Valresultat Mjölby 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Mjölby med 43,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (42,5 %). Valdeltagandet var 82,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Mjölby ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 16 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 82,3 %
- Röstberättigade
- 19 552
- Avgivna röster
- 16 097
- Län
- Östergötlands län
Riksdagsvalet 2006 i Mjölby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 774 | 43,1 % |
| MModeraterna | 3 350 | 21,3 % |
| CCenterpartiet | 1 363 | 8,7 % |
| KDKristdemokraterna | 1 132 | 7,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 855 | 5,4 % |
| VVänsterpartiet | 727 | 4,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 494 | 3,1 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 403 | 2,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 308 | 2,0 % |
| Övriga partier | 303 | 1,9 % |
Landstingsvalet 2006 i Mjölby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 401 | 42,0 % |
| MModeraterna | 2 989 | 19,6 % |
| CCenterpartiet | 1 436 | 9,4 % |
| KDKristdemokraterna | 1 256 | 8,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 046 | 6,9 % |
| VVänsterpartiet | 760 | 5,0 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 621 | 4,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 412 | 2,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 238 | 1,6 % |
| Övriga partier | 73 | 0,5 % |
Kommunvalet 2006 i Mjölby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 611 | 42,5 % |
| MModeraterna | 2 927 | 18,8 % |
| CCenterpartiet | 1 599 | 10,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 188 | 7,6 % |
| KDKristdemokraterna | 1 159 | 7,4 % |
| VVänsterpartiet | 835 | 5,4 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 660 | 4,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 352 | 2,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 211 | 1,4 % |
| Övriga partier | 15 | 0,1 % |
Partiernas utveckling i Mjölby 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Mjölby i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- C
- KD
- L
- V
- Övr
- MP
- SPI
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 43,1 % | 37,8 % | 37,7 % | 31,7 % | 31,8 % | 28,4 % |
| M | 21,3 % | 26,0 % | 21,0 % | 20,3 % | 20,2 % | 21,9 % |
| C | 8,7 % | 6,8 % | 6,4 % | 8,2 % | 5,7 % | 5,6 % |
| KD | 7,2 % | 5,7 % | 4,8 % | 6,4 % | 6,1 % | 6,8 % |
| L | 5,4 % | 6,4 % | 4,3 % | 4,4 % | 4,0 % | 4,9 % |
| V | 4,6 % | 5,1 % | 4,3 % | 5,7 % | 4,0 % | 5,2 % |
| Övr | 3,9 % | 5,6 % | 17,2 % | 20,5 % | 25,4 % | 23,7 % |
| MP | 3,1 % | 5,8 % | 4,3 % | 2,8 % | 2,8 % | 3,5 % |
| SPI | 2,6 % | 0,9 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % |
| Valdeltagande | 82,3 % | 85,8 % | 87,0 % | 88,6 % | 86,8 % | 86,4 % |
Valdeltagande i Mjölby 2006–2026
Kommunen mot länet (Östergötland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Mjölby 2006
Så skiljer sig Mjölby från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Socialdemokraterna, som fick 43,1 % i Mjölby mot 35,2 % i hela landet — en skillnad på 7,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +7,9
- SPI +2,0
- C +0,8
- KD +0,6
Svagare än i riket
- M −4,8
- FP −2,1
- MP −2,0
- V −1,2
Valdeltagande i Mjölby
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 82,3 %, vilket är 1,9 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Mjölby på plats 68 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Mjölby är indelad i 16 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 73,9 % i Mjölby 4 till 86,7 % i Mjölby 7.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Mjölby 2 (58,8 %) och sitt svagaste i Herrb-Norml-Skepps-Vallerst (21,4 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 15, Moderaterna i 1 av 16 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Mjölby är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 18,8 % i kommunvalet mot 21,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 2,5 procentenheter.
- M −2,5
- FP +2,2
- C +1,6
- MP −0,9
- V +0,7
- S −0,6
- KD +0,2
Största parti i Mjölby sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Mjölby i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 28,4 % | 86,4 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 31,8 % | 86,8 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 31,7 % | 88,6 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 37,7 % | 87,0 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 37,8 % | 85,8 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 43,1 % | 82,3 % |
Valresultat per valdistrikt i Mjölby 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 16 valdistrikten i Mjölby. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Appuna-Hogst-Kumla-Väderst | S | 37,5 % | S | 33,0 % | 84,5 % |
| Herrb-Norml-Skepps-Vallerst | M | 30,3 % | C | 31,8 % | 81,4 % |
| Högby | S | 50,1 % | S | 50,4 % | 85,3 % |
| Mjölby 1 | S | 53,3 % | S | 54,1 % | 79,2 % |
| Mjölby 2 | S | 58,8 % | S | 59,0 % | 80,6 % |
| Mjölby 3 | S | 46,3 % | S | 48,1 % | 76,4 % |
| Mjölby 4 | S | 43,9 % | S | 48,2 % | 73,9 % |
| Mjölby 5 | S | 41,7 % | S | 44,2 % | 83,0 % |
| Mjölby 6 | S | 39,5 % | S | 42,1 % | 79,9 % |
| Mjölby 7 | S | 42,9 % | S | 46,4 % | 86,7 % |
| Skänninge 1 | S | 51,3 % | S | 46,3 % | 79,2 % |
| Skänninge 2 | S | 33,1 % | M | 29,7 % | 85,7 % |
| Skänninge 3 | S | 52,5 % | S | 47,2 % | 81,2 % |
| Sya-V Harg-Ö Tollstad | S | 30,7 % | S | 30,8 % | 84,4 % |
| Veta | S | 41,0 % | S | 38,8 % | 86,0 % |
| Viby | S | 40,5 % | S | 37,7 % | 83,8 % |
Fler kommuner i Östergötlands län
Hela valresultatet för Östergötlands län 2006 · Alla kommuner 2006