Valresultat Ydre 2006

I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Ydre med 30,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (31,8 %). Valdeltagandet var 84,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Ydre ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 4 valdistrikt.

Se Ydre på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
84,5 %
Röstberättigade
3 006
Avgivna röster
2 539
Län
Östergötlands län

Riksdagsvalet 2006 i Ydre

Riksdagsvalet 2006 i Ydre: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna76330,8 %
MModeraterna49920,2 %
CCenterpartiet47519,2 %
KDKristdemokraterna35814,5 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1064,3 %
MPMiljöpartiet de gröna923,7 %
VVänsterpartiet893,6 %
SDSverigedemokraterna602,4 %
Övriga partier311,3 %

Landstingsvalet 2006 i Ydre

Landstingsvalet 2006 i Ydre: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna75931,9 %
CCenterpartiet54022,7 %
MModeraterna43218,1 %
KDKristdemokraterna34114,3 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1134,7 %
MPMiljöpartiet de gröna923,9 %
VVänsterpartiet542,3 %
SDSverigedemokraterna461,9 %
Övriga partier60,3 %

Kommunvalet 2006 i Ydre

Kommunvalet 2006 i Ydre: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna78831,8 %
CCenterpartiet78031,5 %
MModeraterna42317,1 %
KDKristdemokraterna28711,6 %
F o MF o M1315,3 %
Övriga partier702,8 %

Partiernas utveckling i Ydre 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Ydre i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • C
  • KD
  • L
  • MP
  • V
  • SD
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Ydre per valår
Parti200620102014201820222026
S30,8 %28,2 %29,1 %22,9 %25,9 %21,9 %
M20,2 %25,5 %17,7 %15,8 %16,2 %18,0 %
C19,2 %16,0 %16,4 %14,9 %11,2 %12,6 %
KD14,5 %11,3 %9,7 %12,4 %10,8 %11,2 %
L4,3 %5,1 %3,4 %3,6 %3,3 %4,2 %
MP3,7 %4,9 %4,3 %3,0 %4,0 %5,2 %
V3,6 %2,9 %3,2 %5,5 %2,9 %3,5 %
SD2,4 %5,8 %14,3 %20,5 %24,5 %21,7 %
Övr1,3 %0,4 %1,9 %1,5 %1,2 %1,8 %
Valdeltagande84,5 %88,7 %90,2 %91,3 %89,6 %89,7 %

Valdeltagande i Ydre 2006–2026

Kommunen mot länet (Östergötland).

8082,58587,59092,5%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Ydre 2006

Så skiljer sig Ydre från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Centerpartiet, som fick 19,2 % i Ydre mot 7,9 % i hela landet — en skillnad på 11,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • C +11,3
  • KD +7,9

Svagare än i riket

  • M −5,9
  • S −4,4
  • FP −3,2
  • V −2,2

Valdeltagande i Ydre

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 84,5 %, vilket är 4,0 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Ydre på plats 21 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.

Skillnader mellan valdistrikten

Ydre är indelad i 4 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 82,4 % i Sund-Svinhult-Norra Vi till 87,2 % i Torpa.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Sund-Svinhult-Norra Vi (34,6 %) och sitt svagaste i Asby (23,0 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 3, Centerpartiet i 1 av 4 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Ydre är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 31,5 % i kommunvalet mot 19,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 12,3 procentenheter.

  • C +12,3
  • FP −4,2
  • M −3,1
  • MP −3,0
  • KD −2,9
  • V −2,8
  • S +0,9

Största parti i Ydre sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Ydre i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Ydre per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna21,9 %89,7 %
2022Socialdemokraterna25,9 %89,6 %
2018Socialdemokraterna22,9 %91,3 %
2014Socialdemokraterna29,1 %90,2 %
2010Socialdemokraterna28,2 %88,7 %
2006Socialdemokraterna30,8 %84,5 %

Valresultat per valdistrikt i Ydre 2006

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 4 valdistrikten i Ydre. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Ydre, riksdagsvalet och kommunvalet 2006
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
AsbyC26,4 %C40,3 %85,6 %
Sund-Svinhult-Norra ViS34,6 %S34,7 %82,4 %
TorpaS32,8 %S34,9 %87,2 %
Västra RydS25,4 %C31,7 %84,7 %

Utforska valdistrikten i Ydre på kartan

Fler kommuner i Östergötlands län

Hela valresultatet för Östergötlands län 2006 · Alla kommuner 2006