Valresultat Linköping 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Linköping med 27,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (27,6 %). Valdeltagandet var 89,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Linköping ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 99 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 89,2 %
- Röstberättigade
- 119 438
- Avgivna röster
- 106 534
- Län
- Östergötlands län
Riksdagsvalet 2018 i Linköping
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 29 108 | 27,5 % |
| MModeraterna | 23 444 | 22,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 13 918 | 13,2 % |
| CCenterpartiet | 10 194 | 9,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 7 562 | 7,2 % |
| KDKristdemokraterna | 6 862 | 6,5 % |
| VVänsterpartiet | 6 795 | 6,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 5 963 | 5,6 % |
| Övriga partier | 1 818 | 1,7 % |
Landstingsvalet 2018 i Linköping
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 30 079 | 28,6 % |
| MModeraterna | 24 172 | 23,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 10 499 | 10,0 % |
| CCenterpartiet | 8 941 | 8,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 8 558 | 8,1 % |
| VVänsterpartiet | 8 096 | 7,7 % |
| KDKristdemokraterna | 7 939 | 7,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 5 596 | 5,3 % |
| Övriga partier | 1 178 | 1,1 % |
Kommunvalet 2018 i Linköping
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 29 137 | 27,6 % |
| MModeraterna | 23 050 | 21,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 11 130 | 10,5 % |
| CCenterpartiet | 9 865 | 9,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 9 456 | 8,9 % |
| KDKristdemokraterna | 7 908 | 7,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 6 904 | 6,5 % |
| VVänsterpartiet | 6 459 | 6,1 % |
| Övriga partier | 1 770 | 1,7 % |
Partiernas utveckling i Linköping 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Linköping i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har C gjort (+3,5 procentenheter).
- S
- M
- SD
- C
- L
- KD
- V
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 33,2 % | 27,6 % | 29,1 % | 27,5 % | 30,1 % | 27,8 % |
| M | 27,2 % | 30,6 % | 24,2 % | 22,2 % | 20,9 % | 21,4 % |
| SD | 1,7 % | 4,5 % | 11,2 % | 13,2 % | 15,9 % | 13,6 % |
| C | 7,1 % | 6,3 % | 6,1 % | 9,6 % | 8,1 % | 8,7 % |
| L | 8,6 % | 8,8 % | 7,0 % | 7,2 % | 6,0 % | 5,4 % |
| KD | 7,7 % | 6,4 % | 5,8 % | 6,5 % | 5,3 % | 6,1 % |
| V | 4,8 % | 4,7 % | 4,7 % | 6,4 % | 6,0 % | 7,9 % |
| MP | 6,1 % | 9,4 % | 8,2 % | 5,6 % | 6,3 % | 7,5 % |
| Övr | 3,8 % | 1,7 % | 3,7 % | 1,7 % | 1,4 % | 1,5 % |
| Valdeltagande | 83,1 % | 87,3 % | 88,0 % | 89,2 % | 86,2 % | 87,2 % |
Valdeltagande i Linköping 2006–2026
Kommunen mot länet (Östergötland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Linköping 2018
Så skiljer sig Linköping från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Sverigedemokraterna, som fick 13,2 % i Linköping mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 4,4 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 3 svagare.
Starkare än i riket
- M +2,4
- L +1,7
- MP +1,2
- C +1,0
Svagare än i riket
- SD −4,4
- V −1,6
- S −0,7
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Centerpartiet mest i Linköping, från 6,1 % till 9,6 % (+3,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Miljöpartiet, som gick från 8,2 % till 5,6 % (−2,6).
- C +3,5
- MP −2,6
- FI −2,2
- M −2,0
- SD +2,0
- V +1,7
- S −1,6
- ÖVR −1,1
Valdeltagande i Linköping
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 89,2 %, vilket är 2,0 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Linköping på plats 52 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Linköping är indelad i 99 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 68,3 % i Skäggetorp 4 (Skäggetorp V) till 94,7 % i Rystad 4 (Ekängen).
