Valresultat Boxholm 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Boxholm med 35,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (39,6 %). Valdeltagandet var 88,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Boxholm ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 3 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 88,0 %
- Röstberättigade
- 4 307
- Avgivna röster
- 3 789
- Län
- Östergötlands län
Riksdagsvalet 2022 i Boxholm
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 347 | 35,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 999 | 26,6 % |
| MModeraterna | 558 | 14,9 % |
| KDKristdemokraterna | 226 | 6,0 % |
| CCenterpartiet | 222 | 5,9 % |
| VVänsterpartiet | 154 | 4,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 98 | 2,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 93 | 2,5 % |
| Övriga partier | 52 | 1,4 % |
Regionvalet 2022 i Boxholm
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 379 | 37,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 717 | 19,5 % |
| MModeraterna | 611 | 16,6 % |
| KDKristdemokraterna | 324 | 8,8 % |
| CCenterpartiet | 269 | 7,3 % |
| VVänsterpartiet | 204 | 5,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 87 | 2,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 63 | 1,7 % |
| Övriga partier | 26 | 0,7 % |
Kommunvalet 2022 i Boxholm
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 463 | 39,6 % |
| MModeraterna | 757 | 20,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 681 | 18,4 % |
| CCenterpartiet | 415 | 11,2 % |
| KDKristdemokraterna | 206 | 5,6 % |
| VVänsterpartiet | 89 | 2,4 % |
| Övriga partier | 84 | 2,3 % |
Partiernas utveckling i Boxholm 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Boxholm i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+7,0 procentenheter).
- S
- SD
- M
- KD
- C
- V
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 50,6 % | 45,4 % | 44,1 % | 37,7 % | 35,9 % | 30,3 % |
| SD | 2,6 % | 5,4 % | 15,6 % | 19,7 % | 26,6 % | 24,0 % |
| M | 13,5 % | 20,2 % | 14,8 % | 15,0 % | 14,9 % | 16,4 % |
| KD | 8,0 % | 5,1 % | 4,4 % | 5,8 % | 6,0 % | 6,8 % |
| C | 11,2 % | 9,1 % | 8,3 % | 9,6 % | 5,9 % | 7,0 % |
| V | 5,5 % | 5,7 % | 4,3 % | 4,9 % | 4,1 % | 5,5 % |
| MP | 2,9 % | 4,9 % | 4,2 % | 2,5 % | 2,6 % | 3,5 % |
| L | 2,9 % | 3,7 % | 2,7 % | 2,7 % | 2,5 % | 4,4 % |
| Övr | 2,9 % | 0,5 % | 1,5 % | 2,1 % | 1,4 % | 2,0 % |
| Valdeltagande | 83,6 % | 87,3 % | 89,3 % | 89,1 % | 88,0 % | 88,0 % |
Valdeltagande i Boxholm 2006–2026
Kommunen mot länet (Östergötland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Boxholm 2022
Så skiljer sig Boxholm från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 26,6 % i Boxholm mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 6,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +6,1
- S +5,6
- KD +0,7
Svagare än i riket
- M −4,2
- V −2,6
- MP −2,5
- L −2,1
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Boxholm, från 19,7 % till 26,6 % (+7,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 9,6 % till 5,9 % (−3,6).
- SD +7,0
- C −3,6
- S −1,7
- V −0,8
- KD +0,3
- L −0,2
- M −0,1
- MP +0,1
Valdeltagande i Boxholm
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 88,0 %, vilket är 3,8 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Boxholm på plats 37 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Boxholm är indelad i 3 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 83,7 % i Boxholm Västra m fl till 88,6 % i Strålsnäs-Åsbo-Ekeby-Rinna.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Boxholm Östra-Malexander-Blåvik (40,7 %) och sitt svagaste i Strålsnäs-Åsbo-Ekeby-Rinna (25,1 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 2, Sverigedemokraterna i 1 av 3 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Boxholm är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 18,4 % i kommunvalet mot 26,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,2 procentenheter.
- SD −8,2
- M +5,6
- C +5,3
- S +3,7
- V −1,7
- KD −0,5
Största parti i Boxholm sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Boxholm i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 30,3 % | 88,0 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 35,9 % | 88,0 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 37,7 % | 89,1 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 44,1 % | 89,3 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 45,4 % | 87,3 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 50,6 % | 83,6 % |
Valresultat per valdistrikt i Boxholm 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 3 valdistrikten i Boxholm. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Boxholm Västra m fl | S | 39,4 % | S | 46,7 % | 83,7 % |
| Boxholm Östra-Malexander-Blåvik | S | 40,7 % | S | 43,0 % | 85,2 % |
| Strålsnäs-Åsbo-Ekeby-Rinna | SD | 26,6 % | S | 24,9 % | 88,6 % |
Fler kommuner i Östergötlands län
Hela valresultatet för Östergötlands län 2022 · Alla kommuner 2022