Valresultat Linköping 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Linköping med 29,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (32,3 %). Valdeltagandet var 88,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Linköping ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 95 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 88,0 %
- Röstberättigade
- 115 263
- Avgivna röster
- 101 459
- Län
- Östergötlands län
Riksdagsvalet 2014 i Linköping
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 29 210 | 29,1 % |
| MModeraterna | 24 281 | 24,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 11 214 | 11,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 8 268 | 8,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 6 988 | 7,0 % |
| CCenterpartiet | 6 157 | 6,1 % |
| KDKristdemokraterna | 5 790 | 5,8 % |
| VVänsterpartiet | 4 709 | 4,7 % |
| FIFeministiskt initiativ | 2 599 | 2,6 % |
| OVRövriga partier | 1 156 | 1,2 % |
Landstingsvalet 2014 i Linköping
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 33 541 | 33,9 % |
| MModeraterna | 23 064 | 23,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 8 108 | 8,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 7 615 | 7,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 7 582 | 7,7 % |
| KDKristdemokraterna | 6 299 | 6,4 % |
| VVänsterpartiet | 5 764 | 5,8 % |
| CCenterpartiet | 5 537 | 5,6 % |
| Övriga partier | 1 502 | 1,5 % |
Kommunvalet 2014 i Linköping
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 32 202 | 32,3 % |
| MModeraterna | 24 113 | 24,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 8 617 | 8,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 8 194 | 8,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 7 270 | 7,3 % |
| CCenterpartiet | 7 011 | 7,0 % |
| VVänsterpartiet | 4 750 | 4,8 % |
| KDKristdemokraterna | 4 750 | 4,8 % |
| FIFeministiskt initiativ | 1 436 | 1,4 % |
| PPPiratpartiet | 1 122 | 1,1 % |
| Övriga partier | 280 | 0,3 % |
Partiernas utveckling i Linköping 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Linköping i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+6,7 procentenheter).
- S
- M
- SD
- MP
- L
- C
- KD
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 33,2 % | 27,6 % | 29,1 % | 27,5 % | 30,1 % | 27,8 % |
| M | 27,2 % | 30,6 % | 24,2 % | 22,2 % | 20,9 % | 21,4 % |
| SD | 1,7 % | 4,5 % | 11,2 % | 13,2 % | 15,9 % | 13,6 % |
| MP | 6,1 % | 9,4 % | 8,2 % | 5,6 % | 6,3 % | 7,5 % |
| L | 8,6 % | 8,8 % | 7,0 % | 7,2 % | 6,0 % | 5,4 % |
| C | 7,1 % | 6,3 % | 6,1 % | 9,6 % | 8,1 % | 8,7 % |
| KD | 7,7 % | 6,4 % | 5,8 % | 6,5 % | 5,3 % | 6,1 % |
| V | 4,8 % | 4,7 % | 4,7 % | 6,4 % | 6,0 % | 7,9 % |
| Övr | 3,8 % | 1,7 % | 3,7 % | 1,7 % | 1,4 % | 1,5 % |
| Valdeltagande | 83,1 % | 87,3 % | 88,0 % | 89,2 % | 86,2 % | 87,2 % |
Valdeltagande i Linköping 2006–2026
Kommunen mot länet (Östergötland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Linköping 2014
Så skiljer sig Linköping från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 29,1 % i Linköping mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 1,9 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- FP +1,5
- MP +1,4
- KD +1,2
- M +0,9
Svagare än i riket
- S −1,9
- SD −1,7
- V −1,0
- FI −0,5
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Linköping, från 4,5 % till 11,2 % (+6,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 30,6 % till 24,2 % (−6,4).
- SD +6,7
- M −6,4
- FI +2,2
- FP −1,8
- S +1,5
- MP −1,1
- OVR +1,1
- KD −0,6
Valdeltagande i Linköping
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 88,0 %, vilket är 2,2 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Linköping på plats 52 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Linköping är indelad i 95 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 65,1 % i Skäggetorp 1 (Skäggetorp C) till 94,1 % i Berga 5 (Vidingsjö N).
