Valresultat Hässleholm 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Hässleholm med 29,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (31,1 %). Valdeltagandet var 85,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Hässleholm ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 32 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,1 %
- Röstberättigade
- 38 871
- Avgivna röster
- 33 072
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2014 i Hässleholm
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 9 754 | 29,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 7 653 | 23,5 % |
| MModeraterna | 6 204 | 19,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 260 | 6,9 % |
| CCenterpartiet | 1 980 | 6,1 % |
| KDKristdemokraterna | 1 674 | 5,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 255 | 3,8 % |
| VVänsterpartiet | 1 011 | 3,1 % |
| FIFeministiskt initiativ | 578 | 1,8 % |
| Övriga partier | 264 | 0,8 % |
Landstingsvalet 2014 i Hässleholm
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 10 911 | 33,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 6 808 | 21,1 % |
| MModeraterna | 5 001 | 15,5 % |
| CCenterpartiet | 2 063 | 6,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 952 | 6,1 % |
| KDKristdemokraterna | 1 875 | 5,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 414 | 4,4 % |
| VVänsterpartiet | 1 090 | 3,4 % |
| 11191119 | 479 | 1,5 % |
| Övriga partier | 664 | 2,1 % |
Kommunvalet 2014 i Hässleholm
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 10 107 | 31,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 7 334 | 22,6 % |
| MModeraterna | 4 262 | 13,1 % |
| CCenterpartiet | 2 334 | 7,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 225 | 6,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 779 | 5,5 % |
| KDKristdemokraterna | 1 666 | 5,1 % |
| FOVFOV | 1 389 | 4,3 % |
| VVänsterpartiet | 1 021 | 3,1 % |
| Övriga partier | 366 | 1,1 % |
Partiernas utveckling i Hässleholm 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Hässleholm i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+10,6 procentenheter).
- S
- SD
- M
- MP
- C
- KD
- L
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 35,2 % | 28,3 % | 29,9 % | 25,5 % | 24,6 % | 22,7 % |
| SD | 6,4 % | 12,9 % | 23,5 % | 29,1 % | 33,6 % | 28,2 % |
| M | 25,1 % | 29,0 % | 19,0 % | 18,0 % | 17,7 % | 18,9 % |
| MP | 3,6 % | 6,0 % | 6,9 % | 3,1 % | 2,8 % | 3,5 % |
| C | 9,5 % | 8,0 % | 6,1 % | 6,9 % | 5,0 % | 5,4 % |
| KD | 8,7 % | 5,8 % | 5,1 % | 7,3 % | 6,8 % | 7,6 % |
| L | 6,1 % | 5,9 % | 3,8 % | 4,1 % | 3,5 % | 5,5 % |
| V | 3,3 % | 3,2 % | 3,1 % | 4,6 % | 4,7 % | 6,5 % |
| Övr | 2,1 % | 0,9 % | 2,6 % | 1,4 % | 1,2 % | 1,7 % |
| Valdeltagande | 78,2 % | 83,7 % | 85,1 % | 86,5 % | 83,7 % | 83,2 % |
Valdeltagande i Hässleholm 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Hässleholm 2014
Så skiljer sig Hässleholm från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Sverigedemokraterna, som fick 23,5 % i Hässleholm mot 12,9 % i hela landet — en skillnad på 10,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +10,6
- KD +0,6
- MP +0,0
Svagare än i riket
- M −4,3
- V −2,6
- FP −1,6
- FI −1,4
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Hässleholm, från 12,9 % till 23,5 % (+10,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 29,0 % till 19,0 % (−10,0).
- SD +10,6
- M −10,0
- FP −2,0
- C −1,9
- S +1,6
- FI +1,6
- MP +0,9
- KD −0,7
Valdeltagande i Hässleholm
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 85,1 %, vilket är 0,7 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Hässleholm på plats 194 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Hässleholm är indelad i 32 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 71,4 % i Läreda till 91,1 % i Sjörröd.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Läreda (58,7 %) och sitt svagaste i Röke-Hörja (13,3 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 20, Sverigedemokraterna i 10, Moderaterna i 2 av 32 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Hässleholm är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 13,1 % i kommunvalet mot 19,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,9 procentenheter.
- M −5,9
- FP +1,6
- S +1,2
- C +1,1
- SD −0,9
- MP −0,1
- V +0,0
- KD −0,0
Största parti i Hässleholm sedan 2006
Största parti har skiftat i Hässleholm under perioden 2006–2014: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 28,2 % | 83,2 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 33,6 % | 83,7 % |
| 2018 | Sverigedemokraterna | 29,1 % | 86,5 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 29,9 % | 85,1 % |
| 2010 | Moderaterna | 29,0 % | 83,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 35,2 % | 78,2 % |
Valresultat per valdistrikt i Hässleholm 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 32 valdistrikten i Hässleholm. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Ballingslöv | SD | 31,0 % | SD | 30,2 % | 83,3 % |
| Bjärnum N | SD | 28,7 % | S | 29,4 % | 84,4 % |
| Bjärnum S | S | 30,4 % | S | 32,6 % | 81,9 % |
| Bokeberg | S | 41,6 % | S | 41,4 % | 77,6 % |
| Djupadal | S | 28,6 % | S | 28,8 % | 74,2 % |
| Fredentorp | S | 35,7 % | S | 36,6 % | 79,4 % |
| Gäddastorp-Bokalyckan | S | 32,3 % | S | 34,4 % | 86,3 % |
| Hässleholm C | S | 32,2 % | S | 34,3 % | 78,5 % |
| Hästveda V | SD | 29,4 % | SD | 29,0 % | 86,2 % |
| Hästveda Ö | SD | 32,9 % | S | 31,7 % | 84,2 % |
| Kristinehem-Ekedal | S | 29,1 % | S | 31,7 % | 84,1 % |
| Ljungdala | S | 36,0 % | S | 35,7 % | 82,1 % |
| Läreda | S | 58,7 % | S | 58,6 % | 71,4 % |
| Röke-Hörja | SD | 25,4 % | SD | 23,2 % | 86,4 % |
| Sjörröd | M | 31,1 % | S | 27,1 % | 91,1 % |
| Stattena | S | 30,3 % | S | 32,0 % | 85,3 % |
| Stoby-Ignaberga | S | 27,8 % | S | 28,1 % | 87,8 % |
| Sösdala V | S | 35,1 % | S | 37,6 % | 82,2 % |
| Sösdala Ö | SD | 29,5 % | SD | 27,9 % | 81,2 % |
| T4-området | S | 33,4 % | S | 33,6 % | 78,4 % |
| Tormestorp | M | 28,7 % | S | 26,0 % | 86,2 % |
| Tyringe N | S | 37,0 % | S | 36,4 % | 80,9 % |
| Tyringe S | S | 27,9 % | S | 28,5 % | 84,6 % |
| Tyringe V | S | 31,7 % | S | 32,3 % | 80,4 % |
| Tyringe Ö | S | 31,3 % | S | 32,5 % | 85,7 % |
| Vankiva | SD | 31,3 % | SD | 32,1 % | 88,2 % |
| Vinslöv C | S | 38,1 % | S | 40,9 % | 89,2 % |
| Vinslöv N | S | 28,9 % | S | 29,7 % | 82,4 % |
| Vinslöv S | SD | 29,0 % | S | 29,2 % | 88,1 % |
| Vittsjö tätort | SD | 26,1 % | SD | 26,0 % | 84,4 % |
| Vittsjö utom tätorten | SD | 27,2 % | SD | 27,1 % | 82,1 % |
| Östervärn-Röinge | S | 30,2 % | S | 30,6 % | 89,2 % |