Valresultat Norrköping 2010

I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Norrköping med 32,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (36,6 %). Valdeltagandet var 83,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Norrköping ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 72 valdistrikt.

Se Norrköping på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
83,8 %
Röstberättigade
98 651
Avgivna röster
82 716
Län
Östergötlands län

Riksdagsvalet 2010 i Norrköping

Riksdagsvalet 2010 i Norrköping: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna26 55032,5 %
MModeraterna24 64730,2 %
MPMiljöpartiet de gröna6 4787,9 %
SDSverigedemokraterna5 0006,1 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4 9206,0 %
VVänsterpartiet4 6255,7 %
KDKristdemokraterna4 2495,2 %
CCenterpartiet3 8064,7 %
Övriga partier1 4561,8 %

Landstingsvalet 2010 i Norrköping

Landstingsvalet 2010 i Norrköping: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna24 93131,1 %
MModeraterna18 46223,0 %
VLVL14 86118,5 %
MPMiljöpartiet de gröna4 6925,8 %
VVänsterpartiet4 1015,1 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3 4034,2 %
KDKristdemokraterna2 9843,7 %
SDSverigedemokraterna2 9203,6 %
CCenterpartiet2 6543,3 %
Övriga partier1 2011,5 %

Kommunvalet 2010 i Norrköping

Kommunvalet 2010 i Norrköping: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna29 38836,6 %
MModeraterna22 42527,9 %
MPMiljöpartiet de gröna5 9407,4 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4 8976,1 %
CCenterpartiet4 2125,2 %
SDSverigedemokraterna4 1595,2 %
VVänsterpartiet4 1485,2 %
KDKristdemokraterna3 0963,9 %
SPISveriges Pensionärers Intresseparti8261,0 %
Övriga partier1 2191,5 %

Partiernas utveckling i Norrköping 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Norrköping i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−4,7 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • MP
  • SD
  • L
  • V
  • KD
  • C
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Norrköping per valår
Parti200620102014201820222026
S37,2 %32,5 %30,9 %28,3 %29,4 %28,5 %
M26,1 %30,2 %23,2 %20,5 %20,4 %20,5 %
MP5,4 %7,9 %6,9 %4,0 %4,4 %5,2 %
SD2,8 %6,1 %16,3 %19,6 %22,7 %19,6 %
L6,0 %6,0 %4,5 %4,8 %3,7 %4,6 %
V5,8 %5,7 %5,5 %8,1 %6,8 %8,3 %
KD6,4 %5,2 %4,6 %6,4 %6,1 %6,5 %
C5,6 %4,7 %4,5 %6,5 %5,1 %5,1 %
Övr4,6 %1,8 %3,7 %1,7 %1,3 %1,7 %
Valdeltagande80,8 %83,8 %85,3 %86,3 %82,6 %83,3 %

Valdeltagande i Norrköping 2006–2026

Kommunen mot länet (Östergötland).

808284868890%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Norrköping 2010

Så skiljer sig Norrköping från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Centerpartiet, som fick 4,7 % i Norrköping mot 6,6 % i hela landet — en skillnad på 1,9 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 3 svagare.

Starkare än i riket

  • S +1,8
  • MP +0,6
  • SD +0,4
  • M +0,1

Svagare än i riket

  • C −1,9
  • FP −1,0
  • KD −0,4

Förändring sedan valet 2006

Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Norrköping, från 26,1 % till 30,2 % (+4,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 37,2 % till 32,5 % (−4,7).

  • S −4,7
  • M +4,1
  • SD +3,3
  • MP +2,5
  • SPI −1,3
  • KD −1,2
  • C −1,0
  • V −0,2

Valdeltagande i Norrköping

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 83,8 %, vilket är 0,8 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Norrköping på plats 170 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Norrköping är indelad i 72 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 64,4 % i Hageby Norra till 91,8 % i Lindö Östra.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Hageby Norra (62,0 %) och sitt svagaste i Lindö Östra (10,4 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 38, Moderaterna i 34 av 72 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Norrköping är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 36,6 % i kommunvalet mot 32,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,1 procentenheter.

