Valresultat Valdemarsvik 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Valdemarsvik med 40,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (41,7 %). Valdeltagandet var 81,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Valdemarsvik ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 81,2 %
- Röstberättigade
- 6 409
- Avgivna röster
- 5 201
- Län
- Östergötlands län
Riksdagsvalet 2006 i Valdemarsvik
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 065 | 40,3 % |
| MModeraterna | 1 163 | 22,7 % |
| CCenterpartiet | 761 | 14,8 % |
| KDKristdemokraterna | 337 | 6,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 213 | 4,2 % |
| VVänsterpartiet | 203 | 4,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 136 | 2,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 127 | 2,5 % |
| Övriga partier | 121 | 2,4 % |
Landstingsvalet 2006 i Valdemarsvik
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 764 | 34,7 % |
| MModeraterna | 911 | 17,9 % |
| VLVL | 840 | 16,5 % |
| CCenterpartiet | 780 | 15,3 % |
| KDKristdemokraterna | 253 | 5,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 181 | 3,6 % |
| VVänsterpartiet | 121 | 2,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 107 | 2,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 83 | 1,6 % |
| Övriga partier | 38 | 0,7 % |
Kommunvalet 2006 i Valdemarsvik
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 155 | 41,7 % |
| CCenterpartiet | 1 335 | 25,8 % |
| MModeraterna | 907 | 17,5 % |
| KDKristdemokraterna | 274 | 5,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 261 | 5,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 106 | 2,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 62 | 1,2 % |
| Övriga partier | 70 | 1,4 % |
Partiernas utveckling i Valdemarsvik 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Valdemarsvik i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- C
- KD
- L
- V
- MP
- SD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 40,3 % | 37,0 % | 35,3 % | 30,1 % | 29,8 % | 26,7 % |
| M | 22,7 % | 26,2 % | 20,0 % | 17,3 % | 17,1 % | 18,3 % |
| C | 14,8 % | 11,9 % | 10,5 % | 10,6 % | 6,4 % | 6,9 % |
| KD | 6,6 % | 5,2 % | 3,5 % | 7,2 % | 7,3 % | 8,0 % |
| L | 4,2 % | 4,2 % | 2,8 % | 2,7 % | 2,7 % | 4,8 % |
| V | 4,0 % | 4,1 % | 3,7 % | 5,4 % | 4,1 % | 4,8 % |
| MP | 2,7 % | 4,4 % | 3,3 % | 2,0 % | 2,0 % | 2,5 % |
| SD | 2,5 % | 6,4 % | 18,5 % | 23,3 % | 29,2 % | 26,4 % |
| Övr | 2,4 % | 0,6 % | 2,4 % | 1,4 % | 1,3 % | 1,6 % |
| Valdeltagande | 81,2 % | 85,0 % | 87,1 % | 88,4 % | 87,1 % | 84,3 % |
Valdeltagande i Valdemarsvik 2006–2026
Kommunen mot länet (Östergötland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Valdemarsvik 2006
Så skiljer sig Valdemarsvik från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Centerpartiet, som fick 14,8 % i Valdemarsvik mot 7,9 % i hela landet — en skillnad på 6,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- C +6,9
- S +5,1
Svagare än i riket
- M −3,4
- FP −3,4
- MP −2,5
- V −1,9
Valdeltagande i Valdemarsvik
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 81,2 %, vilket är 0,7 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Valdemarsvik på plats 107 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Valdemarsvik är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 78,4 % i Valdemarsvik 1 till 87,2 % i Gryt.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Ringarum 2 (53,9 %) och sitt svagaste i Tryserum-Östra Ed (21,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 4, Centerpartiet i 1, Moderaterna i 1 av 6 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Valdemarsvik är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 25,8 % i kommunvalet mot 14,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 11,0 procentenheter.
- C +11,0
- M −5,1
- V −3,1
- S +1,4
- KD −1,3
- FP +0,9
Största parti i Valdemarsvik sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Valdemarsvik i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 26,7 % | 84,3 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 29,8 % | 87,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 30,1 % | 88,4 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 35,3 % | 87,1 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 37,0 % | 85,0 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 40,3 % | 81,2 % |
Valresultat per valdistrikt i Valdemarsvik 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Valdemarsvik. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Gryt | M | 36,9 % | C | 33,5 % | 87,2 % |
| Ringarum 1 | S | 31,1 % | S | 34,5 % | 83,5 % |
| Ringarum 2 | S | 53,9 % | S | 59,4 % | 79,5 % |
| Tryserum-Östra Ed | C | 30,2 % | C | 45,0 % | 79,7 % |
| Valdemarsvik 1 | S | 47,6 % | S | 47,8 % | 78,4 % |
| Valdemarsvik 2 | S | 49,2 % | S | 47,7 % | 81,2 % |
Fler kommuner i Östergötlands län
Hela valresultatet för Östergötlands län 2006 · Alla kommuner 2006