Valresultat Östergötlands län 2010

I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Östergötlands län med 32,9 % av rösterna. Valdeltagandet i länet var 85,8 %. Nedan ser du röstfördelningen för alla tre valen i länet samt resultatet per kommun — och på kartan ända ner på valdistriktsnivå.

Se Östergötlands län på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
85,8 %
Röstberättigade
330 010
Avgivna röster
283 131
Kommuner i länet
13

Riksdagsvalet 2010 i Östergötlands län

Riksdagsvalet 2010 i Östergötlands län: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna92 16432,9 %
MModeraterna80 14128,6 %
MPMiljöpartiet de gröna21 2257,6 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)19 0176,8 %
CCenterpartiet17 5616,3 %
KDKristdemokraterna16 3575,8 %
SDSverigedemokraterna14 8625,3 %
VVänsterpartiet14 2425,1 %
Övriga partier4 1721,5 %

Landstingsvalet 2010 i Östergötlands län

Landstingsvalet 2010 i Östergötlands län: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna93 69134,6 %
MModeraterna67 21224,8 %
VLVL20 1677,4 %
MPMiljöpartiet de gröna17 3376,4 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)16 5726,1 %
CCenterpartiet15 5745,7 %
KDKristdemokraterna13 9395,1 %
VVänsterpartiet13 4305,0 %
SDSverigedemokraterna9 4413,5 %
Övriga partier3 7241,4 %

Kommunvalet 2010 i Östergötlands län

Kommunvalet 2010 i Östergötlands län: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna96 81435,4 %
MModeraterna73 19526,8 %
CCenterpartiet20 0847,4 %
MPMiljöpartiet de gröna19 7667,2 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)19 1027,0 %
VVänsterpartiet13 3344,9 %
KDKristdemokraterna13 2644,9 %
SDSverigedemokraterna11 1404,1 %
Övriga partier6 4802,4 %

Partiernas utveckling i Östergötlands län 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Östergötlands län i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−4,7 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • MP
  • L
  • C
  • KD
  • SD
  • V
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Östergötlands län per valår
Parti200620102014201820222026
S37,6 %32,9 %32,6 %29,1 %30,6 %28,4 %
M24,7 %28,6 %22,3 %20,4 %19,8 %20,6 %
MP5,0 %7,6 %6,6 %4,2 %4,6 %5,6 %
L6,5 %6,8 %5,1 %5,3 %4,4 %4,9 %
C7,6 %6,3 %6,0 %8,4 %6,5 %6,8 %
KD7,2 %5,8 %5,1 %6,7 %6,0 %6,6 %
SD2,3 %5,3 %14,4 %17,6 %21,2 %18,5 %
V5,2 %5,1 %4,8 %6,8 %5,6 %7,1 %
Övr3,9 %1,5 %3,2 %1,6 %1,3 %1,6 %
Valdeltagande82,1 %85,8 %87,0 %88,2 %85,3 %85,6 %

Valdeltagande i Östergötlands län 2006–2026

Länet mot riket.

808284868890%200620102014201820222026
  • Länet
  • Riket

Analys av valresultatet i Östergötlands län 2010

Så skiljer sig Östergötlands län från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 32,9 % i Östergötlands län mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 2,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +2,3
  • KD +0,2
  • MP +0,2

Svagare än i riket

  • M −1,4
  • V −0,5
  • SD −0,4
  • C −0,3

Förändring sedan valet 2006

Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Östergötlands län, från 24,7 % till 28,6 % (+4,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 37,6 % till 32,9 % (−4,7).

  • S −4,7
  • M +4,0
  • SD +3,0
  • MP +2,6
  • KD −1,4
  • C −1,3
  • SPI −1,1
  • FP +0,3

Valdeltagande i Östergötlands län

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 85,8 %, vilket är 1,2 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %.

Skillnader mellan valdistrikten

Östergötlands län är indelad i 267 valdistrikt, och skillnaderna inom länet är betydande: valdeltagandet varierar från 64,4 % i Hageby Norra till 94,7 % i Berga 5 (Vidingsjö N).

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Väster (63,5 %) och sitt svagaste i Lindö Östra (10,4 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 145, Moderaterna i 120, Centerpartiet i 2 av 267 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Östergötlands län är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 35,4 % i kommunvalet mot 32,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 2,5 procentenheter.

  • S +2,5
  • M −1,9
  • SD −1,2
  • C +1,1
  • KD −1,0
  • MP −0,4
  • V −0,2
  • FP +0,2

Största parti i Östergötlands län sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Östergötlands län i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Östergötlands län per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna28,4 %85,6 %
2022Socialdemokraterna30,6 %85,3 %
2018Socialdemokraterna29,1 %88,2 %
2014Socialdemokraterna32,6 %87,0 %
2010Socialdemokraterna32,9 %85,8 %
2006Socialdemokraterna37,6 %82,1 %

Valresultat per kommun i Östergötlands län 2010

Största parti i riksdagsvalet per kommun. Klicka på en kommun för hela valresultatet — riksdagsval, regionval och kommunval, och resultatet i varje valdistrikt.

Största parti och valdeltagande per kommun i Östergötlands län, riksdagsvalet 2010
KommunStörsta partiAndelValdeltagande
BoxholmS45,4 %87,3 %
FinspångS43,9 %85,2 %
KindaS32,1 %86,7 %
LinköpingM30,6 %87,3 %
MjölbyS37,8 %85,8 %
MotalaS42,9 %86,0 %
NorrköpingS32,5 %83,8 %
SöderköpingM33,7 %85,8 %
VadstenaS32,9 %88,0 %
ValdemarsvikS37,0 %85,0 %
YdreS28,2 %88,7 %
ÅtvidabergS41,4 %86,2 %
ÖdeshögS31,2 %85,5 %

Andra län 2010

Valresultat för alla kommuner 2010