Valresultat Boxholm 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Boxholm med 44,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (52,0 %). Valdeltagandet var 89,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Boxholm ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 3 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 89,3 %
- Röstberättigade
- 4 168
- Avgivna röster
- 3 720
- Län
- Östergötlands län
Riksdagsvalet 2014 i Boxholm
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 626 | 44,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 576 | 15,6 % |
| MModeraterna | 545 | 14,8 % |
| CCenterpartiet | 305 | 8,3 % |
| KDKristdemokraterna | 164 | 4,4 % |
| VVänsterpartiet | 158 | 4,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 156 | 4,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 101 | 2,7 % |
| Övriga partier | 56 | 1,5 % |
Landstingsvalet 2014 i Boxholm
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 744 | 48,8 % |
| MModeraterna | 526 | 14,7 % |
| CCenterpartiet | 334 | 9,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 327 | 9,1 % |
| KDKristdemokraterna | 174 | 4,9 % |
| VVänsterpartiet | 164 | 4,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 147 | 4,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 139 | 3,9 % |
| Övriga partier | 19 | 0,5 % |
Kommunvalet 2014 i Boxholm
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 883 | 52,0 % |
| MModeraterna | 638 | 17,6 % |
| CCenterpartiet | 390 | 10,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 190 | 5,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 183 | 5,0 % |
| KDKristdemokraterna | 135 | 3,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 130 | 3,6 % |
| VVänsterpartiet | 70 | 1,9 % |
| Övriga partier | 5 | 0,1 % |
Partiernas utveckling i Boxholm 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Boxholm i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+10,2 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- KD
- V
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 50,6 % | 45,4 % | 44,1 % | 37,7 % | 35,9 % | 30,3 % |
| SD | 2,6 % | 5,4 % | 15,6 % | 19,7 % | 26,6 % | 24,0 % |
| M | 13,5 % | 20,2 % | 14,8 % | 15,0 % | 14,9 % | 16,4 % |
| C | 11,2 % | 9,1 % | 8,3 % | 9,6 % | 5,9 % | 7,0 % |
| KD | 8,0 % | 5,1 % | 4,4 % | 5,8 % | 6,0 % | 6,8 % |
| V | 5,5 % | 5,7 % | 4,3 % | 4,9 % | 4,1 % | 5,5 % |
| MP | 2,9 % | 4,9 % | 4,2 % | 2,5 % | 2,6 % | 3,5 % |
| L | 2,9 % | 3,7 % | 2,7 % | 2,7 % | 2,5 % | 4,4 % |
| Övr | 2,9 % | 0,5 % | 1,5 % | 2,1 % | 1,4 % | 2,0 % |
| Valdeltagande | 83,6 % | 87,3 % | 89,3 % | 89,1 % | 88,0 % | 88,0 % |
Valdeltagande i Boxholm 2006–2026
Kommunen mot länet (Östergötland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Boxholm 2014
Så skiljer sig Boxholm från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 44,1 % i Boxholm mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 13,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +13,1
- SD +2,8
- C +2,2
Svagare än i riket
- M −8,5
- FP −2,7
- MP −2,7
- V −1,4
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Boxholm, från 5,4 % till 15,6 % (+10,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 20,2 % till 14,8 % (−5,4).
- SD +10,2
- M −5,4
- V −1,4
- S −1,3
- FP −0,9
- C −0,8
- MP −0,7
- KD −0,7
Valdeltagande i Boxholm
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 89,3 %, vilket är 3,4 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Boxholm på plats 22 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Boxholm är indelad i 3 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 85,4 % i Boxholm Östra-Malexander-Blåvik till 88,3 % i Strålsnäs-Åsbo-Ekeby-Rinna.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Boxholm Västra m fl (51,2 %) och sitt svagaste i Strålsnäs-Åsbo-Ekeby-Rinna (30,1 %). Partiet var största parti i samtliga 3 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Boxholm är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 5,0 % i kommunvalet mot 15,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 10,6 procentenheter.
- SD −10,6
- S +7,9
- M +2,8
- C +2,5
- V −2,4
- KD −0,7
- MP −0,6
Största parti i Boxholm sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Boxholm i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 30,3 % | 88,0 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 35,9 % | 88,0 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 37,7 % | 89,1 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 44,1 % | 89,3 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 45,4 % | 87,3 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 50,6 % | 83,6 % |
Valresultat per valdistrikt i Boxholm 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 3 valdistrikten i Boxholm. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Boxholm Västra m fl | S | 51,2 % | S | 60,7 % | 87,6 % |
| Boxholm Östra-Malexander-Blåvik | S | 47,5 % | S | 55,4 % | 85,4 % |
| Strålsnäs-Åsbo-Ekeby-Rinna | S | 30,1 % | S | 35,1 % | 88,3 % |
Fler kommuner i Östergötlands län
Hela valresultatet för Östergötlands län 2014 · Alla kommuner 2014