Valresultat Linköping 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Linköping med 33,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (35,0 %). Valdeltagandet var 83,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Linköping ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 91 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 83,1 %
- Röstberättigade
- 106 616
- Avgivna röster
- 88 629
- Län
- Östergötlands län
Riksdagsvalet 2006 i Linköping
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 28 852 | 33,2 % |
| MModeraterna | 23 624 | 27,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 7 441 | 8,6 % |
| KDKristdemokraterna | 6 697 | 7,7 % |
| CCenterpartiet | 6 216 | 7,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 5 268 | 6,1 % |
| VVänsterpartiet | 4 137 | 4,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 489 | 1,7 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 939 | 1,1 % |
| PPPiratpartiet | 910 | 1,0 % |
| Övriga partier | 1 394 | 1,6 % |
Landstingsvalet 2006 i Linköping
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 28 776 | 33,9 % |
| MModeraterna | 22 628 | 26,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 7 703 | 9,1 % |
| KDKristdemokraterna | 6 872 | 8,1 % |
| CCenterpartiet | 5 398 | 6,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 4 837 | 5,7 % |
| VVänsterpartiet | 4 540 | 5,3 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 1 665 | 2,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 405 | 1,7 % |
| VLVL | 881 | 1,0 % |
| Övriga partier | 131 | 0,2 % |
Kommunvalet 2006 i Linköping
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 30 480 | 35,0 % |
| MModeraterna | 22 581 | 26,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 7 498 | 8,6 % |
| KDKristdemokraterna | 6 580 | 7,6 % |
| CCenterpartiet | 6 180 | 7,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 5 873 | 6,8 % |
| VVänsterpartiet | 4 279 | 4,9 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 1 618 | 1,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 583 | 1,8 % |
| Övriga partier | 267 | 0,3 % |
Partiernas utveckling i Linköping 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Linköping i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- L
- KD
- C
- MP
- V
- Övr
- SD
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 33,2 % | 27,6 % | 29,1 % | 27,5 % | 30,1 % | 27,8 % |
| M | 27,2 % | 30,6 % | 24,2 % | 22,2 % | 20,9 % | 21,4 % |
| L | 8,6 % | 8,8 % | 7,0 % | 7,2 % | 6,0 % | 5,4 % |
| KD | 7,7 % | 6,4 % | 5,8 % | 6,5 % | 5,3 % | 6,1 % |
| C | 7,1 % | 6,3 % | 6,1 % | 9,6 % | 8,1 % | 8,7 % |
| MP | 6,1 % | 9,4 % | 8,2 % | 5,6 % | 6,3 % | 7,5 % |
| V | 4,8 % | 4,7 % | 4,7 % | 6,4 % | 6,0 % | 7,9 % |
| Övr | 3,8 % | 1,7 % | 3,7 % | 1,7 % | 1,4 % | 1,5 % |
| SD | 1,7 % | 4,5 % | 11,2 % | 13,2 % | 15,9 % | 13,6 % |
| Valdeltagande | 83,1 % | 87,3 % | 88,0 % | 89,2 % | 86,2 % | 87,2 % |
Valdeltagande i Linköping 2006–2026
Kommunen mot länet (Östergötland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Linköping 2006
Så skiljer sig Linköping från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Socialdemokraterna, som fick 33,2 % i Linköping mot 35,2 % i hela landet — en skillnad på 2,0 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +1,1
- KD +1,1
- FP +1,0
- MP +0,9
Svagare än i riket
- S −2,0
- SD −1,2
- V −1,1
- C −0,8
Valdeltagande i Linköping
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 83,1 %, vilket är 2,7 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Linköping på plats 48 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Linköping är indelad i 91 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 65,4 % i Skäggetorp 1 till 92,4 % i Kärna 3.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Skäggetorp 1 (61,2 %) och sitt svagaste i Landeryd 6 (17,3 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 58, Moderaterna i 33 av 91 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Linköping är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 35,0 % i kommunvalet mot 33,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 1,9 procentenheter.
