Valresultat Kinda 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Kinda med 32,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (29,7 %). Valdeltagandet var 86,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Kinda ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,7 %
- Röstberättigade
- 7 642
- Avgivna röster
- 6 624
- Län
- Östergötlands län
Riksdagsvalet 2010 i Kinda
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 094 | 32,1 % |
| MModeraterna | 1 634 | 25,0 % |
| CCenterpartiet | 864 | 13,2 % |
| KDKristdemokraterna | 435 | 6,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 410 | 6,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 408 | 6,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 326 | 5,0 % |
| VVänsterpartiet | 309 | 4,7 % |
| Övriga partier | 47 | 0,7 % |
Landstingsvalet 2010 i Kinda
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 081 | 33,2 % |
| MModeraterna | 1 201 | 19,2 % |
| CCenterpartiet | 1 153 | 18,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 434 | 6,9 % |
| KDKristdemokraterna | 426 | 6,8 % |
| VVänsterpartiet | 311 | 5,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 271 | 4,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 251 | 4,0 % |
| VLVL | 83 | 1,3 % |
| Övriga partier | 48 | 0,8 % |
Kommunvalet 2010 i Kinda
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 888 | 29,7 % |
| CCenterpartiet | 1 493 | 23,5 % |
| MModeraterna | 1 047 | 16,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 494 | 7,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 422 | 6,6 % |
| KDKristdemokraterna | 373 | 5,9 % |
| VVänsterpartiet | 272 | 4,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 240 | 3,8 % |
| SOCVSOCV | 128 | 2,0 % |
| Övriga partier | 8 | 0,1 % |
Partiernas utveckling i Kinda 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Kinda i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−5,8 procentenheter).
- S
- M
- C
- KD
- MP
- SD
- L
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 37,9 % | 32,1 % | 31,7 % | 27,5 % | 29,7 % | 25,8 % |
| M | 20,8 % | 25,0 % | 19,2 % | 16,9 % | 16,5 % | 19,4 % |
| C | 16,2 % | 13,2 % | 10,4 % | 12,2 % | 8,0 % | 8,7 % |
| KD | 8,4 % | 6,7 % | 6,3 % | 8,0 % | 8,2 % | 7,9 % |
| MP | 4,0 % | 6,3 % | 5,0 % | 3,8 % | 4,5 % | 5,6 % |
| SD | 2,5 % | 6,3 % | 16,7 % | 20,6 % | 25,3 % | 22,1 % |
| L | 3,6 % | 5,0 % | 3,2 % | 3,6 % | 2,5 % | 4,3 % |
| V | 4,1 % | 4,7 % | 4,6 % | 5,9 % | 3,9 % | 4,4 % |
| Övr | 2,4 % | 0,7 % | 3,0 % | 1,6 % | 1,5 % | 1,8 % |
| Valdeltagande | 83,2 % | 86,7 % | 88,0 % | 89,1 % | 88,1 % | 87,8 % |
Valdeltagande i Kinda 2006–2026
Kommunen mot länet (Östergötland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Kinda 2010
Så skiljer sig Kinda från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Centerpartiet, som fick 13,2 % i Kinda mot 6,6 % i hela landet — en skillnad på 6,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- C +6,7
- S +1,4
- KD +1,1
- SD +0,6
Svagare än i riket
- M −5,0
- FP −2,1
- MP −1,1
- V −0,9
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Kinda, från 20,8 % till 25,0 % (+4,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 37,9 % till 32,1 % (−5,8).
- S −5,8
- M +4,2
- SD +3,8
- C −3,0
- MP +2,3
- KD −1,7
- FP +1,4
- V +0,6
Valdeltagande i Kinda
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 86,7 %, vilket är 2,0 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Kinda på plats 47 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Kinda är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 79,2 % i Kisa sydöstra till 84,9 % i Rimforsa samhälle.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Kisa samhälle (43,7 %) och sitt svagaste i Horn-Hycklinge-Björkfors (24,0 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 4, Moderaterna i 2 av 6 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Kinda är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 23,5 % i kommunvalet mot 13,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 10,2 procentenheter.
- C +10,2
- M −8,6
- SD −2,5
- S −2,4
- FP +1,6
- MP +1,5
- KD −0,8
- V −0,5
Största parti i Kinda sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Kinda i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 25,8 % | 87,8 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 29,7 % | 88,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 27,5 % | 89,1 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 31,7 % | 88,0 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 32,1 % | 86,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 37,9 % | 83,2 % |
Valresultat per valdistrikt i Kinda 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Kinda. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Horn-Hycklinge-Björkfors | M | 25,0 % | C | 36,9 % | 79,7 % |
| Kisa samhälle | S | 43,7 % | S | 40,2 % | 80,4 % |
| Kisa sydöstra | S | 32,0 % | S | 32,7 % | 79,2 % |
| Kisa västra | S | 39,0 % | S | 36,1 % | 82,9 % |
| Rimforsa landsbygd | M | 29,1 % | C | 23,6 % | 81,3 % |
| Rimforsa samhälle | S | 32,1 % | S | 29,8 % | 84,9 % |
Fler kommuner i Östergötlands län
Hela valresultatet för Östergötlands län 2010 · Alla kommuner 2010