Valresultat Skåne län 2010

I riksdagsvalet 2010 blev Moderaterna största parti i Skåne län med 34,5 % av rösterna. Valdeltagandet i länet var 83,0 %. Nedan ser du röstfördelningen för alla tre valen i länet samt resultatet per kommun — och på kartan ända ner på valdistriktsnivå.

Se Skåne län på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
83,0 %
Röstberättigade
927 741
Avgivna röster
770 069
Kommuner i länet
33

Riksdagsvalet 2010 i Skåne län

Riksdagsvalet 2010 i Skåne län: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna262 61134,5 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna203 43626,7 %
SDSverigedemokraterna71 9399,5 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)58 0347,6 %
MPMiljöpartiet de gröna51 1016,7 %
CCenterpartiet38 5475,1 %
KDKristdemokraterna31 5994,2 %
VVänsterpartiet29 6753,9 %
Övriga partier14 2811,9 %

Landstingsvalet 2010 i Skåne län

Landstingsvalet 2010 i Skåne län: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna230 87330,9 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna227 09230,4 %
SDSverigedemokraterna69 4929,3 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)58 5177,8 %
MPMiljöpartiet de gröna49 2686,6 %
CCenterpartiet34 0314,6 %
VVänsterpartiet28 9643,9 %
KDKristdemokraterna26 1373,5 %
SPISveriges Pensionärers Intresseparti9 1841,2 %
Övriga partier12 4851,7 %

Kommunvalet 2010 i Skåne län

Kommunvalet 2010 i Skåne län: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna222 05229,4 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna218 40129,0 %
SDSverigedemokraterna77 71210,3 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)65 0578,6 %
MPMiljöpartiet de gröna48 7916,5 %
CCenterpartiet36 5184,8 %
VVänsterpartiet25 8123,4 %
KDKristdemokraterna21 0142,8 %
SPISveriges Pensionärers Intresseparti10 9921,5 %
Övriga partier27 7503,7 %

Partiernas utveckling i Skåne län 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Skåne län i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−7,1 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • M
  • S
  • SD
  • L
  • MP
  • C
  • KD
  • V
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Skåne län per valår
Parti200620102014201820222026
M29,5 %34,5 %24,7 %21,4 %20,0 %20,4 %
S33,9 %26,7 %28,3 %25,2 %26,7 %25,1 %
SD5,8 %9,5 %17,9 %23,4 %25,1 %20,9 %
L8,4 %7,6 %5,7 %5,7 %4,8 %5,6 %
MP4,4 %6,7 %6,8 %4,3 %4,9 %6,3 %
C5,8 %5,1 %4,7 %6,8 %5,6 %6,3 %
KD5,0 %4,2 %3,4 %5,3 %4,7 %5,2 %
V3,8 %3,9 %4,4 %6,4 %6,3 %9,1 %
Övr3,4 %1,9 %4,0 %1,6 %1,8 %1,2 %
Valdeltagande79,4 %83,0 %84,1 %85,9 %82,8 %83,6 %

Valdeltagande i Skåne län 2006–2026

Länet mot riket.

788082848688%200620102014201820222026
  • Länet
  • Riket

Analys av valresultatet i Skåne län 2010

Så skiljer sig Skåne län från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Moderaterna, som fick 34,5 % i Skåne län mot 30,1 % i hela landet — en skillnad på 4,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • M +4,4
  • SD +3,8
  • FP +0,6

Svagare än i riket

  • S −3,9
  • V −1,7
  • C −1,5
  • KD −1,4

Förändring sedan valet 2006

Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Skåne län, från 29,5 % till 34,5 % (+5,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 33,9 % till 26,7 % (−7,1).

  • S −7,1
  • M +5,0
  • SD +3,7
  • MP +2,3
  • KD −0,9
  • C −0,8
  • FP −0,8
  • SPI −0,7

Valdeltagande i Skåne län

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 83,0 %, vilket är 1,6 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %.

Skillnader mellan valdistrikten

Skåne län är indelad i 729 valdistrikt, och skillnaderna inom länet är betydande: valdeltagandet varierar från 46,0 % i Örtagården Ö till 92,5 % i Borgeby V.

Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Ljunghusen (69,4 %) och sitt svagaste i Örtagården Ö (3,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 453, Socialdemokraterna i 267, Miljöpartiet i 8 av 729 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Skåne län är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 29,4 % i kommunvalet mot 34,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,1 procentenheter.

  • M −5,1
  • S +2,2
  • KD −1,4
  • FP +1,0
  • SD +0,9
  • V −0,5
  • MP −0,2
  • C −0,2

Största parti i Skåne län sedan 2006

Största parti har skiftat i Skåne län under perioden 2006–2010: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Skåne län per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna25,1 %83,6 %
2022Socialdemokraterna26,7 %82,8 %
2018Socialdemokraterna25,2 %85,9 %
2014Socialdemokraterna28,3 %84,1 %
2010Moderaterna34,5 %83,0 %
2006Socialdemokraterna33,9 %79,4 %

Valresultat per kommun i Skåne län 2010

Största parti i riksdagsvalet per kommun. Klicka på en kommun för hela valresultatet — riksdagsval, regionval och kommunval, och resultatet i varje valdistrikt.

Största parti och valdeltagande per kommun i Skåne län, riksdagsvalet 2010
KommunStörsta partiAndelValdeltagande
BjuvS40,6 %79,5 %
BromöllaS41,1 %84,3 %
BurlövS33,6 %80,7 %
BåstadM44,1 %85,3 %
EslövS32,2 %82,7 %
HelsingborgM36,2 %81,5 %
HässleholmM29,0 %83,7 %
HöganäsM42,4 %85,9 %
HörbyM33,2 %81,8 %
HöörM34,6 %83,6 %
KlippanS31,9 %80,1 %
KristianstadM31,6 %84,0 %
KävlingeM40,0 %87,7 %
LandskronaS35,8 %81,8 %
LommaM49,8 %91,3 %
LundM32,1 %87,3 %
MalmöM32,6 %79,6 %
OsbyS34,4 %83,3 %
PerstorpS35,7 %79,5 %
SimrishamnM36,2 %82,2 %
SjöboM35,0 %81,5 %
SkurupM35,2 %83,4 %
StaffanstorpM42,5 %88,2 %
SvalövS28,9 %82,8 %
SvedalaM39,5 %87,3 %
TomelillaM31,1 %80,3 %
TrelleborgM34,1 %83,1 %
VellingeM59,1 %90,8 %
YstadM37,9 %83,5 %
ÅstorpS38,5 %79,6 %
ÄngelholmM40,7 %83,7 %
ÖrkelljungaM29,4 %80,5 %
Östra GöingeS36,4 %83,6 %

Andra län 2010

Valresultat för alla kommuner 2010