Valresultat Mjölby 2022

I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Mjölby med 31,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (31,7 %). Valdeltagandet var 86,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Mjölby ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 18 valdistrikt.

Se Mjölby på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
86,8 %
Röstberättigade
21 414
Avgivna röster
18 590
Län
Östergötlands län

Riksdagsvalet 2022 i Mjölby

Riksdagsvalet 2022 i Mjölby: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna5 84031,8 %
SDSverigedemokraterna4 49624,5 %
MModeraterna3 70920,2 %
KDKristdemokraterna1 1146,1 %
CCenterpartiet1 0565,7 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)7384,0 %
VVänsterpartiet7314,0 %
MPMiljöpartiet de gröna5182,8 %
Övriga partier1761,0 %

Regionvalet 2022 i Mjölby

Regionvalet 2022 i Mjölby: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna5 85232,5 %
MModeraterna3 62920,2 %
SDSverigedemokraterna3 45419,2 %
KDKristdemokraterna1 4988,3 %
CCenterpartiet1 0906,1 %
VVänsterpartiet1 0836,0 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)9335,2 %
MPMiljöpartiet de gröna3501,9 %
Övriga partier1180,7 %

Kommunvalet 2022 i Mjölby

Kommunvalet 2022 i Mjölby: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna5 74631,7 %
MModeraterna3 63020,0 %
SDSverigedemokraterna3 51419,4 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 4948,2 %
CCenterpartiet1 1866,5 %
KDKristdemokraterna1 0645,9 %
VVänsterpartiet1 0625,9 %
MPMiljöpartiet de gröna3762,1 %
Övriga partier550,3 %

Partiernas utveckling i Mjölby 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Mjölby i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+5,1 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • KD
  • C
  • L
  • V
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Mjölby per valår
Parti200620102014201820222026
S43,1 %37,8 %37,7 %31,7 %31,8 %28,4 %
SD2,0 %4,8 %14,9 %19,4 %24,5 %22,2 %
M21,3 %26,0 %21,0 %20,3 %20,2 %21,9 %
KD7,2 %5,7 %4,8 %6,4 %6,1 %6,8 %
C8,7 %6,8 %6,4 %8,2 %5,7 %5,6 %
L5,4 %6,4 %4,3 %4,4 %4,0 %4,9 %
V4,6 %5,1 %4,3 %5,7 %4,0 %5,2 %
MP3,1 %5,8 %4,3 %2,8 %2,8 %3,5 %
Övr4,5 %1,6 %2,3 %1,1 %1,0 %1,6 %
Valdeltagande82,3 %85,8 %87,0 %88,6 %86,8 %86,4 %

Valdeltagande i Mjölby 2006–2026

Kommunen mot länet (Östergötland).

8284868890%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Mjölby 2022

Så skiljer sig Mjölby från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 24,5 % i Mjölby mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 3,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +3,9
  • S +1,5
  • M +1,1
  • KD +0,7

Svagare än i riket

  • V −2,8
  • MP −2,3
  • C −1,0
  • L −0,6

Förändring sedan valet 2018

Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Mjölby, från 19,4 % till 24,5 % (+5,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 8,2 % till 5,7 % (−2,4).

  • SD +5,1
  • C −2,4
  • V −1,7
  • L −0,4
  • KD −0,3
  • M −0,1
  • S +0,1
  • MP −0,0

Valdeltagande i Mjölby

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 86,8 %, vilket är 2,6 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Mjölby på plats 76 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Mjölby är indelad i 18 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 74,9 % i Slomarp-Egeby-Prästgårdsliden till 92,4 % i Normlösa mfl.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Västra Lundby (43,4 %) och sitt svagaste i Normlösa mfl (17,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 14, Sverigedemokraterna i 3, Moderaterna i 1 av 18 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Mjölby är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 19,4 % i kommunvalet mot 24,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,1 procentenheter.

  • SD −5,1
  • L +4,2
  • V +1,9
  • C +0,8
  • KD −0,2
  • M −0,2
  • S −0,1

Största parti i Mjölby sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Mjölby i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Mjölby per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna28,4 %86,4 %
2022Socialdemokraterna31,8 %86,8 %
2018Socialdemokraterna31,7 %88,6 %
2014Socialdemokraterna37,7 %87,0 %
2010Socialdemokraterna37,8 %85,8 %
2006Socialdemokraterna43,1 %82,3 %

Valresultat per valdistrikt i Mjölby 2022

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 18 valdistrikten i Mjölby. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Mjölby, riksdagsvalet och kommunvalet 2022
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Dacke-EgebybackenS38,5 %S39,1 %81,4 %
EldlösaS31,3 %S32,6 %88,8 %
HögbyS35,4 %S37,4 %82,7 %
LagmanS29,8 %S30,9 %80,4 %
Mantorps centrum mflS36,0 %S30,4 %86,2 %
Normlösa mflM26,9 %M28,4 %92,4 %
Norrgården-Albacken mflS37,0 %S40,5 %81,8 %
Skänninge centrum-HattorpS35,9 %S35,6 %82,6 %
Skänninge landsbygdSD31,2 %SD25,2 %86,4 %
Slomarp-Egeby-PrästgårdslidenS39,1 %S39,4 %74,9 %
Sya-Västra Harg-Östra TollstadSD29,5 %SD24,4 %89,0 %
VasastadenS33,3 %S35,2 %82,3 %
VetaS29,7 %S27,4 %88,8 %
VibyS27,7 %L26,6 %88,6 %
Väderstad-Appuna-Hogstad-KumlaSD27,0 %M26,2 %88,8 %
Västra Lund-TrojenborgS33,5 %S33,6 %84,9 %
Västra LundbyS43,4 %S46,6 %77,5 %
Östra Lundby mflS31,6 %S34,4 %78,6 %

Utforska valdistrikten i Mjölby på kartan

Fler kommuner i Östergötlands län

Hela valresultatet för Östergötlands län 2022 · Alla kommuner 2022