- S +1,9
- M −1,2
- MP +0,7
- V +0,2
- KD −0,1
- FP +0,1
- C −0,0
Största parti i Linköping sedan 2006
Största parti har skiftat i Linköping under perioden 2006–2006: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 27,8 % | 87,2 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 30,1 % | 86,2 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 27,5 % | 89,2 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 29,1 % | 88,0 % |
| 2010 | Moderaterna | 30,6 % | 87,3 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 33,2 % | 83,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Linköping 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 91 valdistrikten i Linköping. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bankekind | S | 27,7 % | S | 28,9 % | 88,8 % |
| Berga 1 | M | 31,4 % | M | 30,8 % | 76,9 % |
| Berga 2 | S | 54,3 % | S | 57,5 % | 75,6 % |
| Berga 3 | S | 41,3 % | S | 42,4 % | 80,2 % |
| Berga 4 | M | 30,5 % | S | 31,8 % | 87,6 % |
| Berga 5 | M | 39,3 % | M | 36,7 % | 91,4 % |
| Berga 6 | S | 36,5 % | S | 39,1 % | 78,8 % |
| Berga 7 | S | 38,5 % | S | 39,1 % | 89,0 % |
| Berga 8 | S | 44,0 % | S | 45,6 % | 84,9 % |
| Domkyrko 2 | M | 36,3 % | M | 35,3 % | 82,2 % |
| Domkyrko 3 | M | 30,2 % | S | 31,0 % | 81,6 % |
| Domkyrko 4 | S | 38,9 % | S | 41,2 % | 76,9 % |
| Domkyrko 5 | M | 41,0 % | M | 40,9 % | 82,2 % |
| Domkyrko 6 | M | 37,0 % | M | 35,3 % | 86,8 % |
| Domkyrko 8 | S | 31,5 % | S | 33,1 % | 80,7 % |
| Domkyrko 9 | S | 30,6 % | S | 34,1 % | 81,4 % |
| Domkyrko 17 | M | 40,9 % | M | 40,6 % | 79,8 % |
| Domkyrko 1 | M | 37,8 % | M | 35,9 % | 77,9 % |
| Domkyrko 7 | M | 40,8 % | M | 37,5 % | 82,1 % |
| Domkyrko 10 | M | 29,8 % | S | 31,0 % | 87,2 % |
| Domkyrko 11 | S | 29,4 % | S | 32,8 % | 85,2 % |
| Domkyrko 12 | M | 31,9 % | S | 32,6 % | 89,3 % |
| Domkyrko 13 | S | 42,6 % | S | 42,5 % | 80,1 % |
| Domkyrko 14 | M | 30,1 % | M | 29,9 % | 85,3 % |
| Domkyrko 15 | M | 33,6 % | M | 31,5 % | 84,4 % |
| Domkyrko 16 | M | 27,4 % | M | 27,3 % | 85,3 % |
| Flistad-Ljung | S | 31,8 % | S | 32,6 % | 89,0 % |
| Johannelund 1 | M | 31,6 % | M | 31,4 % | 82,7 % |
| Johannelund 2 | S | 42,9 % | S | 45,6 % | 73,8 % |
| Johannelund 3 | S | 48,1 % | S | 50,1 % | 83,8 % |
| Johannelund 4 | M | 32,8 % | M | 31,0 % | 91,2 % |
| Johannelund 5 | S | 40,2 % | S | 42,5 % | 81,7 % |
| Johannelund 6 | M | 30,8 % | S | 31,9 % | 83,6 % |
| Kaga-Ledberg | S | 32,5 % | S | 33,3 % | 89,7 % |
| Kärna 1 | S | 36,5 % | S | 38,0 % | 84,2 % |
| Kärna 2 | S | 36,3 % | S | 37,6 % | 89,9 % |
| Kärna 3 | S | 45,5 % | S | 48,1 % | 92,4 % |
| Kärna 4 | S | 47,3 % | S | 50,3 % | 87,6 % |
| Landeryd 1 | M | 39,9 % | M | 38,0 % | 86,2 % |
