneberg)M33,9 %M33,1 %82,5 %
Domkyrko 3 (Övre Vasastaden Ö)M32,8 %M33,9 %83,6 %
Domkyrko 4 (Övre Vasastaden V)S33,7 %S36,3 %80,1 %
Domkyrko 5 (Nedre Vasastaden Ö)M42,8 %M44,3 %83,4 %
Domkyrko 6 (Kanberget mfl)M38,2 %M39,2 %89,4 %
Domkyrko 7 (Innerstaden S)M40,6 %M41,2 %86,9 %
Domkyrko 8 (Ekkällan-Stolplyckan)S28,4 %S30,5 %82,9 %
Domkyrko 9 (Gottfridsberg NO)S28,9 %S30,5 %83,4 %
Domkyrko 10 (Gottfridsberg SO)M32,6 %M31,7 %86,2 %
Domkyrko 11 (Fridhem)M28,8 %M29,8 %87,2 %
Domkyrko 12 (Barhäll-Tornhagen)M32,7 %M32,1 %90,7 %
Domkyrko 13 (Åbylund)S38,3 %S40,3 %83,3 %
Domkyrko 14 (Valla)M35,4 %M36,3 %87,0 %
Domkyrko 15 (T1 N)M32,2 %M31,2 %87,4 %
Domkyrko 16 (T1 S)M30,6 %M31,0 %88,8 %
Domkyrko 17 (Innerstaden N)M36,9 %M39,5 %82,9 %
Flistad-LjungM33,1 %M31,9 %87,3 %
Johannelund 1 (Vimanshäll)M36,8 %M38,5 %85,9 %
Johannelund 2 (Johannelund NV)S35,6 %S39,1 %75,6 %
Johannelund 3 (Johannelund NO)S43,1 %S47,7 %85,4 %
Johannelund 4 (Ånestad)M37,0 %M41,4 %92,1 %
Johannelund 5 (Johannelund SV)S35,5 %S37,7 %83,0 %
Johannelund 6 (Johannelund SO)M29,0 %S32,5 %85,4 %
Kaga-LedbergM38,0 %M35,8 %90,3 %
Kärna 1 (Malmslätt SO mfl)M34,8 %M34,4 %83,1 %
Kärna 2 (Malmslätt mellersta)M31,9 %M33,3 %91,0 %
Kärna 3 (Tokarp)S36,0 %S42,3 %91,6 %
Kärna 4 (Malmslätt V)S40,0 %S45,1 %88,6 %
Landeryd 1 (Hackefors mfl)M45,2 %M43,0 %88,3 %
Landeryd 2 (Ekholmen NO mfl)S41,1 %S43,4 %79,9 %
Landeryd 3 (Kvinneby mfl)M38,9 %M41,9 %89,9 %
Landeryd 4 (Ekholmen NV)S39,3 %S41,8 %83,9 %
Landeryd 5 (Ekholmen SO)S44,9 %S47,3 %84,8 %
Landeryd 6 (Hjulsbro Mellersta)M50,0 %M52,7 %91,6 %
Landeryd 7 (Ekholmen SV)S32,3 %S34,7 %85,4 %
Landeryd 8 (Ullstämma)M33,2 %M34,4 %88,7 %
Landeryd 9 (Möjetorp-Holmen)M39,1 %M38,4 %86,6 %
Lillkyrka-GistadS29,3 %S30,8 %91,3 %
Nykil-GammalkilM29,3 %S26,6 %85,1 %
Rappestad (Rappestad-Vikingstad N)M34,4 %M32,6 %87,8 %
Ryd 1 (Ryd N)M32,8 %M33,1 %86,6 %
Ryd 2 (Ryd SO)S34,8 %S37,9 %80,2 %
Ryd 3 (Ryd SV)S36,6 %S42,7 %77,8 %
Ryd 4 (Ryd NO)S34,3 %S37,2 %80,6 %
Ryd 5 (Ryd mellersta)M25,0 %M26,6 %85,1 %
Rystad 2 (Tallboda V)M40,7 %M38,9 %85,3 %
Rystad 3 (Tallboda Ö)M35,6 %M33,2 %87,7 %
Rystad 4 (Ekängen)M53,0 %M53,0 %92,0 %
S:t Lars 1 (Innerstaden NO)M34,4 %M34,0 %79,8 %
S:t Lars 2 (Innerstaden Ö)M39,0 %M41,5 %80,4 %
S:t Lars 3 (Hejdegården)M32,0 %M32,7 %80,7 %
S:t Lars 4 (Kungsberget V mfl)M31,6 %S30,7 %82,9 %
S:t Lars 5 (Kungsberget-Tannefors N)M29,6 %M31,1 %79,2 %
S:t Lars 6 (Råberga-Tannefors S)M30,6 %M30,9 %77,7 %
S:t Lars 7 (Innerstaden SO)M38,0 %M37,6 %85,8 %
SjögestadM36,5 %M35,1 %88,5 %
SkedaM32,0 %M30,7 %90,8 %
Skäggetorp 1 (Skäggetorp C)S62,5 %S64,5 %70,9 %
Skäggetorp 2 (Nygård)S59,5 %S63,0 %76,0 %
Skäggetorp 3 (Skäggetorp SV)S50,6 %S50,4 %78,4 %
Skäggetorp 4 (Skäggetorp V)S53,3 %S56,4 %72,9 %
Skäggetorp 5 (Tornby-Skäggetorp N)S54,0 %S56,2 %71,6 %
Slaka 1 (Lambohov C)S35,5 %S39,0 %84,4 %
Slaka 2 (Lambohov Ö)S31,3 %S34,3 %87,0 %
Slaka 3 (Slaka-Lilla Mjärdevi)M30,7 %M29,3 %86,3 %
Slaka 4 (Lambohov S)S37,5 %S38,5 %84,1 %
StjärnorpM29,2 %M27,0 %88,1 %
Törnevalla-Ö SkrukebyM36,6 %M34,8 %87,5 %
UlrikaS29,8 %S29,2 %82,2 %
Vikingstad (Vikingstad S)M29,8 %S30,9 %89,5 %
Vist 1 (Vist-Sturefors S)M30,7 %S29,9 %89,7 %
Vist 2 (Sturefors N)S33,1 %S36,0 %92,3 %
Vreta Kloster 1 Berg-Vreta Kloster SM41,2 %M41,0 %89,5 %
Vreta Kloster 2 Ljungsbro-Vreta Kl NS33,5 %S35,0 %87,0 %
Vreta Kloster 3 (Ljungsbro Ö)M31,0 %M31,8 %88,1 %
Vreta Kloster 4 (Ljungsbro S)S38,2 %S40,6 %91,2 %
Vreta Kloster 5 (Ljungsbro V)S36,4 %S41,0 %85,5 %
VårdnäsM34,5 %M32,1 %86,2 %
VårdsbergM36,6 %M36,5 %90,8 %
Västerlösa-BjörkebergM33,9 %M29,9 %92,2 %
Örtomta-AskebyM27,1 %M28,1 %88,7 %
Östra Harg-Rystad 1 Östra Harg-RystaM40,7 %M37,7 %85,5 %

Utforska valdistrikten i Linköping på kartan

Fler kommuner i Östergötlands län

Hela valresultatet för Östergötlands län 2010 · Alla kommuner 2010