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Skäggetorp 1 (Skäggetorp C) (58,6 %) och sitt svagaste i Rystad 4 (Ekängen) (13,1 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 56, Moderaterna i 39 av 95 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Linköping är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 32,3 % i kommunvalet mot 29,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,2 procentenheter.
- S +3,2
- SD −3,0
- KD −1,0
- C +0,9
- MP +0,4
- FP +0,3
- V +0,1
- M −0,0
Största parti i Linköping sedan 2006
Största parti har skiftat i Linköping under perioden 2006–2014: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 27,8 % | 87,2 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 30,1 % | 86,2 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 27,5 % | 89,2 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 29,1 % | 88,0 % |
| 2010 | Moderaterna | 30,6 % | 87,3 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 33,2 % | 83,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Linköping 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 95 valdistrikten i Linköping. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bankekind | S | 27,6 % | S | 31,4 % | 91,9 % |
| Berga 1 (Ramshäll) | S | 27,5 % | S | 30,5 % | 81,4 % |
| Berga 2 (Berga NO) | S | 50,5 % | S | 56,4 % | 77,7 % |
| Berga 3 (Berga NV) | S | 45,4 % | S | 53,2 % | 73,0 % |
| Berga 4 (Berga SO) | M | 30,0 % | M | 31,5 % | 88,5 % |
| Berga 5 (Vidingsjö N) | M | 37,8 % | M | 36,1 % | 94,1 % |
| Berga 6 (Berga SV) | S | 41,7 % | S | 47,1 % | 79,5 % |
| Berga 7 (Vidingsjö S) | S | 34,9 % | S | 41,2 % | 89,6 % |
| Berga 8 (Haninge mfl) | S | 39,0 % | S | 41,7 % | 87,7 % |
| Berga 9 (Garnisonen) | S | 26,6 % | S | 30,8 % | 92,0 % |
| Domkyrko 1 (Nedre Vasastaden V) | M | 27,9 % | M | 29,5 % | 78,6 % |
| Domkyrko 2 (Hunneberg) | M | 25,6 % | S | 27,3 % | 81,0 % |
| Domkyrko 3 (Övre Vasastaden Ö) | M | 25,6 % | S | 27,4 % | 83,0 % |
| Domkyrko 4 (Övre Vasastaden V) | S | 37,4 % | S | 39,1 % | 80,2 % |
| Domkyrko 5 (Nedre Vasastaden Ö) | M | 31,8 % | M | 33,9 % | 84,9 % |
| Domkyrko 6 (Kanberget mfl) | M | 31,0 % | M | 30,9 % | 86,7 % |
| Domkyrko 7 (Innerstaden S) | M | 33,5 % | M | 35,4 % | 86,2 % |
| Domkyrko 8 (Ekkällan-Stolplyckan) | S | 29,3 % | S | 30,4 % | 82,5 % |
| Domkyrko 9 (Gottfridsberg NO) | S | 29,1 % | S | 31,4 % | 81,0 % |
| Domkyrko 10 (Gottfridsberg SO) | M | 24,6 % | S | 28,2 % | 87,2 % |
