Valresultat Hässleholm 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Moderaterna största parti i Hässleholm med 29,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (29,6 %). Valdeltagandet var 83,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Hässleholm ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 34 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 83,7 %
- Röstberättigade
- 38 526
- Avgivna röster
- 32 250
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2010 i Hässleholm
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 9 248 | 29,0 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 9 004 | 28,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 103 | 12,9 % |
| CCenterpartiet | 2 542 | 8,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 919 | 6,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 877 | 5,9 % |
| KDKristdemokraterna | 1 857 | 5,8 % |
| VVänsterpartiet | 1 023 | 3,2 % |
| Övriga partier | 273 | 0,9 % |
Landstingsvalet 2010 i Hässleholm
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 9 718 | 31,4 % |
| MModeraterna | 7 802 | 25,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 911 | 12,6 % |
| CCenterpartiet | 2 782 | 9,0 % |
| KDKristdemokraterna | 1 947 | 6,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 712 | 5,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 659 | 5,4 % |
| VVänsterpartiet | 956 | 3,1 % |
| Övriga partier | 433 | 1,4 % |
Kommunvalet 2010 i Hässleholm
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 9 226 | 29,6 % |
| MModeraterna | 7 491 | 24,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 427 | 14,2 % |
| CCenterpartiet | 3 077 | 9,9 % |
| KDKristdemokraterna | 1 738 | 5,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 665 | 5,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 652 | 5,3 % |
| VVänsterpartiet | 934 | 3,0 % |
| FOVFOV | 805 | 2,6 % |
| Övriga partier | 206 | 0,7 % |
Partiernas utveckling i Hässleholm 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Hässleholm i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−6,9 procentenheter).
- M
- S
- SD
- C
- MP
- L
- KD
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 25,1 % | 29,0 % | 19,0 % | 18,0 % | 17,7 % | 18,9 % |
| S | 35,2 % | 28,3 % | 29,9 % | 25,5 % | 24,6 % | 22,7 % |
| SD | 6,4 % | 12,9 % | 23,5 % | 29,1 % | 33,6 % | 28,2 % |
| C | 9,5 % | 8,0 % | 6,1 % | 6,9 % | 5,0 % | 5,4 % |
| MP | 3,6 % | 6,0 % | 6,9 % | 3,1 % | 2,8 % | 3,5 % |
| L | 6,1 % | 5,9 % | 3,8 % | 4,1 % | 3,5 % | 5,5 % |
| KD | 8,7 % | 5,8 % | 5,1 % | 7,3 % | 6,8 % | 7,6 % |
| V | 3,3 % | 3,2 % | 3,1 % | 4,6 % | 4,7 % | 6,5 % |
| Övr | 2,1 % | 0,9 % | 2,6 % | 1,4 % | 1,2 % | 1,7 % |
| Valdeltagande | 78,2 % | 83,7 % | 85,1 % | 86,5 % | 83,7 % | 83,2 % |
Valdeltagande i Hässleholm 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Hässleholm 2010
Så skiljer sig Hässleholm från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Sverigedemokraterna, som fick 12,9 % i Hässleholm mot 5,7 % i hela landet — en skillnad på 7,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +7,2
- C +1,4
- KD +0,2
Svagare än i riket
- V −2,4
- S −2,4
- MP −1,3
- FP −1,2
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Sverigedemokraterna mest i Hässleholm, från 6,4 % till 12,9 % (+6,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 35,2 % till 28,3 % (−6,9).
- S −6,9
- SD +6,5
- M +3,9
- KD −2,8
- MP +2,4
- C −1,5
- FP −0,2
- V −0,1
Valdeltagande i Hässleholm
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 83,7 %, vilket är 0,9 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Hässleholm på plats 176 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Hässleholm är indelad i 34 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 72,1 % i Läreda till 88,9 % i Stoby.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Tormestorp (36,9 %) och sitt svagaste i Läreda (14,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 19, Socialdemokraterna i 14, Centerpartiet i 1 av 34 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Hässleholm är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 24,0 % i kommunvalet mot 29,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,0 procentenheter.
- M −5,0
- C +1,9
- SD +1,3
- S +1,3
- MP −0,7
- FP −0,6
- KD −0,3
- V −0,2
Största parti i Hässleholm sedan 2006
Största parti har skiftat i Hässleholm under perioden 2006–2010: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 28,2 % | 83,2 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 33,6 % | 83,7 % |
| 2018 | Sverigedemokraterna | 29,1 % | 86,5 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 29,9 % | 85,1 % |
| 2010 | Moderaterna | 29,0 % | 83,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 35,2 % | 78,2 % |
Valresultat per valdistrikt i Hässleholm 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 34 valdistrikten i Hässleholm. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Ballingslöv | M | 25,1 % | C | 24,3 % | 82,3 % |
| Bjärnum N | M | 30,2 % | S | 25,0 % | 83,4 % |
| Bjärnum S | S | 30,0 % | S | 32,5 % | 79,7 % |
| Bokeberg | S | 37,9 % | S | 38,6 % | 77,3 % |
| Djupadal | M | 29,2 % | S | 27,5 % | 73,7 % |
| Farstorp | C | 25,0 % | C | 31,5 % | 86,5 % |
| Finja | M | 28,0 % | S | 27,0 % | 80,0 % |
| Gäddastorp-Bokalyckan | S | 31,2 % | S | 32,0 % | 84,7 % |
| Hässleholm C | S | 29,0 % | S | 28,7 % | 77,5 % |
| Hästveda | S | 29,6 % | S | 30,2 % | 81,4 % |
| Ignaberga | M | 30,3 % | S | 26,4 % | 85,7 % |
| Kristinehem-Ekedal | M | 34,2 % | S | 28,4 % | 84,8 % |
| Ljungdala | S | 31,8 % | S | 33,4 % | 82,2 % |
| Läreda | S | 59,5 % | S | 58,2 % | 72,1 % |
| Röke-Hörja | M | 25,8 % | C | 27,4 % | 84,2 % |
| Sjörröd | M | 34,2 % | S | 29,3 % | 85,0 % |
| Stattena | M | 30,7 % | S | 29,4 % | 85,5 % |
| Stoby | M | 32,5 % | M | 27,5 % | 88,9 % |
| Sösdala V | S | 33,3 % | S | 34,6 % | 79,6 % |
| Sösdala Ö | M | 26,8 % | M | 22,4 % | 81,0 % |
| T4-området | S | 31,0 % | S | 31,3 % | 77,8 % |
| Tormestorp | M | 36,9 % | M | 31,9 % | 86,7 % |
| Tyringe S | M | 30,3 % | S | 29,1 % | 86,0 % |
| Tyringe V | S | 29,3 % | S | 32,3 % | 77,2 % |
| Tyringe Ö | S | 33,8 % | S | 35,3 % | 78,6 % |
| Vankiva | M | 27,9 % | S | 22,9 % | 85,7 % |
| Verum | M | 32,8 % | M | 27,5 % | 84,4 % |
| Vinslöv C | S | 39,4 % | S | 41,6 % | 86,0 % |
| Vinslöv N | S | 29,5 % | S | 31,7 % | 82,9 % |
| Vinslöv S | M | 27,0 % | S | 29,3 % | 85,6 % |
| Vittsjö tätort | M | 36,3 % | M | 35,3 % | 81,8 % |
| Vittsjö utom tätorten | M | 32,3 % | M | 25,8 % | 80,2 % |
| Västra Torup | S | 25,2 % | S | 26,2 % | 76,8 % |
| Östervärn-Röinge | M | 31,2 % | S | 33,3 % | 87,8 % |