Valresultat Söderköping 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Söderköping med 22,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (20,5 %). Valdeltagandet var 89,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Söderköping ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 9 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 89,9 %
- Röstberättigade
- 11 183
- Avgivna röster
- 10 051
- Län
- Östergötlands län
Riksdagsvalet 2018 i Söderköping
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 232 | 22,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 179 | 21,9 % |
| MModeraterna | 2 158 | 21,7 % |
| CCenterpartiet | 1 086 | 10,9 % |
| KDKristdemokraterna | 780 | 7,8 % |
| VVänsterpartiet | 550 | 5,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 495 | 5,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 348 | 3,5 % |
| Övriga partier | 127 | 1,3 % |
Landstingsvalet 2018 i Söderköping
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 2 161 | 22,2 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 160 | 22,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 466 | 15,1 % |
| CCenterpartiet | 1 197 | 12,3 % |
| KDKristdemokraterna | 908 | 9,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 736 | 7,6 % |
| VVänsterpartiet | 683 | 7,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 288 | 3,0 % |
| Övriga partier | 133 | 1,4 % |
Kommunvalet 2018 i Söderköping
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 021 | 20,5 % |
| MModeraterna | 1 960 | 19,9 % |
| CCenterpartiet | 1 862 | 18,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 380 | 14,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 789 | 8,0 % |
| KDKristdemokraterna | 698 | 7,1 % |
| VVänsterpartiet | 670 | 6,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 226 | 2,3 % |
| LPoLPo | 212 | 2,2 % |
| Övriga partier | 37 | 0,4 % |
Partiernas utveckling i Söderköping 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Söderköping i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+5,4 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- KD
- V
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 31,0 % | 26,2 % | 27,0 % | 22,4 % | 24,4 % | 22,6 % |
| SD | 2,7 % | 5,0 % | 16,5 % | 21,9 % | 26,7 % | 24,8 % |
| M | 28,5 % | 33,7 % | 26,0 % | 21,7 % | 21,4 % | 21,5 % |
| C | 11,7 % | 10,0 % | 8,7 % | 10,9 % | 7,1 % | 7,7 % |
| KD | 7,6 % | 6,6 % | 5,0 % | 7,8 % | 7,1 % | 8,0 % |
| V | 4,4 % | 4,2 % | 3,8 % | 5,5 % | 4,1 % | 3,5 % |
| L | 5,3 % | 5,9 % | 4,3 % | 5,0 % | 4,4 % | 5,5 % |
| MP | 5,1 % | 7,1 % | 5,8 % | 3,5 % | 3,7 % | 5,0 % |
| Övr | 3,6 % | 1,3 % | 2,8 % | 1,3 % | 1,1 % | 1,5 % |
| Valdeltagande | 83,3 % | 85,8 % | 88,3 % | 89,9 % | 88,8 % | 88,3 % |
Valdeltagande i Söderköping 2006–2026
Kommunen mot länet (Östergötland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Söderköping 2018
Så skiljer sig Söderköping från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Socialdemokraterna, som fick 22,4 % i Söderköping mot 28,3 % i hela landet — en skillnad på 5,8 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +4,4
- C +2,3
- M +1,8
- KD +1,5
Svagare än i riket
- S −5,8
- V −2,5
- MP −0,9
- L −0,5
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Söderköping, från 16,5 % till 21,9 % (+5,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 27,0 % till 22,4 % (−4,6).
- SD +5,4
- S −4,6
- M −4,3
- KD +2,8
- MP −2,3
- C +2,2
- V +1,7
- FI −1,6
Valdeltagande i Söderköping
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 89,9 %, vilket är 2,7 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Söderköping på plats 35 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Söderköping är indelad i 9 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 81,9 % i Alboga till 92,0 % i Västra Husby-Gårdeby.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Skönberga (28,3 %) och sitt svagaste i Sankt Anna-Börrum (15,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Sverigedemokraterna i 4, Socialdemokraterna i 3, Moderaterna i 2 av 9 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Söderköping är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 18,9 % i kommunvalet mot 10,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,0 procentenheter.
- C +8,0
- SD −7,9
- L +3,0
- S −1,9
- M −1,8
- V +1,3
- MP −1,2
- KD −0,8
Största parti i Söderköping sedan 2006
Största parti har skiftat i Söderköping under perioden 2006–2018: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 24,8 % | 88,3 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 26,7 % | 88,8 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 22,4 % | 89,9 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 27,0 % | 88,3 % |
| 2010 | Moderaterna | 33,7 % | 85,8 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 31,0 % | 83,3 % |
Valresultat per valdistrikt i Söderköping 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 9 valdistrikten i Söderköping. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Alboga | S | 28,2 % | S | 26,0 % | 81,9 % |
| Bossgård | S | 26,0 % | S | 24,6 % | 86,5 % |
| Drothem | M | 23,2 % | M | 22,1 % | 91,8 % |
| S:t Laurentii | M | 23,2 % | M | 21,8 % | 88,4 % |
| Sankt Anna-Börrum | SD | 22,8 % | C | 35,7 % | 85,2 % |
| Skällvik-Mogata | SD | 26,7 % | M | 20,8 % | 88,8 % |
| Skönberga | S | 28,3 % | S | 26,6 % | 89,6 % |
| Västra Husby-Gårdeby | SD | 25,1 % | M | 21,9 % | 92,0 % |
| Östra Ryd | SD | 26,1 % | C | 40,2 % | 89,5 % |
Fler kommuner i Östergötlands län
Hela valresultatet för Östergötlands län 2018 · Alla kommuner 2018