| Domkyrko 11 (Fridhem) | M | 24,1 % | S | 27,6 % | 87,0 % |
| Domkyrko 12 (Barhäll-Tornhagen) | M | 26,7 % | S | 29,4 % | 90,5 % |
| Domkyrko 13 (Åbylund) | S | 33,7 % | S | 35,9 % | 82,3 % |
| Domkyrko 14 (Valla) | M | 29,1 % | M | 29,4 % | 86,4 % |
| Domkyrko 15 (T1 N) | M | 24,0 % | M | 25,7 % | 85,8 % |
| Domkyrko 16 (T1 S) | S | 23,5 % | S | 28,8 % | 85,2 % |
| Domkyrko 17 (Innerstaden N) | M | 30,1 % | M | 30,3 % | 80,2 % |
| Flistad-Ljung | S | 30,4 % | S | 32,2 % | 88,7 % |
| Johannelund 1 (Vimanshäll) | M | 27,8 % | M | 29,1 % | 82,8 % |
| Johannelund 2 (Johannelund NV) | S | 39,9 % | S | 43,2 % | 79,5 % |
| Johannelund 3 (Johannelund NO) | S | 44,4 % | S | 46,7 % | 88,0 % |
| Johannelund 4 (Ånestad) | M | 28,0 % | M | 28,7 % | 91,7 % |
| Johannelund 5 (Johannelund SV) | S | 33,1 % | S | 37,7 % | 87,4 % |
| Johannelund 6 (Johannelund SO) | S | 28,6 % | S | 31,6 % | 83,6 % |
| Kaga-Ledberg | M | 28,3 % | M | 29,1 % | 90,7 % |
| Kärna 1 (Malmslätt SO mfl) | M | 26,5 % | S | 29,5 % | 85,0 % |
| Kärna 2 (Malmslätt mellersta) | S | 28,3 % | S | 34,5 % | 91,6 % |
| Kärna 3 (Tokarp) | S | 39,3 % | S | 43,9 % | 91,9 % |
| Kärna 4 (Malmslätt V) | S | 41,0 % | S | 43,9 % | 88,3 % |
| Landeryd 1 (Hackefors mfl) | M | 37,6 % | M | 37,4 % | 88,5 % |
| Landeryd 2 (Ekholmen NO mfl) | S | 43,4 % | S | 44,2 % | 81,9 % |
| Landeryd 3 (Kvinneby mfl) | M | 31,0 % | M | 32,3 % | 90,5 % |
| Landeryd 4 (Ekholmen NV) | S | 41,0 % | S | 43,5 % | 83,2 % |
| Landeryd 5 (Ekholmen SO) | S | 46,7 % | S | 49,5 % | 85,7 % |
| Landeryd 6 (Hjulsbro Mellersta) | M | 43,6 % | M | 44,2 % | 91,4 % |
| Landeryd 7 (Ekholmen SV) | S | 35,9 % | S | 38,9 % | 87,3 % |
| Landeryd 8 (Ullstämma) | M | 27,6 % | M | 30,4 % | 87,3 % |
| Landeryd 9 (Möjetorp-Holmen) | M | 31,4 % | M | 29,5 % | 85,9 % |
| Lillkyrka-Gistad | S | 27,7 % | S | 30,8 % | 90,4 % |
| Nykil-Gammalkil | S | 24,1 % | S | 26,2 % | 87,2 % |
| Rappestad (Rappestad-Vikingstad N) | S | 28,4 % | S | 32,2 % | 88,6 % |
| Ryd 1 (Ryd N) | M | 26,4 % | M | 25,6 % | 85,7 % |
| Ryd 2 (Ryd SO) | S | 34,4 % | S | 36,9 % | 79,6 % |
| Ryd 3 (Ryd SV) | S | 36,7 % | S | 41,5 % | 74,3 % |
| Ryd 4 (Ryd NO) | S | 39,1 % | S | 40,1 % | 78,6 % |
| Ryd 5 (Ryd mellersta) | M | 19,0 % | MP | 20,7 % | 82,7 % |
| Rystad 2 (Tallboda V) | M | 34,3 % | M | 33,9 % | 88,4 % |
| Rystad 3 (Tallboda Ö) | S | 32,3 % | S | 34,9 % | 89,0 % |
