Valresultat Valdemarsvik 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Valdemarsvik med 37,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (34,8 %). Valdeltagandet var 85,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Valdemarsvik ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,0 %
- Röstberättigade
- 6 352
- Avgivna röster
- 5 397
- Län
- Östergötlands län
Riksdagsvalet 2010 i Valdemarsvik
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 971 | 37,0 % |
| MModeraterna | 1 396 | 26,2 % |
| CCenterpartiet | 635 | 11,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 342 | 6,4 % |
| KDKristdemokraterna | 278 | 5,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 235 | 4,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 223 | 4,2 % |
| VVänsterpartiet | 219 | 4,1 % |
| Övriga partier | 32 | 0,6 % |
Landstingsvalet 2010 i Valdemarsvik
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 918 | 37,3 % |
| MModeraterna | 1 031 | 20,1 % |
| CCenterpartiet | 659 | 12,8 % |
| VLVL | 528 | 10,3 % |
| KDKristdemokraterna | 258 | 5,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 205 | 4,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 186 | 3,6 % |
| VVänsterpartiet | 171 | 3,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 160 | 3,1 % |
| Övriga partier | 26 | 0,5 % |
Kommunvalet 2010 i Valdemarsvik
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 838 | 34,8 % |
| NBNB | 937 | 17,8 % |
| CCenterpartiet | 877 | 16,6 % |
| MModeraterna | 784 | 14,9 % |
| KDKristdemokraterna | 218 | 4,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 179 | 3,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 179 | 3,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 144 | 2,7 % |
| VVänsterpartiet | 118 | 2,2 % |
| Övriga partier | 2 | 0,0 % |
Partiernas utveckling i Valdemarsvik 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Valdemarsvik i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har SD gjort (+3,9 procentenheter).
- S
- M
- C
- SD
- KD
- MP
- L
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 40,3 % | 37,0 % | 35,3 % | 30,1 % | 29,8 % | 26,7 % |
| M | 22,7 % | 26,2 % | 20,0 % | 17,3 % | 17,1 % | 18,3 % |
| C | 14,8 % | 11,9 % | 10,5 % | 10,6 % | 6,4 % | 6,9 % |
| SD | 2,5 % | 6,4 % | 18,5 % | 23,3 % | 29,2 % | 26,4 % |
| KD | 6,6 % | 5,2 % | 3,5 % | 7,2 % | 7,3 % | 8,0 % |
| MP | 2,7 % | 4,4 % | 3,3 % | 2,0 % | 2,0 % | 2,5 % |
| L | 4,2 % | 4,2 % | 2,8 % | 2,7 % | 2,7 % | 4,8 % |
| V | 4,0 % | 4,1 % | 3,7 % | 5,4 % | 4,1 % | 4,8 % |
| Övr | 2,4 % | 0,6 % | 2,4 % | 1,4 % | 1,3 % | 1,6 % |
| Valdeltagande | 81,2 % | 85,0 % | 87,1 % | 88,4 % | 87,1 % | 84,3 % |
Valdeltagande i Valdemarsvik 2006–2026
Kommunen mot länet (Östergötland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Valdemarsvik 2010
Så skiljer sig Valdemarsvik från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 37,0 % i Valdemarsvik mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 6,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +6,3
- C +5,4
- SD +0,7
Svagare än i riket
- M −3,9
- MP −2,9
- FP −2,9
- V −1,5
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Sverigedemokraterna mest i Valdemarsvik, från 2,5 % till 6,4 % (+3,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 40,3 % till 37,0 % (−3,3).
- SD +3,9
- M +3,5
- S −3,3
- C −2,9
- MP +1,8
- KD −1,4
- V +0,2
- FP +0,0
Valdeltagande i Valdemarsvik
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 85,0 %, vilket är 0,3 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Valdemarsvik på plats 111 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Valdemarsvik är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 79,1 % i Valdemarsvik 1 till 87,6 % i Gryt.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Valdemarsvik 2 (47,5 %) och sitt svagaste i Gryt (20,0 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 4, Moderaterna i 2 av 6 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Valdemarsvik är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 14,9 % i kommunvalet mot 26,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 11,3 procentenheter.
- M −11,3
- C +4,7
- SD −3,7
- S −2,1
- V −1,9
- KD −1,1
- MP −1,0
- FP −0,8
Största parti i Valdemarsvik sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Valdemarsvik i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 26,7 % | 84,3 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 29,8 % | 87,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 30,1 % | 88,4 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 35,3 % | 87,1 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 37,0 % | 85,0 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 40,3 % | 81,2 % |
Valresultat per valdistrikt i Valdemarsvik 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Valdemarsvik. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Gryt | M | 42,5 % | C | 27,7 % | 87,6 % |
| Ringarum 1 | S | 28,6 % | S | 29,5 % | 85,1 % |
| Ringarum 2 | S | 46,8 % | S | 44,8 % | 83,5 % |
| Tryserum-Östra Ed | M | 26,5 % | C | 31,2 % | 83,3 % |
| Valdemarsvik 1 | S | 45,0 % | S | 41,3 % | 79,1 % |
| Valdemarsvik 2 | S | 47,5 % | S | 41,9 % | 83,8 % |
Fler kommuner i Östergötlands län
Hela valresultatet för Östergötlands län 2010 · Alla kommuner 2010