Valresultat Motala 2018

I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Motala med 32,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (30,6 %). Valdeltagandet var 88,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Motala ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 23 valdistrikt.

Se Motala på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
88,2 %
Röstberättigade
32 611
Avgivna röster
28 775
Län
Östergötlands län

Riksdagsvalet 2018 i Motala

Riksdagsvalet 2018 i Motala: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna9 29532,7 %
SDSverigedemokraterna5 78120,3 %
MModeraterna5 55019,5 %
CCenterpartiet1 9336,8 %
VVänsterpartiet1 8066,3 %
KDKristdemokraterna1 7726,2 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 2604,4 %
MPMiljöpartiet de gröna7602,7 %
Övriga partier2931,0 %

Landstingsvalet 2018 i Motala

Landstingsvalet 2018 i Motala: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna9 41133,1 %
MModeraterna6 38422,4 %
SDSverigedemokraterna3 92713,8 %
VVänsterpartiet2 1837,7 %
KDKristdemokraterna1 8796,6 %
CCenterpartiet1 7836,3 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 7466,1 %
MPMiljöpartiet de gröna8042,8 %
Övriga partier3211,1 %

Kommunvalet 2018 i Motala

Kommunvalet 2018 i Motala: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna8 78430,6 %
MModeraterna7 31325,5 %
SDSverigedemokraterna3 78713,2 %
CCenterpartiet2 1797,6 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2 0857,3 %
VVänsterpartiet1 9266,7 %
KDKristdemokraterna1 4124,9 %
MPMiljöpartiet de gröna7732,7 %
TRPTRP3571,2 %
Övriga partier930,3 %

Partiernas utveckling i Motala 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Motala i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har S gjort (−7,1 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • C
  • V
  • KD
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Motala per valår
Parti200620102014201820222026
S44,3 %42,9 %39,8 %32,7 %34,2 %31,6 %
SD2,7 %5,7 %16,2 %20,3 %24,9 %21,9 %
M20,9 %24,0 %18,7 %19,5 %18,7 %19,4 %
C6,1 %4,6 %5,0 %6,8 %5,1 %5,3 %
V5,8 %5,5 %4,8 %6,3 %4,4 %5,8 %
KD5,9 %4,6 %3,8 %6,2 %5,5 %6,2 %
L6,1 %6,2 %4,4 %4,4 %3,5 %4,7 %
MP3,9 %5,2 %4,9 %2,7 %2,7 %3,3 %
Övr4,3 %1,3 %2,4 %1,0 %1,0 %1,8 %
Valdeltagande81,4 %86,0 %87,0 %88,2 %85,3 %84,5 %

Valdeltagande i Motala 2006–2026

Kommunen mot länet (Östergötland).

808284868890%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Motala 2018

Så skiljer sig Motala från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Socialdemokraterna, som fick 32,7 % i Motala mot 28,3 % i hela landet — en skillnad på 4,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +4,4
  • SD +2,8

Svagare än i riket

  • C −1,8
  • MP −1,7
  • V −1,7
  • L −1,1

Förändring sedan valet 2014

Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Motala, från 16,2 % till 20,3 % (+4,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 39,8 % till 32,7 % (−7,1).

  • S −7,1
  • SD +4,1
  • KD +2,5
  • MP −2,2
  • C +1,8
  • V +1,5
  • FI −1,1
  • M +0,9

Valdeltagande i Motala

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 88,2 %, vilket är 1,1 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Motala på plats 94 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Motala är indelad i 23 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 75,4 % i Väster till 93,5 % i Borensberg Västra-Kristberg.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Charlottenborg (47,3 %) och sitt svagaste i Fågelsta (22,1 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 20, Sverigedemokraterna i 2, Moderaterna i 1 av 23 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Motala är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 13,2 % i kommunvalet mot 20,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,1 procentenheter.

  • SD −7,1
  • M +6,0
  • L +2,8
  • S −2,1
  • KD −1,3
  • C +0,8
  • V +0,4

Största parti i Motala sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Motala i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Motala per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna31,6 %84,5 %
2022Socialdemokraterna34,2 %85,3 %
2018Socialdemokraterna32,7 %88,2 %
2014Socialdemokraterna39,8 %87,0 %
2010Socialdemokraterna42,9 %86,0 %
2006Socialdemokraterna44,3 %81,4 %

Valresultat per valdistrikt i Motala 2018

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 23 valdistrikten i Motala. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Motala, riksdagsvalet och kommunvalet 2018
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
BergsätterS40,3 %S38,1 %88,6 %
Borensberg Västra-KristbergS28,7 %M26,2 %93,5 %
Borensberg ÖstraS26,2 %M25,6 %88,1 %
BorenshultS28,7 %M31,6 %90,3 %
BrunnsvikS34,2 %S33,5 %89,3 %
BråstorpS41,5 %S37,2 %89,8 %
CentrumS37,9 %S38,1 %84,5 %
CharlottenborgS47,3 %S46,3 %83,1 %
EkönS43,7 %S49,1 %82,3 %
Fornåsa-ÖsterstadSD26,8 %M26,9 %88,9 %
FågelstaSD24,4 %M27,5 %85,8 %
GodegårdS23,1 %C34,4 %88,5 %
HolmS30,9 %S29,9 %87,5 %
Marieberg-VaramonM28,4 %M39,6 %89,7 %
MossenS32,9 %S30,6 %85,3 %
Motala VerkstadS35,3 %S34,4 %83,1 %
NykyrkaS26,3 %M22,2 %88,7 %
SöderS30,6 %M28,9 %89,3 %
TegelvikenS36,8 %S35,3 %84,7 %
TjällmoS28,2 %M21,8 %86,6 %
VästerS45,7 %S44,2 %75,4 %
ZederslundS29,9 %M29,8 %85,2 %
ÖstermalmS28,8 %M26,9 %88,1 %

Utforska valdistrikten i Motala på kartan

Fler kommuner i Östergötlands län

Hela valresultatet för Östergötlands län 2018 · Alla kommuner 2018