| Landeryd 2 | S | 45,4 % | S | 45,8 % | 79,1 % |
| Landeryd 3 | M | 34,2 % | M | 33,3 % | 89,7 % |
| Landeryd 4 | S | 45,0 % | S | 47,4 % | 83,7 % |
| Landeryd 5 | S | 51,6 % | S | 51,4 % | 83,0 % |
| Landeryd 6 | M | 45,9 % | M | 43,9 % | 92,3 % |
| Landeryd 7 | S | 38,2 % | S | 40,8 % | 87,5 % |
| Landeryd 8 | S | 35,5 % | S | 36,4 % | 88,0 % |
| Landeryd 9 | S | 35,6 % | S | 37,3 % | 85,5 % |
| Lillkyrka-Gistad | S | 34,9 % | S | 34,9 % | 90,4 % |
| Nykil-Gammalkil | S | 27,6 % | S | 28,9 % | 84,2 % |
| Rappestad | S | 34,7 % | S | 35,2 % | 81,9 % |
| Ryd 1 | M | 32,0 % | M | 31,2 % | 83,8 % |
| Ryd 2 | S | 38,2 % | S | 43,5 % | 77,4 % |
| Ryd 3 | S | 36,1 % | S | 39,9 % | 79,0 % |
| Ryd 4 | S | 35,3 % | S | 39,1 % | 77,3 % |
| Ryd 5 | M | 23,6 % | M | 23,4 % | 81,5 % |
| Rystad 2 | S | 32,7 % | S | 33,9 % | 84,6 % |
| Rystad 3 | S | 40,5 % | S | 43,1 % | 85,6 % |
| S:t Lars 1 | M | 31,7 % | S | 31,5 % | 74,8 % |
| S:t Lars 2 | M | 40,9 % | M | 41,2 % | 80,1 % |
| S:t Lars 3 | M | 31,5 % | S | 30,9 % | 79,6 % |
| S:t Lars 4 | S | 34,0 % | S | 35,5 % | 80,0 % |
| S:t Lars 5 | S | 33,0 % | S | 35,8 % | 78,1 % |
| S:t Lars 6 | S | 30,4 % | S | 34,1 % | 78,2 % |
| S:t Lars 7 | M | 35,5 % | M | 35,1 % | 83,0 % |
| Sjögestad | S | 30,2 % | S | 29,1 % | 84,2 % |
| Skeda | M | 24,2 % | S | 24,4 % | 88,8 % |
| Skäggetorp 1 | S | 61,2 % | S | 64,8 % | 65,4 % |
| Skäggetorp 2 | S | 61,1 % | S | 62,5 % | 72,6 % |
| Skäggetorp 3 | S | 50,5 % | S | 51,6 % | 74,9 % |
| Skäggetorp 4 | S | 54,4 % | S | 57,5 % | 69,5 % |
| Skäggetorp 5 | S | 54,5 % | S | 57,2 % | 68,3 % |
| Slaka 1 | S | 41,0 % | S | 44,2 % | 80,1 % |
| Slaka 2 | S | 39,0 % | S | 40,2 % | 80,2 % |
| Slaka 3 | S | 29,8 % | S | 31,1 % | 86,1 % |
| Slaka 4 | S | 39,3 % | S | 41,9 % | 82,8 % |
| Stjärnorp | S | 28,9 % | S | 27,2 % | 85,9 % |
| Törnevalla-Ö Skrukeby | M | 27,9 % | S | 29,0 % | 84,7 % |
| Ulrika | S | 28,0 % | S | 28,5 % | 76,7 % |
| Vikingstad | S | 36,2 % | S | 36,4 % | 86,8 % |
| Vist 1 | S | 35,7 % | S | 36,1 % | 88,3 % |
| Vist 2 | S | 41,7 % | S | 40,4 % | 90,8 % |
| Vreta Kloster 1 | M | 33,0 % | M | 32,0 % | 86,2 % |
| Vreta Kloster 2 | S | 38,1 % | S | 39,7 % | 86,1 % |
| Vreta Kloster 3 | S | 34,8 % | S | 36,2 % | 85,5 % |
| Vreta Kloster 4 | S | 48,5 % | S | 48,8 % | 87,7 % |
| Vreta Kloster 5 | S | 42,3 % | S | 44,2 % | 84,7 % |
| Vårdnäs | M | 29,5 % | M | 27,8 % | 87,0 % |
| Vårdsberg | M | 32,6 % | M | 31,9 % | 89,4 % |
| Västerlösa-Björkeberg | S | 32,1 % | S | 32,6 % | 86,8 % |
| Örtomta-Askeby | S | 24,8 % | S | 24,8 % | 85,8 % |
| Östra Harg-Rystad 1 | M | 42,1 % | M | 40,4 % | 86,7 % |
Fler kommuner i Östergötlands län
Hela valresultatet för Östergötlands län 2006 · Alla kommuner 2006