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Skäggetorp 1 (Skäggetorp C) (58,8 %) och sitt svagaste i Rystad 4 (Ekängen) (14,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 61, Moderaterna i 36, Sverigedemokraterna i 2 av 99 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Linköping är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 10,5 % i kommunvalet mot 13,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 2,6 procentenheter.
- SD −2,6
- L +1,8
- KD +1,0
- MP +0,9
- M −0,4
- V −0,3
- C −0,3
- S +0,0
Största parti i Linköping sedan 2006
Största parti har skiftat i Linköping under perioden 2006–2018: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 27,8 % | 87,2 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 30,1 % | 86,2 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 27,5 % | 89,2 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 29,1 % | 88,0 % |
| 2010 | Moderaterna | 30,6 % | 87,3 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 33,2 % | 83,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Linköping 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 99 valdistrikten i Linköping. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bankekind | S | 22,0 % | S | 21,8 % | 90,9 % |
| Berga 1 (Ramshäll) | S | 26,9 % | S | 26,8 % | 85,8 % |
| Berga 2 (Berga NO) | S | 47,7 % | S | 49,3 % | 78,7 % |
| Berga 3 (Berga NV) | S | 45,5 % | S | 47,9 % | 75,3 % |
| Berga 4 (Berga SO) | S | 27,7 % | S | 28,3 % | 87,8 % |
| Berga 5 (Vidingsjö N) | M | 31,4 % | M | 31,3 % | 92,7 % |
| Berga 6 (Berga SV) | S | 36,6 % | S | 38,4 % | 82,5 % |
| Berga 7 (Vidingsjö S) | S | 37,2 % | S | 36,0 % | 91,3 % |
| Berga 8 (Haninge mfl) | S | 34,8 % | S | 34,4 % | 89,3 % |
| Berga 9 (Hagaberg) | M | 24,9 % | S | 25,9 % | 92,8 % |
| Berga 10 (Södra Ekkällan) | M | 26,3 % | M | 26,2 % | 93,3 % |
| Domkyrko 1 (Nedre Vasastaden V) | M | 24,8 % | M | 23,9 % | 85,9 % |
| Domkyrko 2 (Hunneberg) | M | 22,5 % | M | 21,3 % | 84,1 % |
| Domkyrko 3 (Övre Vasastaden Ö) | M | 26,8 % | M | 25,9 % | 85,7 % |
| Domkyrko 4 (Övre Vasastaden V) | S | 33,3 % | S | 32,8 % | 79,6 % |
| Domkyrko 5 (Nedre Vasastaden Ö) | M | 33,8 % | M | 31,8 % | 86,3 % |
| Domkyrko 6 (Kanberget mfl) | M | 25,3 % | M | 25,6 % | 90,2 % |
| Domkyrko 7 (Innerstaden S) | M | 28,6 % | M | 28,1 % | 86,6 % |
| Domkyrko 8 (Ekkällan-Stolplyckan) | S | 28,5 % | S | 27,3 % | 86,1 % |
| Domkyrko 9 (Gottfridsberg NO) | S | 27,8 % | S | 26,8 % | 83,3 % |
| Domkyrko 10 (Gottfridsberg SO) | M | 23,3 % | M | 23,0 % | 87,6 % |
