Valresultat Bjuv 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Bjuv med 40,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (43,6 %). Valdeltagandet var 81,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Bjuv ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 8 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 81,0 %
- Röstberättigade
- 10 602
- Avgivna röster
- 8 591
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2014 i Bjuv
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 425 | 40,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 173 | 25,7 % |
| MModeraterna | 1 425 | 16,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 312 | 3,7 % |
| VVänsterpartiet | 296 | 3,5 % |
| CCenterpartiet | 269 | 3,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 221 | 2,6 % |
| KDKristdemokraterna | 188 | 2,2 % |
| Övriga partier | 161 | 1,9 % |
Landstingsvalet 2014 i Bjuv
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 723 | 43,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 760 | 20,7 % |
| MModeraterna | 1 318 | 15,5 % |
| VVänsterpartiet | 331 | 3,9 % |
| CCenterpartiet | 311 | 3,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 298 | 3,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 227 | 2,7 % |
| KDKristdemokraterna | 221 | 2,6 % |
| 12291229 | 97 | 1,1 % |
| 11191119 | 95 | 1,1 % |
| Övriga partier | 111 | 1,3 % |
Kommunvalet 2014 i Bjuv
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 677 | 43,6 % |
| MModeraterna | 1 518 | 18,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 084 | 12,8 % |
| CCenterpartiet | 418 | 5,0 % |
| VVänsterpartiet | 369 | 4,4 % |
| FstegFsteg | 361 | 4,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 348 | 4,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 252 | 3,0 % |
| KDKristdemokraterna | 208 | 2,5 % |
| FtidFtid | 167 | 2,0 % |
| Övriga partier | 40 | 0,5 % |
Partiernas utveckling i Bjuv 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Bjuv i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+10,8 procentenheter).
- S
- SD
- M
- MP
- V
- C
- L
- KD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 48,2 % | 40,6 % | 40,4 % | 30,4 % | 27,1 % | 28,4 % |
| SD | 10,4 % | 14,9 % | 25,7 % | 38,4 % | 42,1 % | 35,3 % |
| M | 20,7 % | 25,9 % | 16,8 % | 14,3 % | 15,1 % | 15,9 % |
| MP | 2,0 % | 3,5 % | 3,7 % | 1,8 % | 1,4 % | 1,7 % |
| V | 3,0 % | 3,2 % | 3,5 % | 3,6 % | 3,7 % | 6,1 % |
| C | 4,4 % | 3,7 % | 3,2 % | 3,6 % | 2,9 % | 2,5 % |
| L | 4,9 % | 4,9 % | 2,6 % | 2,6 % | 1,8 % | 3,3 % |
| KD | 4,2 % | 2,7 % | 2,2 % | 4,2 % | 4,1 % | 5,4 % |
| Övr | 2,3 % | 0,7 % | 1,9 % | 1,0 % | 1,9 % | 1,4 % |
| Valdeltagande | 76,0 % | 79,5 % | 81,0 % | 82,7 % | 79,9 % | 78,8 % |
Valdeltagande i Bjuv 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Bjuv 2014
Så skiljer sig Bjuv från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Sverigedemokraterna, som fick 25,7 % i Bjuv mot 12,9 % i hela landet — en skillnad på 12,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +12,8
- S +9,4
Svagare än i riket
- M −6,5
- MP −3,2
- C −2,9
- FP −2,8
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Bjuv, från 14,9 % till 25,7 % (+10,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 25,9 % till 16,8 % (−9,0).
- SD +10,8
- M −9,0
- FP −2,3
- C −0,5
- KD −0,4
- V +0,3
- MP +0,2
- S −0,1
Valdeltagande i Bjuv
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 81,0 %, vilket är 4,8 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Bjuv på plats 278 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Bjuv är indelad i 8 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 68,5 % i Bjuv 4 till 84,9 % i Ekeby 2.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Bjuv 4 (50,4 %) och sitt svagaste i Ekeby 2 (32,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 7, Sverigedemokraterna i 1 av 8 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Bjuv är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 12,8 % i kommunvalet mot 25,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 12,8 procentenheter.
- SD −12,8
- S +3,1
- C +1,8
- M +1,2
- V +0,9
- MP +0,4
Största parti i Bjuv sedan 2006
Största parti har skiftat i Bjuv under perioden 2006–2014: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 35,3 % | 78,8 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 42,1 % | 79,9 % |
| 2018 | Sverigedemokraterna | 38,4 % | 82,7 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 40,4 % | 81,0 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 40,6 % | 79,5 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 48,2 % | 76,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Bjuv 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 8 valdistrikten i Bjuv. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Billesholm 1 | S | 47,9 % | S | 46,1 % | 75,7 % |
| Billesholm 2 | S | 34,6 % | S | 36,4 % | 83,1 % |
| Bjuv 1 | S | 42,7 % | S | 45,4 % | 81,6 % |
| Bjuv 2 | S | 39,4 % | S | 46,4 % | 82,9 % |
| Bjuv 3 | S | 44,3 % | S | 46,0 % | 77,9 % |
| Bjuv 4 | S | 50,4 % | S | 53,4 % | 68,5 % |
| Ekeby 1 | S | 37,4 % | S | 42,3 % | 82,6 % |
| Ekeby 2 | SD | 36,4 % | S | 36,1 % | 84,9 % |