Valresultat Åtvidaberg 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Åtvidaberg med 41,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (45,3 %). Valdeltagandet var 86,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Åtvidaberg ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 9 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,2 %
- Röstberättigade
- 9 006
- Avgivna röster
- 7 763
- Län
- Östergötlands län
Riksdagsvalet 2010 i Åtvidaberg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 164 | 41,4 % |
| MModeraterna | 1 924 | 25,2 % |
| CCenterpartiet | 630 | 8,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 397 | 5,2 % |
| KDKristdemokraterna | 392 | 5,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 385 | 5,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 369 | 4,8 % |
| VVänsterpartiet | 335 | 4,4 % |
| Övriga partier | 46 | 0,6 % |
Landstingsvalet 2010 i Åtvidaberg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 452 | 46,9 % |
| MModeraterna | 1 648 | 22,4 % |
| CCenterpartiet | 607 | 8,2 % |
| KDKristdemokraterna | 347 | 4,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 308 | 4,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 306 | 4,2 % |
| VVänsterpartiet | 270 | 3,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 238 | 3,2 % |
| VLVL | 134 | 1,8 % |
| Övriga partier | 51 | 0,7 % |
Kommunvalet 2010 i Åtvidaberg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 398 | 45,3 % |
| MModeraterna | 2 019 | 26,9 % |
| CCenterpartiet | 646 | 8,6 % |
| KopKop | 436 | 5,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 255 | 3,4 % |
| VVänsterpartiet | 201 | 2,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 190 | 2,5 % |
| KDKristdemokraterna | 190 | 2,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 161 | 2,1 % |
| Övriga partier | 11 | 0,1 % |
Partiernas utveckling i Åtvidaberg 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Åtvidaberg i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har M gjort (+5,5 procentenheter).
- S
- M
- C
- MP
- KD
- SD
- L
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 46,6 % | 41,4 % | 39,7 % | 33,4 % | 34,8 % | 30,7 % |
| M | 19,6 % | 25,2 % | 18,4 % | 16,6 % | 16,2 % | 19,2 % |
| C | 10,4 % | 8,2 % | 7,9 % | 9,7 % | 6,2 % | 6,2 % |
| MP | 3,0 % | 5,2 % | 4,5 % | 2,9 % | 3,1 % | 3,5 % |
| KD | 7,0 % | 5,1 % | 3,8 % | 5,9 % | 6,3 % | 7,3 % |
| SD | 2,1 % | 5,0 % | 17,2 % | 21,3 % | 25,8 % | 23,4 % |
| L | 4,2 % | 4,8 % | 2,8 % | 4,0 % | 3,0 % | 4,1 % |
| V | 4,6 % | 4,4 % | 3,9 % | 5,0 % | 3,7 % | 4,0 % |
| Övr | 2,4 % | 0,6 % | 1,8 % | 1,2 % | 0,9 % | 1,6 % |
| Valdeltagande | 83,0 % | 86,2 % | 87,8 % | 89,3 % | 87,7 % | 86,8 % |
Valdeltagande i Åtvidaberg 2006–2026
Kommunen mot länet (Östergötland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Åtvidaberg 2010
Så skiljer sig Åtvidaberg från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 41,4 % i Åtvidaberg mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 10,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +10,7
- C +1,7
Svagare än i riket
- M −4,9
- FP −2,2
- MP −2,1
- V −1,2
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Åtvidaberg, från 19,6 % till 25,2 % (+5,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 46,6 % till 41,4 % (−5,2).
- M +5,5
- S −5,2
- SD +2,9
- MP +2,2
- C −2,1
- KD −1,8
- FP +0,7
- V −0,2
Valdeltagande i Åtvidaberg
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 86,2 %, vilket är 1,6 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Åtvidaberg på plats 59 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Åtvidaberg är indelad i 9 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 77,2 % i Hannäs till 89,8 % i Villahagen.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Eksätter (54,1 %) och sitt svagaste i Grebo-Värna (29,7 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 6, Moderaterna i 2, Centerpartiet i 1 av 9 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Åtvidaberg är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 45,3 % i kommunvalet mot 41,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,9 procentenheter.
- S +3,9
- SD −2,9
- KD −2,6
- FP −2,3
- MP −1,8
- M +1,7
- V −1,7
- C +0,4
Största parti i Åtvidaberg sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Åtvidaberg i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 30,7 % | 86,8 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 34,8 % | 87,7 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 33,4 % | 89,3 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 39,7 % | 87,8 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 41,4 % | 86,2 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 46,6 % | 83,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Åtvidaberg 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 9 valdistrikten i Åtvidaberg. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Björsäter-Yxnerum | M | 30,8 % | M | 34,6 % | 87,9 % |
| Djurgården | S | 49,4 % | S | 55,9 % | 79,1 % |
| Edberga | S | 40,1 % | S | 45,1 % | 85,2 % |
| Eksätter | S | 54,1 % | S | 54,2 % | 79,9 % |
| Grebo-Värna | M | 32,8 % | M | 38,2 % | 88,7 % |
| Gärdserum | S | 37,3 % | S | 38,6 % | 84,1 % |
| Hannäs | C | 32,8 % | C | 46,8 % | 77,2 % |
| Nygård | S | 46,2 % | S | 50,5 % | 85,5 % |
| Villahagen | S | 45,0 % | S | 51,0 % | 89,8 % |
Fler kommuner i Östergötlands län
Hela valresultatet för Östergötlands län 2010 · Alla kommuner 2010