| Domkyrko 11 (Fridhem) | M | 25,3 % | M | 22,6 % | 90,1 % |
| Domkyrko 12 (Barhäll-Tornhagen) | S | 28,0 % | S | 26,5 % | 90,1 % |
| Domkyrko 13 (Åbylund) | S | 31,9 % | S | 31,9 % | 83,7 % |
| Domkyrko 14 (Valla) | M | 24,2 % | M | 22,8 % | 89,1 % |
| Domkyrko 15 (T1 N) | S | 23,7 % | S | 22,7 % | 86,5 % |
| Domkyrko 16 (T1 S) | S | 27,7 % | S | 24,6 % | 90,6 % |
| Domkyrko 17 (Innerstaden N) | M | 27,5 % | M | 28,8 % | 81,5 % |
| Domkyrko 18 (Övre Vasastaden NV) | M | 30,5 % | M | 27,9 % | 87,2 % |
| Domkyrko 19 (Folkets Park) | S | 28,2 % | S | 25,6 % | 88,6 % |
| Domkyrko 20 (Vallastaden) | M | 29,5 % | M | 28,0 % | 87,4 % |
| Flistad-Ljung | S | 26,7 % | S | 27,3 % | 88,8 % |
| Johannelund 1 (Vimanshäll) | M | 26,3 % | M | 27,1 % | 87,1 % |
| Johannelund 2 (Johannelund NV) | S | 34,3 % | S | 33,5 % | 80,0 % |
| Johannelund 3 (Johannelund NO) | S | 39,5 % | S | 38,7 % | 87,0 % |
| Johannelund 4 (Ånestad) | S | 25,7 % | S | 26,0 % | 93,9 % |
| Johannelund 5 (Johannelund SV) | S | 32,0 % | S | 30,9 % | 87,9 % |
| Johannelund 6 (Johannelund SO) | S | 26,8 % | S | 25,6 % | 85,5 % |
| Kaga-Ledberg | M | 28,3 % | M | 25,8 % | 91,7 % |
| Kärna 1 (Malmslätt SO mfl) | S | 26,4 % | S | 25,7 % | 85,8 % |
| Kärna 2 (Malmslätt mellersta) | S | 28,8 % | S | 29,2 % | 93,0 % |
| Kärna 3 (Tokarp) | S | 34,1 % | S | 34,1 % | 90,6 % |
| Kärna 4 (Malmslätt V) | S | 37,6 % | S | 36,8 % | 91,0 % |
| Landeryd 1 (Hackefors mfl) | M | 34,0 % | M | 33,2 % | 90,1 % |
| Landeryd 2 (Ekholmen NO mfl) | S | 35,9 % | S | 37,8 % | 82,6 % |
| Landeryd 3 (Kvinneby mfl) | M | 28,1 % | M | 30,1 % | 90,8 % |
| Landeryd 4 (Ekholmen NV) | S | 37,8 % | S | 36,6 % | 83,9 % |
| Landeryd 5 (Ekholmen SO) | S | 37,2 % | S | 38,4 % | 86,2 % |
| Landeryd 6 (Hjulsbro Mellersta) | M | 35,6 % | M | 36,3 % | 91,1 % |
| Landeryd 7 (Ekholmen SV) | S | 34,0 % | S | 33,0 % | 90,0 % |
| Landeryd 8 (Ullstämma) | M | 25,3 % | M | 25,3 % | 90,8 % |
| Landeryd 9 (Möjetorp-Holmen) | M | 27,9 % | M | 28,6 % | 92,1 % |
| Lillkyrka-Gistad | S | 25,4 % | S | 25,0 % | 89,5 % |
| Nykil-Gammalkil | M | 21,2 % | S | 20,7 % | 90,3 % |
| Rappestad (Rappestad-Vikingstad N) | S | 28,0 % | S | 28,0 % | 90,1 % |
| Ryd 1 (Ryd N) | S | 21,7 % | M | 22,0 % | 86,7 % |
| Ryd 2 (Ryd SO) | S | 30,6 % | S | 31,4 % | 83,8 % |
| Ryd 3 (Ryd SV) | S | 40,6 % | S | 42,0 % | 77,0 % |
| Ryd 4 (Ryd NO) | S | 42,6 % | S | 45,6 % | 76,2 % |
| Ryd 5 (Ryd mellersta) | M | 23,5 % | M | 24,0 % | 85,6 % |
| Rystad 2 (Tallboda V) | M | 27,7 % | M | 30,5 % | 89,0 % |
