Valresultat Finspång 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Finspång med 36,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (36,3 %). Valdeltagandet var 87,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Finspång ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 17 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 87,8 %
- Röstberättigade
- 16 450
- Avgivna röster
- 14 445
- Län
- Östergötlands län
Riksdagsvalet 2018 i Finspång
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 239 | 36,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 928 | 20,5 % |
| MModeraterna | 2 162 | 15,1 % |
| VVänsterpartiet | 1 061 | 7,4 % |
| CCenterpartiet | 923 | 6,5 % |
| KDKristdemokraterna | 895 | 6,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 492 | 3,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 354 | 2,5 % |
| Övriga partier | 231 | 1,6 % |
Landstingsvalet 2018 i Finspång
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 349 | 37,5 % |
| MModeraterna | 2 326 | 16,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 296 | 16,1 % |
| VVänsterpartiet | 1 248 | 8,8 % |
| KDKristdemokraterna | 993 | 7,0 % |
| CCenterpartiet | 944 | 6,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 630 | 4,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 349 | 2,4 % |
| Övriga partier | 117 | 0,8 % |
Kommunvalet 2018 i Finspång
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 206 | 36,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 400 | 16,7 % |
| MModeraterna | 2 395 | 16,7 % |
| VVänsterpartiet | 1 238 | 8,6 % |
| CCenterpartiet | 1 093 | 7,6 % |
| KDKristdemokraterna | 746 | 5,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 719 | 5,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 450 | 3,1 % |
| Övriga partier | 107 | 0,7 % |
Partiernas utveckling i Finspång 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Finspång i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har S gjort (−6,5 procentenheter).
- S
- SD
- M
- V
- C
- KD
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 47,4 % | 43,9 % | 43,2 % | 36,7 % | 35,5 % | 32,2 % |
| SD | 2,7 % | 5,3 % | 15,4 % | 20,5 % | 26,1 % | 24,0 % |
| M | 17,9 % | 22,2 % | 16,1 % | 15,1 % | 15,2 % | 16,4 % |
| V | 6,6 % | 6,1 % | 5,3 % | 7,4 % | 5,4 % | 6,4 % |
| C | 7,0 % | 5,6 % | 5,1 % | 6,5 % | 4,8 % | 5,0 % |
| KD | 7,0 % | 5,8 % | 4,5 % | 6,3 % | 5,5 % | 6,4 % |
| L | 4,6 % | 4,6 % | 3,3 % | 3,4 % | 3,2 % | 4,2 % |
| MP | 4,0 % | 5,8 % | 4,6 % | 2,5 % | 2,9 % | 3,8 % |
| Övr | 2,8 % | 0,7 % | 2,6 % | 1,6 % | 1,5 % | 1,4 % |
| Valdeltagande | 82,5 % | 85,2 % | 86,4 % | 87,8 % | 85,3 % | 84,3 % |
Valdeltagande i Finspång 2006–2026
Kommunen mot länet (Östergötland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Finspång 2018
Så skiljer sig Finspång från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Socialdemokraterna, som fick 36,7 % i Finspång mot 28,3 % i hela landet — en skillnad på 8,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +8,4
- SD +3,0
Svagare än i riket
- M −4,7
- C −2,1
- L −2,0
- MP −1,9
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Finspång, från 15,4 % till 20,5 % (+5,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 43,2 % till 36,7 % (−6,5).
- S −6,5
- SD +5,1
- V +2,2
- MP −2,1
- KD +1,7
- FI −1,5
- C +1,4
- M −0,9
Valdeltagande i Finspång
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 87,8 %, vilket är 0,6 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Finspång på plats 121 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Finspång är indelad i 17 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 76,3 % i Storängen till 90,9 % i Viggestorp.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Storängen (44,8 %) och sitt svagaste i Regna (20,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 16, Sverigedemokraterna i 1 av 17 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Finspång är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 16,7 % i kommunvalet mot 20,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,8 procentenheter.
- SD −3,8
- L +1,6
- M +1,6
- V +1,2
- C +1,2
- KD −1,1
- S −0,4
Största parti i Finspång sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Finspång i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 32,2 % | 84,3 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 35,5 % | 85,3 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 36,7 % | 87,8 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 43,2 % | 86,4 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 43,9 % | 85,2 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 47,4 % | 82,5 % |
Valresultat per valdistrikt i Finspång 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 17 valdistrikten i Finspång. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Brenäs | S | 22,7 % | S | 23,1 % | 88,2 % |
| Centrum | S | 41,4 % | S | 39,0 % | 82,6 % |
| Grosvad | S | 41,7 % | S | 41,7 % | 82,3 % |
| Grytgöl | S | 36,2 % | S | 32,5 % | 89,3 % |
| Hagaryd | S | 26,5 % | S | 22,8 % | 84,5 % |
| Hårstorp | S | 34,0 % | S | 34,2 % | 90,8 % |
| Hällestad | S | 37,3 % | S | 33,8 % | 90,6 % |
| Ljusfallshammar | S | 29,5 % | S | 26,9 % | 90,5 % |
| Lotorp | S | 27,7 % | S | 31,3 % | 90,2 % |
| Nyhem | S | 44,1 % | S | 43,3 % | 86,7 % |
| Regna | SD | 32,7 % | SD | 28,5 % | 81,6 % |
| Rejmyre | S | 35,6 % | S | 33,0 % | 86,1 % |
| Sonstorp | S | 27,5 % | S | 26,9 % | 90,7 % |
| Storängen | S | 44,8 % | S | 45,7 % | 76,3 % |
| Svälthagen | S | 41,2 % | S | 38,9 % | 86,8 % |
| Viggestorp | S | 36,6 % | S | 36,3 % | 90,9 % |
| Östermalm | S | 40,4 % | S | 41,4 % | 84,4 % |
Fler kommuner i Östergötlands län
Hela valresultatet för Östergötlands län 2018 · Alla kommuner 2018