| Rystad 4 (Ekängen) | M | 46,5 % | M | 49,4 % | 92,8 % |
| S:t Lars 1 (Innerstaden NO) | M | 28,7 % | M | 28,3 % | 81,7 % |
| S:t Lars 2 (Innerstaden Ö) | M | 31,1 % | M | 33,0 % | 83,1 % |
| S:t Lars 3 (Hejdegården) | M | 25,7 % | M | 26,8 % | 83,2 % |
| S:t Lars 4 (Kungsberget V mfl) | S | 28,2 % | S | 30,6 % | 85,0 % |
| S:t Lars 5 (Kungsberget-Tannefors N) | S | 29,0 % | S | 31,1 % | 81,7 % |
| S:t Lars 6 (Råberga-Tannefors S) | S | 28,6 % | S | 31,5 % | 77,6 % |
| S:t Lars 7 (Innerstaden SO) | M | 32,2 % | M | 32,3 % | 87,7 % |
| S:t Lars 8 (Stångån V) | S | 30,6 % | S | 31,7 % | 81,4 % |
| Sjögestad | M | 26,6 % | S | 29,6 % | 85,2 % |
| Skeda | M | 22,0 % | M | 22,5 % | 91,8 % |
| Skäggetorp 1 (Skäggetorp C) | S | 58,6 % | S | 63,5 % | 65,1 % |
| Skäggetorp 2 (Nygård) | S | 54,8 % | S | 56,0 % | 71,9 % |
| Skäggetorp 3 (Skäggetorp SV) | S | 44,4 % | S | 48,5 % | 77,1 % |
| Skäggetorp 4 (Skäggetorp V) | S | 50,9 % | S | 54,1 % | 72,0 % |
| Skäggetorp 5 (Tornby-Skäggetorp N) | S | 53,7 % | S | 56,3 % | 70,9 % |
| Slaka 1 (Lambohov C) | S | 31,3 % | S | 34,3 % | 82,6 % |
| Slaka 2 (Lambohov Ö) | S | 29,1 % | S | 31,3 % | 88,3 % |
| Slaka 3 (Slaka-Lilla Mjärdevi) | S | 26,6 % | S | 28,6 % | 89,8 % |
| Slaka 4 (Lambohov S) | S | 38,6 % | S | 39,9 % | 87,7 % |
| Slaka 5 (Lambohov N) | S | 36,9 % | S | 38,1 % | 83,4 % |
| Stjärnorp | S | 24,7 % | S | 28,3 % | 93,3 % |
| Törnevalla-Ö Skrukeby (Linghem N) | M | 29,6 % | M | 29,4 % | 90,3 % |
| Ulrika | S | 30,5 % | S | 34,2 % | 82,4 % |
| Vikingstad (Vikingstad S) | S | 28,2 % | S | 30,2 % | 91,6 % |
| Vist 1 (Vist-Sturefors S) | S | 30,6 % | S | 34,5 % | 91,9 % |
| Vist 2 (Sturefors N) | S | 35,5 % | S | 39,7 % | 93,5 % |
| Vreta Kloster 1 Berg-Vreta Kloster S | M | 34,9 % | M | 33,1 % | 90,3 % |
| Vreta Kloster 2 Ljungsbro-Vreta Kl N | S | 34,5 % | S | 36,9 % | 88,9 % |
| Vreta Kloster 3 (Ljungsbro Ö) | S | 28,1 % | S | 31,7 % | 89,2 % |
| Vreta Kloster 4 (Ljungsbro S) | S | 37,1 % | S | 40,7 % | 92,0 % |
| Vreta Kloster 5 (Ljungsbro V) | S | 37,6 % | S | 40,0 % | 88,8 % |
| Vårdnäs | M | 28,9 % | M | 28,7 % | 89,1 % |
| Vårdsberg (Linghem S) | M | 29,0 % | M | 27,8 % | 89,8 % |
| Västerlösa-Björkeberg | S | 27,2 % | S | 28,2 % | 91,4 % |
| Örtomta-Askeby | M | 21,7 % | S | 24,5 % | 89,5 % |
| Östra Harg-Rystad 1 Östra Harg-Rysta | M | 31,9 % | M | 31,7 % | 85,3 % |
Fler kommuner i Östergötlands län
Hela valresultatet för Östergötlands län 2014 · Alla kommuner 2014