| Rystad 3 (Tallboda Ö) | S | 28,9 % | S | 30,0 % | 90,4 % |
| Rystad 4 (Ekängen) | M | 36,4 % | M | 41,5 % | 94,7 % |
| S:t Lars 1 (Innerstaden NO) | S | 24,4 % | S | 23,3 % | 83,9 % |
| S:t Lars 2 (Innerstaden Ö) | M | 29,4 % | M | 27,7 % | 84,4 % |
| S:t Lars 3 (Hejdegården) | M | 23,5 % | M | 23,4 % | 84,7 % |
| S:t Lars 4 (Kungsberget V mfl) | S | 25,2 % | M | 23,9 % | 87,2 % |
| S:t Lars 5 (Kungsberget-Tannefors N) | S | 26,0 % | S | 25,4 % | 83,8 % |
| S:t Lars 6 (Råberga-Tannefors S) | S | 24,8 % | S | 25,2 % | 82,2 % |
| S:t Lars 7 (Innerstaden SO) | M | 27,4 % | M | 26,7 % | 88,3 % |
| S:t Lars 8 (Stångån V) | S | 29,5 % | S | 30,5 % | 85,5 % |
| Sjögestad | S | 24,9 % | M | 25,0 % | 88,1 % |
| Skeda | M | 19,2 % | M | 19,6 % | 92,6 % |
| Skäggetorp 1 (Skäggetorp C) | S | 58,8 % | S | 61,9 % | 68,8 % |
| Skäggetorp 2 (Nygård) | S | 54,0 % | S | 53,5 % | 75,8 % |
| Skäggetorp 3 (Skäggetorp SV) | S | 43,3 % | S | 45,2 % | 77,6 % |
| Skäggetorp 4 (Skäggetorp V) | S | 52,1 % | S | 55,8 % | 68,3 % |
| Skäggetorp 5 (Tornby-Skäggetorp N) | S | 53,7 % | S | 57,9 % | 74,2 % |
| Slaka 1 (Lambohov C) | S | 33,0 % | S | 31,5 % | 83,7 % |
| Slaka 2 (Lambohov Ö) | S | 27,2 % | S | 27,6 % | 90,5 % |
| Slaka 3 (Slaka-Lilla Mjärdevi) | S | 24,9 % | S | 24,2 % | 91,3 % |
| Slaka 4 (Lambohov S) | S | 34,3 % | S | 33,5 % | 87,1 % |
| Slaka 5 (Lambohov N) | S | 34,3 % | S | 34,1 % | 84,6 % |
| Stjärnorp | S | 21,8 % | S | 20,9 % | 89,4 % |
| Törnevalla-Ö Skrukeby | M | 26,0 % | M | 28,5 % | 90,1 % |
| Ulrika | SD | 28,2 % | SD | 25,6 % | 85,9 % |
| Vikingstad (Vikingstad S) | S | 24,9 % | S | 24,9 % | 93,2 % |
| Vist 1 (Vist-Sturefors S) | S | 28,3 % | S | 26,8 % | 91,4 % |
| Vist 2 (Sturefors N) | S | 33,5 % | S | 31,0 % | 93,9 % |
| Vreta Kloster 1 Berg-Vreta Kloster S | M | 30,5 % | M | 28,4 % | 91,8 % |
| Vreta Kloster 2 Ljungsbro-Vreta Kl N | S | 29,6 % | S | 28,6 % | 89,7 % |
| Vreta Kloster 3 (Ljungsbro Ö) | S | 28,3 % | S | 28,9 % | 89,6 % |
| Vreta Kloster 4 (Ljungsbro S) | S | 31,8 % | S | 32,6 % | 92,3 % |
| Vreta Kloster 5 (Ljungsbro V) | S | 34,5 % | S | 34,1 % | 90,5 % |
| Vårdnäs | M | 23,9 % | M | 22,3 % | 90,2 % |
| Vårdsberg | M | 26,4 % | M | 28,2 % | 90,9 % |
| Västerlösa-Björkeberg | SD | 26,5 % | M | 22,5 % | 89,0 % |
| Örtomta-Askeby | M | 21,4 % | S | 21,3 % | 89,8 % |
| Östra Harg-Rystad 1 Östra Harg-Rysta | M | 26,0 % | M | 27,8 % | 88,7 % |
Fler kommuner i Östergötlands län
Hela valresultatet för Östergötlands län 2018 · Alla kommuner 2018