  • S +4,1
  • M −2,2
  • KD −1,3
  • SD −0,9
  • C +0,6
  • MP −0,5
  • V −0,5
  • FP +0,1

Största parti i Norrköping sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Norrköping i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Norrköping per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna28,5 %83,3 %
2022Socialdemokraterna29,4 %82,6 %
2018Socialdemokraterna28,3 %86,3 %
2014Socialdemokraterna30,9 %85,3 %
2010Socialdemokraterna32,5 %83,8 %
2006Socialdemokraterna37,2 %80,8 %

Valresultat per valdistrikt i Norrköping 2010

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 72 valdistrikten i Norrköping. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Norrköping, riksdagsvalet och kommunvalet 2010
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
BeckershovS31,8 %S36,4 %78,5 %
BergetS26,9 %S32,4 %74,9 %
BrånnestadM38,3 %S34,5 %89,1 %
CampusM29,2 %S32,7 %82,1 %
CityS39,7 %S44,4 %71,4 %
DalenM27,3 %S29,5 %77,6 %
DjäkneparkenS36,1 %S38,1 %79,3 %
Ektorp NorraS46,0 %S49,2 %74,2 %
Ektorp SödraS41,3 %S48,8 %86,7 %
EnebymoS40,9 %S43,8 %80,8 %
FolkparkenS33,9 %S39,3 %73,6 %
GeneralenS37,1 %S40,0 %71,1 %
Guldringen m flS54,0 %S53,7 %75,0 %
Gustaf AdolfM32,9 %M32,0 %80,5 %
HagagymnasietS44,0 %S46,1 %71,9 %
HagaskolanS40,0 %S44,4 %77,5 %
Hageby CentrumS58,4 %S59,4 %71,2 %
Hageby NorraS62,0 %S62,9 %64,4 %
Hageby-MamreS48,7 %S51,2 %77,0 %
Hageby-VrinneviS52,2 %S54,1 %73,5 %
Hallberga-FiskebyM37,7 %M35,9 %88,9 %
HultdalenS32,7 %S37,6 %88,6 %
JurslaM39,8 %M37,5 %87,1 %
KimstadS36,9 %S40,8 %88,8 %
KlingsbergS30,7 %S35,7 %84,5 %
Klockaretorpet NorraS49,2 %S53,8 %78,1 %
Klockaretorpet-Borg m flS36,6 %S41,1 %84,5 %
Klockaretorpet-SkarphagenS37,9 %S44,2 %82,0 %
KneippenM43,5 %M41,8 %88,1 %
Kolmården-KvarseboM31,6 %M29,5 %86,5 %
KuddbyM35,6 %M29,5 %87,5 %
Kullerstad-VickelbyS44,5 %S47,4 %87,2 %
KättingeM30,4 %M26,4 %83,6 %
Kättsätter-KårtorpM41,7 %M38,8 %88,9 %
Lagerlunda-HerstadbergS36,5 %S40,2 %84,6 %
Lindö VästraM51,8 %M54,8 %90,6 %
Lindö ÖstraM58,5 %M60,7 %91,8 %
LjungaM41,1 %M40,2 %89,1 %
LjuraS49,6 %S53,6 %74,7 %
Långtorp-BergaM57,4 %M55,5 %90,3 %
MarielundS36,0 %S39,9 %76,4 %
MosstorpS42,0 %S45,6 %82,7 %
NordantillS35,3 %S38,7 %77,5 %
Norsholm-SkärkindM34,7 %M31,0 %87,1 %
OxelbergenM29,9 %S29,7 %78,4 %
PryssgårdenM34,7 %S38,5 %85,2 %
Rambodal NorraM34,0 %S36,4 %87,9 %
Rambodal SödraM36,2 %S37,6 %90,6 %
RosenM35,5 %M33,7 %82,9 %
RådhusetM35,9 %M32,0 %81,9 %
RåsslaM34,6 %M33,6 %88,0 %
Saltängen-NordantillM33,0 %S33,7 %83,1 %
SandbyhovS38,1 %S42,8 %81,1 %
Silverringen m flS39,7 %S42,3 %81,1 %
SkarphagenM32,4 %S34,4 %88,2 %
SmedbyM39,4 %M36,4 %89,3 %
Svärtinge NorraM45,3 %M45,1 %90,7 %
Svärtinge SödraM36,2 %M34,2 %86,2 %
SåpkullenS33,5 %S38,1 %85,1 %
Söderstaden VästerM33,2 %M31,6 %81,4 %
Söderstaden ÖsterM34,4 %M35,6 %81,7 %
TaborsbergS30,5 %S35,3 %85,2 %
Torshag-SimonstorpM38,7 %M34,9 %86,3 %
UttersbergM33,0 %S35,6 %86,1 %
Vasastan-SöderportS31,2 %S36,0 %83,4 %
Vilbergen NorraS45,5 %S48,1 %78,1 %
Vilbergen SödraS43,9 %S49,1 %84,1 %
Vilbergen VästraS47,7 %S52,5 %83,5 %
VångaS28,5 %S31,9 %85,3 %
Åby ÖstraM36,0 %S35,7 %89,7 %
ÅbymoS35,8 %S40,8 %81,1 %
Östra HusbyM33,2 %M30,0 %85,8 %

Utforska valdistrikten i Norrköping på kartan

Fler kommuner i Östergötlands län

Hela valresultatet för Östergötlands län 2010 · Alla kommuner 2010