Valresultat Finspång 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Finspång med 47,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (42,2 %). Valdeltagandet var 82,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Finspång ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 17 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 82,5 %
- Röstberättigade
- 16 174
- Avgivna röster
- 13 344
- Län
- Östergötlands län
Riksdagsvalet 2006 i Finspång
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 211 | 47,4 % |
| MModeraterna | 2 345 | 17,9 % |
| CCenterpartiet | 921 | 7,0 % |
| KDKristdemokraterna | 917 | 7,0 % |
| VVänsterpartiet | 870 | 6,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 606 | 4,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 527 | 4,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 352 | 2,7 % |
| Övriga partier | 364 | 2,8 % |
Landstingsvalet 2006 i Finspång
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 119 | 39,6 % |
| MModeraterna | 2 035 | 15,7 % |
| VLVL | 1 639 | 12,7 % |
| VVänsterpartiet | 952 | 7,4 % |
| CCenterpartiet | 949 | 7,3 % |
| KDKristdemokraterna | 849 | 6,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 691 | 5,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 344 | 2,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 229 | 1,8 % |
| Övriga partier | 111 | 0,9 % |
Kommunvalet 2006 i Finspång
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 552 | 42,2 % |
| MModeraterna | 2 354 | 17,9 % |
| VVänsterpartiet | 1 505 | 11,4 % |
| CCenterpartiet | 1 149 | 8,7 % |
| KDKristdemokraterna | 964 | 7,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 950 | 7,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 350 | 2,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 266 | 2,0 % |
| Övriga partier | 71 | 0,5 % |
Partiernas utveckling i Finspång 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Finspång i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- C
- KD
- V
- L
- MP
- Övr
- SD
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 47,4 % | 43,9 % | 43,2 % | 36,7 % | 35,5 % | 32,2 % |
| M | 17,9 % | 22,2 % | 16,1 % | 15,1 % | 15,2 % | 16,4 % |
| C | 7,0 % | 5,6 % | 5,1 % | 6,5 % | 4,8 % | 5,0 % |
| KD | 7,0 % | 5,8 % | 4,5 % | 6,3 % | 5,5 % | 6,4 % |
| V | 6,6 % | 6,1 % | 5,3 % | 7,4 % | 5,4 % | 6,4 % |
| L | 4,6 % | 4,6 % | 3,3 % | 3,4 % | 3,2 % | 4,2 % |
| MP | 4,0 % | 5,8 % | 4,6 % | 2,5 % | 2,9 % | 3,8 % |
| Övr | 2,8 % | 0,7 % | 2,6 % | 1,6 % | 1,5 % | 1,4 % |
| SD | 2,7 % | 5,3 % | 15,4 % | 20,5 % | 26,1 % | 24,0 % |
| Valdeltagande | 82,5 % | 85,2 % | 86,4 % | 87,8 % | 85,3 % | 84,3 % |
Valdeltagande i Finspång 2006–2026
Kommunen mot länet (Östergötland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Finspång 2006
Så skiljer sig Finspång från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Socialdemokraterna, som fick 47,4 % i Finspång mot 35,2 % i hela landet — en skillnad på 12,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +12,1
- V +0,8
- KD +0,4
Svagare än i riket
- M −8,2
- FP −2,9
- MP −1,1
- C −0,9
Valdeltagande i Finspång
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 82,5 %, vilket är 2,1 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Finspång på plats 62 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Finspång är indelad i 17 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 73,6 % i Storängen till 88,5 % i Viggestorp.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Storängen (58,2 %) och sitt svagaste i Brenäs (29,7 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 16, Moderaterna i 1 av 17 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Finspång är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 42,2 % i kommunvalet mot 47,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,2 procentenheter.
- S −5,2
- V +4,8
- FP +2,6
- C +1,7
- MP −1,4
- KD +0,3
- M +0,0
Största parti i Finspång sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Finspång i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 32,2 % | 84,3 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 35,5 % | 85,3 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 36,7 % | 87,8 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 43,2 % | 86,4 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 43,9 % | 85,2 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 47,4 % | 82,5 % |
Valresultat per valdistrikt i Finspång 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 17 valdistrikten i Finspång. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Brenäs | M | 33,8 % | M | 36,4 % | 83,2 % |
| Centrum | S | 51,0 % | S | 45,7 % | 77,0 % |
| Grosvad | S | 52,3 % | S | 47,7 % | 77,9 % |
| Grytgöl | S | 42,0 % | S | 35,2 % | 86,4 % |
| Hagaryd | S | 40,7 % | S | 35,3 % | 84,2 % |
| Hårstorp | S | 43,3 % | S | 40,0 % | 85,1 % |
| Hällestad | S | 42,2 % | S | 34,8 % | 83,0 % |
| Ljusfallshammar | S | 39,3 % | S | 28,5 % | 86,3 % |
| Lotorp | S | 40,1 % | S | 33,6 % | 86,1 % |
| Nyhem | S | 53,6 % | S | 50,3 % | 85,6 % |
| Regna | S | 32,0 % | S | 26,7 % | 81,8 % |
| Rejmyre | S | 53,4 % | S | 51,0 % | 83,5 % |
| Sonstorp | S | 39,2 % | S | 32,1 % | 86,4 % |
| Storängen | S | 58,2 % | S | 54,5 % | 73,6 % |
| Svälthagen | S | 51,5 % | S | 45,9 % | 82,8 % |
| Viggestorp | S | 46,6 % | S | 40,5 % | 88,5 % |
| Östermalm | S | 51,1 % | S | 45,6 % | 82,0 % |
Fler kommuner i Östergötlands län
Hela valresultatet för Östergötlands län 2006 · Alla kommuner 2006